Language:

Gönderen Konu: Yeni Tasarım, Logo ve isim değişimi, Kararlı bir tasarım oluşturma...  (Okunma sayısı 634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TheMuty41

• Yeni

• *

• 3
    • Profili Görüntüle
Selamlar..

Öncelikle haddimi aşıyorsam hepinizden öncelikle bu işe emek veren herkesten özür diliyorum, yapmak istediğim tamamiyle iyi niyetli bir fikir sunmak..
Umarım eleştirileri yapıcı alırsınız.. Bu işe vakit harcamanın ne kadar zor meşakkatli olduğunu tahmin edebiliyorum, bir noktadan sonra gerçekten sıkıcı olabileceğinide..(sanırım o aşamadayız.)

İnternette Mac os ve windows dışında farklı bir iletim sistemi ararken size rastladım, Pardus denilen milli faciadan sonra siz bana çok samimi ve yapıcı geldiniz.. Size çok özendim.. Bir kaç nacizane fikrimi paylaşmak istedim..

Öncelikle logo ve isim yazılımcı tabiri ile kararlı değil. Pisi adlı bir işletim sistemini yüklemek isteyen kişiler ya denemek için farklı arayışlara girmiştir yada milli yapım diye kendini zorlayacak insanlardır.. İsim olarak çok daha sade, akılda kalıcı ve kararlı bir isim bulmak daha uygun geliyor.. Üzerinde düşünüp oylanması daha mantıklı hem insanlar kendini işin içinde ve daha kuruluşunda hisseder, kendi parçalarını işe koyarlar.. Hem yeni bir başlangıç taze kan herşeye iyi gelecektir.. Örneğin MacOs isimleri gibi Jaguar, Snow Leopard veya Amerikanın ünlü parkları gibi bizde ünlü filozofların isimlerini sürüm adları olarak koyabiliriz.. Bence dünyada hem tanınırlığı arttırır hem sürüm adları kararlı olur..
Ana isim olarak oylama ile kararlaştırılcak ortak bir isim muhteşem olur.. Sadece örnek olarak Xlinux.. Evrensel ve anlaşılır bir isim..

Logo kesinlikle değişmeli, Renk olarak siyah beyaz arkaplanda farklılaşacak iki tonlu bir basit logo gerekli.. Vektör olacak ve çok basit olacak.. Belkide text tabanlı bir logo olabilir çok küçük oynamalarla.. Şuanki logoya sahip bir uygulmayı güvenip bilgisayarıma kuramam bile..Renk olarak pembe veya mor değil, daha standart beyaz yada çok açık turkuaz tercih edilelebilir..Sadelik saflık demektir.. Mac os işletim sistemi gibi..Windows bile açık maviye döndü en sonunda...

Yazı tipi olarak varsayılan helvetica yazı tipi olmalı. Veya futura gibi modern okunaklı yazı tipleri.. Veya tırnaksız herhangi bir font..
 Tema değişikliği tabiki Linux sistemde olmalı, Ama bir işletim sisteminin varsayılanları saygı görmeli.. Önemli olan işvesel küçük boyutlu ve kararlı bir sisteme iyi bir tasarım giydirmek..Bu işi en iyi yapan UNİX tabanlı MacOs pcler.. Ve MacOs hiç tema şeçenegi sunmaz, çünkü nihai tasarıma erişmişler..Gece ve Gündüz tasarım farklı dışında MacOs her yönden aynıdır. Pisi Linuxde saygı gören çok temiz bir tasarıma bence çok ihtiyaç var..

Hzılı ve düzgün çalışma açısından herhangi bir sorunu yok benim kullandığım kadarıyla.. Bir elementry Os olmaması için hibir şey yok Pisinin tek sorun arayüz..
Aşağıda çok kısa sürede yaptığım çokta güzel olmayan bir logo tasarımı var..Sadece fikir verebilir diye paylaşıyorum, logo olarak Windows bile çok basitleşti bu kadar inada ragmen, bu siteyede bir logo değişikliği lazım gibi..Sadece iyi niyetli eleştiriler..

gecekurdu

• Meraklı

• **

• 97
    • Profili Görüntüle
isim değişikliğine karşıyım pisi en nihayetinde pardus un devamı ve isim kodlarıda güzel (Türkiye de yaşayan endemik bitki ve hayvanlar) bence çok harika fikir.Renk konusunda linux un temeli olan özgürlüğün yansıması lazım .Renkler ve zevkler tartışılmaz bazıları turkuazı sever bazıları çingene pembesini sever .Ayrıca sadelik konusunda haklısın.Ayrıca ben açıkcası bir pisi unix işletim sistemi olmasınıda isterim kardeş olarak (imkan varmı çok zor ) freebsd türevi ikiside olsun.Logoya gelince kedimize dokunmayın ben severim kediyi hatta ankara kedisi de olabilir logo  8) ;D

TheMuty41

• Yeni

• *

• 3
    • Profili Görüntüle
Evet kimisi çingene pembesi sever ama kimse o renkten oluşan işletim sistemi yapmaz.. Turkuazdan kastım beyaza yakın çok minimalist ve modern bir tasarım olması..
Logo hiç profosyonel değil, bu sürümü kurmama nedeni çoğu insanın tasarımı ve logosunun amatörce olması. Herkesin ortak fikri logo yüzünden insanların bu sistemden kaçtığı, ama buna rağmen logoyu değiştirmememek gelişime engel olmaktır.. Apple bile çok aşırı basit olan gökkuşağı rengindeki logosunu tamamen beyaz yaptı.Bunlar üzerinde çok düşünülmüş işler. Hayla bıyıklı ve orantısız ve magenta renginden bir logo kanımca yalnış olur..

Pisi isminin değişmesi çok önemli değil, öenmli olan ismin yarattığı imaj.. Apple aslında elma demek, çok yaratıcı değil..
Steve Jobs ilk zamanlarda apple şirketinin ürünlerinde beyaz kullanılmamasını istiyordu.Ama sonradan dahil olan tasarımcı John İve beyaz rengini biraz koyultarak Ay grisi rengini yaptı, ve şuan çogu ürün ay grisi rengiyle üretiliyor.. Steve jobs bile koskoca şirkette kendi istekleri ve zevklerine göre ilerlememişse sizin daha başta olan bu sorunları çözmeniz gerekir..

Eğer gerçekten logo değişimi için çözüme gidilecekse, bu konuda çalışmak benim için onurdur cidden.. Üniversitede grafik tasarım okuyorum ve bu iş için günlerimi verebilirim..Gerçekten hakediyor.

poyraz76

• Geliştirici

• 101
    • Profili Görüntüle
Merhaba, değişmeyecek iki şey var isim ve logo zamanında karar verilmiş seçilmiş isim ve logo gayet iyi
bunun dışında renk seçenekleri değişiyor farklı renkler kullanılıyor Pisi 2.0 hiç denediniz mi bilmiyorum ama renk değişti
katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar katkıda bulunabilir elinden hiç bir iş gelmeyen de reklam yapabilir PisiLinux 2.0 bekleyin derim.

TheMuty41

• Yeni

• *

• 3
    • Profili Görüntüle
Merhaba, Değişmeyecek tek şeyin değişim olması gerekli.. Logo ve isim konusunda size katılmıyorum. Apple, Microsoft logolarını sürekli revize ederler ve günün şartlarına uygun hareket ederler. Bu dönem minamalist ve sade flat tasarım dönemi..
Renk seçenekleri değişiyor dediniz fakat son kullanıcı tema ile uğraşmaz. İşletim sistemi beni kullanmasın ben onu kullanayım, amaç değil araç olmalı. Son kullanıcıya kullanışlı bir sistem vermek lazım..

Yaptığınız işe saygım sonsuz kadar, kod kısmındaki çalışmalarınız harika fakat pazarlama işini bilmezseniz güvenilir durmaz. Ve bu iş koddan çok pazarlama iş..
Son olarak zevkler değişir, güzellik kişiye göre değişir fakat estetik değişmez. Estetik evrenseldir. Ve logo ve tasarım malesef estetik değil.

Bu logo ile çok ileri gidemezsiniz.. Konsept yok. Umarım birileri bunları dikkate alır..
İyi günler..

fatihkaya41

• Geliştirici

• 181
    • Profili Görüntüle
2.0 tasarımı tekrar elden geçiriliyor şuan

genel hatları resimdeki gibi olan bir tasarım üzerine arkadaşlar çalışıyor. Fikir ve desteğe açığız.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2016, 17:08:46 Gönderen: fatihkaya41 »

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
İsim konusuna hiç girmem(bence oturmuş bir isim). Ancak logodur renktir tasarımdır değişebilir tabiki. Hatta öyleki tasarım her sürümde bile değişebilir. Ancak bunalrı yapabilecek kişi sayımız az olduğu için bir kere yapıldımı kalıyor.  Eğer ki pisi için grafik bölümünde yardım etmek istiyorsanız her türlü yardıma açığız. Grafik ve pazarlama bölümünde dediğiniz gibi eksiğiz.

Linax

• Yeni

• *

• 4
    • Profili Görüntüle
Merhaba, Değişmeyecek tek şeyin değişim olması gerekli.. Logo ve isim konusunda size katılmıyorum. Apple, Microsoft logolarını sürekli revize ederler ve günün şartlarına uygun hareket ederler. Bu dönem minamalist ve sade flat tasarım dönemi..
Renk seçenekleri değişiyor dediniz fakat son kullanıcı tema ile uğraşmaz. İşletim sistemi beni kullanmasın ben onu kullanayım, amaç değil araç olmalı. Son kullanıcıya kullanışlı bir sistem vermek lazım..

Yaptığınız işe saygım sonsuz kadar, kod kısmındaki çalışmalarınız harika fakat pazarlama işini bilmezseniz güvenilir durmaz. Ve bu iş koddan çok pazarlama iş..
Son olarak zevkler değişir, güzellik kişiye göre değişir fakat estetik değişmez. Estetik evrenseldir. Ve logo ve tasarım malesef estetik değil.

Bu logo ile çok ileri gidemezsiniz.. Konsept yok. Umarım birileri bunları dikkate alır..
İyi günler..
Haklısın,bende sırf logo yüzünden,ilk başta Pisi bana soğuk gelmişti.
Renk olarak;
Mavi:İnsanın bilinç altına güven verebilir
Beyaz:İnsanın bilinç altına saf ve temizliği verebilir.Ben bu konuda her yönden @TheMuty41 arkadaşımıza katılıyorum.Kısa sürede yaptığı bu basit tasarımlar bile bence logo yerini alabilir.Tema olarak ikiye ayrılsın.Arkaplan siyah ve beyaz.Bence bu özellik Kaptan'a eklenmeli.
*Not:Bu işlerin ne kadar zor olduğunu biliyorum.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2016, 13:31:00 Gönderen: Linax »

b.ilker

• Yeni

• *

• 4

Bay
    • Profili Görüntüle
2.0 tasarımı tekrar elden geçiriliyor şuan

genel hatları resimdeki gibi olan bir tasarım üzerine arkadaşlar çalışıyor. Fikir ve desteğe açığız.

yüklediğiniz resimleri göremiyorum. acaba yenileme imkanı var mıdır?

bu arada başlığı okurken pisi linux için logo çizimi yaptım, fikir vermesi açısından paylaşmak isterim.
1.logo

2.logo

Abdullah

• Yeni

• *

• 10
    • Profili Görüntüle
Logo hiç profosyonel değil, bu sürümü kurmama nedeni çoğu insanın tasarımı ve logosunun amatörce olması. Herkesin ortak fikri logo yüzünden insanların bu sistemden kaçtığı, ama buna rağmen logoyu değiştirmememek gelişime engel olmaktır..
Logonun profesyonel olmadığına katılıyorum. Lakin insanların logo yüzünden kaçtığına dair elinizde somut veri var mı? İddia veri gerektirir çünkü.

Dağıtım ismi markadır, markayı değiştirmek silbaştan demektir, o yüzden çok da mümkün değil. Belki Pisi çok profesyonelce değil lakin distrowatch.com sitesinde çeşitli linux dağıtım isimlerine bakarsanız Pisi birçoğunun yanında daha profesyonelce kalıyor. Neticede, gerçekten fiyasko olmadığı müddetçe isim değiştirmeye sıcak bakmıyorum. Belki ileride bir fork olursa isim değişikliği o zaman gündeme gelir.

Öte yandan logo kısmında size katılıyorum. Mevcut logo kesinlikle sevimli ve sıcak değil. Renk ve tema logonun genel çizgisi yanında önemsiz kalıyor. Abus yüzlü, tehditkar ile bön arası bakan, kesinlikle gülümsemeyen bir kedi bence de olmamış. Sizin logo çalışmanızdaki kedi de -nasıl desem- "boş" bakıyor ve logodan çok icon gibi. b.ilker'in logosu bence en iyisi olmuş ama onda da iki şey var. Birincisi, logo fazla detaylı. "Pisi Linux" yazısı kaldırılsa ve motto bir şekilde ayrıklaştırılsa daha iyi olabilir. Bu haliyle yazılar aşırı baskın duruyor. İkincisi, burada da kedi sanki yavrusu gözünün önünde fareye dönüşmüş gibi bakıyor. Hayret ve çaresizlik karışımı... :)

Anladığım kadarıyla logo tasarımı çok emek istiyor. O yüzden, bir logo yarışması açılması, en az 1 sene açık tutulması, ve sürekli bir döngü içinde logo mükemmelştirilmesine gidilmesinden yanayım. Mühim değil, 2 sene sürsün, ama sonunda konsensusla beğenilen mükemmel bir logo çıksın (çıkana kadar yarışma bitmesin). Derim şahsen.

Tema konusuna gelirsek, çok sayıda tema seçeneği olması Linux'un doğası gereğidir. Bunu tek elden yönetilen, kullanıcıların domine edildiği MacOS ve Windows ile karşılaştırmak yanlış olur. Pisi'nin yapması gereken bir dağıtım çıkarmaktır. Bu arada default tema olarak piyasada mevcut sayısız hazır temalardan birini seçmeleri en doğrusu olur. Ayrıca her işi uzmanına bırakmak lazım. Tema ile uğraşan ne ekipler var. Burada hazırlanacak özel bir tema, başarısızlığa davetiye çıkarmak demektir bence. "Pisi teması" gibi özel bir tema için harcanan her saate acırım doğrusu.

byhmtr

• Yeni

• *

• 15

Bay
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 2.0 da bence logo çok da harika. Renkli yerine gri içi boş kedi. Çok teknolojik ve ileri düzey grafik tasarımı havası katmış. Bilmem herkes ne düşünür ama bence logoya dokunulmasın. Revize edilmiş hali güzel. Her yerde de bu revizeli hali kullanılmalı renkli logo tamamen kaldırılmalı. 3.0 versiyonu gelene dek bunu kullanıp 3.0 da daha başka bir şekle sokarız. Gölgeli renksiz olabilir. Veya ışık hüzmeli renksiz. Logolar sürekli revize edilirler. Bizde değiştirmek yerine revize edelim. Bu markalaşmayı gerektirir markalaşma da bunu gerektirir.
Pisi, bence sadece bir İS değil bir gurur kaynağıdır. Pardus'un devamı değildir. Aksine Pardus'u Pardus yapandır.

Yukarı Çık & Back to Up