Language:

Gönderen Konu: Sadece KDE mi?  (Okunma sayısı 1846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilgisezgi

• Yeni

• *

• 15
    • Profili Görüntüle
Sadece KDE mi?
« : 29 Nisan 2016, 11:39:18 »
Merhaba arkadaşlar.
Bu konuya daha önce de değinmiştim, sadece Kde bizim ekonomik yapımıza ters bir anlayıştır. Kde kullanmak için herkesin bilgisayarı gelişmiş olması gerekir. Ya Kde yanına hafif bir masaüstü ya da sadece Xfce gibi bir masaüstü politikası güdülmeli. Her halikularda elbette geliştirici arkadaşları takdir ve tebrik ediyorum, Kde masaüstünün üstünlüklerini elbette inkar edemeyiz, ancak fikirlerimizi beyan etmemiz de küçük  bir katkı olarak algılanmalı.
Kde, daha ziyade ticaret politikasına hizmet eder, bilgisayarı sürekli yenile, bilgisayar ögelerini sürekli yenile anlayışına dayanır. Pisi linux geliştiricilerini bu amacı gütmekle itham etmiyorum, sadece bu çizginin çok da dogru olamayacagını vurguluyorum. Ayrıca daha önce Xfce kalıbı çıkarılmışken, neden terkedildigini de anlayamıyorum...

Saygılar ve başarılar.

mthnzbk

• Geliştirici

• 73

Bay
    • Profili Görüntüle
    • MetehanUs
Ynt: Sadece KDE mi?
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2016, 17:59:10 »
kde5, kde4 den daha az sistem tüketiyor. 2. olarak da iş gücümüz sadace kde ye yetecek kadar var. Yapan olursa diğer masaüstlerinin paketini yapar ve paylaşır, insanlarda kurar. Resmi olarak kde dışında hiç bi masaüstü desteklenmeyecek.

bilgisezgi

• Yeni

• *

• 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2016, 22:26:05 »
@mthnzbk  Pisi linux üyesi olarak mı, sadece forum üyesi olarak mı görüş belirttiniz?

Eğer Pisi linux üyesi iseniz verdiginiz "iş gücümüz sadace kde ye yetecek kadar var" bu cevap soruma hiç bir yanıt içermiyor...
 İşte ben de bunu soruyorum, iş gücünüzü Kde yerine daha hafif bir masaüstüne harcamanız arasında bir fark yoksa, çogunluga hitap edecek hafif masaüstü neden tercih edilmiyor?
Kde5  Kde4'ten daha az sistem kaynagı kullansa da  bahsettigim hafif masaüstüne eşdeğer olamayacagı için sorum yine havada kalıyor maalesef...

Değerli arkadaşlar ben burada kimseyi yargılamıyorum, öyle bir hakkım da yok zaten, soruma cevap bulamadıgım için Pisi linux geliştirici arkadaşlardan cevap rica ediyorum. Sonuçta verdikleri karar kendilerine ait ve bizlerde her türlü kararlarına saygı duyarız ama görüşlerimizi de paylaşalım.

mthnzbk

• Geliştirici

• 73

Bay
    • Profili Görüntüle
    • MetehanUs
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2016, 23:55:15 »
Ubuntu niye unity tercih ediyorsa Pisi içinde geçerli bir sebep diyebiliriz. Ekip bunu istiyor, bu şekilde devam edecek. Linux dünyasında tercih bol. Kde istemeyenler farklı yerleri tercih ediyorlar. Pisi için de büyük ihtimal xfce ve lxqt paketlenecektir, ama ekip olarak destek olmayacak. Yani yaşanan sorunlardan ekip değil paketçi sorumlu olacak. Kuran kişide bu yüzden ekibe dert yanamayacak. Biliyorsanız Pisi Pardustan miras ve onun yolundan gidiyor. Kde ile başladı, öyle gidecek.

bilgisezgi

• Yeni

• *

• 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2016, 09:10:46 »
@mthnzbk yeterli bir cevap alamadımsa da verilmek istenen mesajı anladım. Bizlere de saygı duymak ve başarı temennileri düşüyor. Umarım verilen emekler bir şekilde karşılıgını bulur ve Pisi linux hakettigi yerlere gelir...

yenilikciadam

• Yeni

• *

• 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2016, 20:28:51 »
Ubuntu niye unity tercih ediyorsa Pisi içinde geçerli bir sebep diyebiliriz. Ekip bunu istiyor, bu şekilde devam edecek. Linux dünyasında tercih bol. Kde istemeyenler farklı yerleri tercih ediyorlar. Pisi için de büyük ihtimal xfce ve lxqt paketlenecektir, ama ekip olarak destek olmayacak. Yani yaşanan sorunlardan ekip değil paketçi sorumlu olacak. Kuran kişide bu yüzden ekibe dert yanamayacak. Biliyorsanız Pisi Pardustan miras ve onun yolundan gidiyor. Kde ile başladı, öyle gidecek.
Pardusta gnome Da vardı gnome koymaya(veya başka bir masaüstü) iş gücünüz yok biliyorum ama bu şekilde giderseniz(kde ile) olmaz. Kde iyi bilgisayar içindir. Çoğu kişi iyi bir bilgisayarı olsa bile ona pisi linux kurmayı tercih etmeyebilir. Onun yerine eski pc ye kurar sonra
"bu Linux rezaletmiş çok kasıyor en iyisi bir Windows XP kurayım"
Der hem sizin yazdığınız mesajı okuyan biri "size ne bizim projemiz istediğmizi yaparız" dediğiniz düşüncesini uyandırıyor insanda ( yanlışım varsa düzeltin)

mthnzbk

• Geliştirici

• 73

Bay
    • Profili Görüntüle
    • MetehanUs
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2016, 20:44:26 »
Teknoloji sürekli gelişiyor. Yazılımlar artık eski teknolojileri desteklememeye başlıyor. Yani o kadar düşük sistemi olan arkadaş hafif dağıtım olarak sunulan dağıtımları kullanabilirler. Her dağıtımın kendine has prensipleri var. Her amaç için birden çok dağıtım... Emin olun gnome ile kde5 arasında pek bi fark yok. Hadi xfce, lxqt veya lxde ayrı tutalım. Ekipçe amaç nedir tam bilemem ama bence modern arayüz ve son teknoloji yazılımların sunulması gerekir. Pisi de bunları sağlamaya çalışıyor.

Evet "biz ne istersek o" düşüncesi uyandırabilir, ama öyle diye de herkesin keyfine göre bir proje ilerlemez.

yenilikciadam

• Yeni

• *

• 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2016, 23:02:22 »
Teknoloji sürekli gelişiyor. Yazılımlar artık eski teknolojileri desteklememeye başlıyor. Yani o kadar düşük sistemi olan arkadaş hafif dağıtım olarak sunulan dağıtımları kullanabilirler. Her dağıtımın kendine has prensipleri var. Her amaç için birden çok dağıtım... Emin olun gnome ile kde5 arasında pek bi fark yok. Hadi xfce, lxqt veya lxde ayrı tutalım. Ekipçe amaç nedir tam bilemem ama bence modern arayüz ve son teknoloji yazılımların sunulması gerekir. Pisi de bunları sağlamaya çalışıyor.

Evet "biz ne istersek o" düşüncesi uyandırabilir, ama öyle diye de herkesin keyfine göre bir proje ilerlemez.
Aslında düşününce sizin dediğinizde doğru. Ben Linux için yeniyim. Oyun çok oynarım. Şuanda Ubuntu kullanıyorum yetiyor pisi linux kullansam o şu bu olmuyor diye sorun yaşar mıyım?

mthnzbk

• Geliştirici

• 73

Bay
    • Profili Görüntüle
    • MetehanUs
« Yanıtla #8 : 05 Mayıs 2016, 15:49:11 »
Şu an Pisi beta. Kararlı sürümü çıkınca daha fazla paket olacak. Ubuntuda yapabileceğini Piside de büyük ihtimal yapabileceksin. Ama kararlı sürümü bekleyin.

yenilikciadam

• Yeni

• *

• 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Mayıs 2016, 19:49:17 »
Şu an Pisi beta. Kararlı sürümü çıkınca daha fazla paket olacak. Ubuntuda yapabileceğini Piside de büyük ihtimal yapabileceksin. Ama kararlı sürümü bekleyin.
Ne zaman çıkar

« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2016, 11:02:27 Gönderen: yenilikciadam »

mthnzbk

• Geliştirici

• 73

Bay
    • Profili Görüntüle
    • MetehanUs
« Yanıtla #10 : 06 Mayıs 2016, 14:05:59 »
Emin değilim 3 ay sürebilir. Daha az veya çokta sürebilir.

Abdullah

• Yeni

• *

• 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Aralık 2016, 01:51:24 »
Sn @bilgisezgi,

Ne Pardus ne Pisi bugüne kadar ikisini de kurmadım, kullanmadım. Pisi kararlı sürüm çıkınca sırf incelemek için kurup bakmak istiyorum lakin. Dolayısıyla yanıldığım yerler olabilir.

Sanırım sorunun kökleri en temel stratejik seçime dayanıyor(*): Yani kısıtlı insan gücüyle özgün bir linux sürümü çıkarmak. Debian bunu bir orduyla yapıyor, Redhat keza öyle. Daha az insan gücüne sahip olan diğer dağıtımlar da -mecburen- onları takip ediyorlar. (Arch ne/nasıl yapıyor bilmiyorum)

Şimdi eldeki işgücü ve temel strateji bu olunca, otomatikman bazı radikal tedbirler almak gerekiyor. Mesela sadece amd64 mimari (çok mantıklı) tercihi gibi veya sadece KDE tercihi gibi. Evet KDE hem donanım yükü açısından hem de geliştirici yükü açısından çok şişman.

Lakin, geliştirici açısından bakınca, KDE geniş uygulama şemsiyesi, sofistike ve estetik kullanıcı arabirimi sayesinde tüm ihtiyaçları karşılayabildiğinden, geliştiricilerin (şişman da olsa) bir tek DE ile uğraşmaları yetiyor. Oysa Xfce, LXQt vs. olsaydı, tek DE herkese yetmeyeceği için birçok DE ile uğraşmaları gerekeckti. Buna da kaynak yok.

Donanım yükü açısından bakarsak, burada bir taktik pazarlık yapmak lazım. KDE şişman, ama pazarın çoğunluğu şişman olsa da sofistike programları tercih ediyor. Minimalist bir DE ile çok sayıda bilgisayarı kurtarabilirsiniz lakin pazarın büyük çoğunluğunu baştan kaybedersiniz. Malesef mevcut tüketici kitlesi yaklaşımı böyle. Dolayısıyla "bir tek KDE" seçimi de (bana ters gelse de) akıllıca olmuş.

KDE bana neden ters?
Öncelikle belki 10 senedir değişmez KDE kullanıcısıyım, lakin Debian Stretch çıkar çıkmaz XFCE ve LXQt'den birine geçiyorum. Zira KDE;
1. Aşırı şişman. 4GB bilgisayar anca kaldırıyor, bu kadar da olmaz artık yani. (GNOME keza öyle)
2. Akonadi & Nepomuk (performans & hatalar)
3. Yine Akonadi & Nepomuk (spyware). KDE EC tarafından finanse ediliyor, Akonadi ve Nepomuk mükkemmel spyware araçlarıdır (nasıl kullandığınıza bağlı) ve bu konuda dile getirilen endişeler KDE çevrelerince açıklığa kavuşturulmak yerine, "tinfoil hat" (paranoya) karşı saldırısıyla bastırılıyor.

Tüm bunları birleştirince benim KDE'den midem bulandı artık. İlk fırsatta 10 senelik dostumla yolları ayırıyorum.

(*) Bu stratejiyi hiç bir zaman tasvip etmedim ve geçmişte Pardus ile ilgilenmememin temel sebebi de buydu zaten. Henüz Pisi'yi incelemedim, o yüzden detaylara girmek istemiyorum ama, bence Pisi'nin uzun vadede Debian/apt veya hiç olmazsa GNU/guix uyumluluğuna yumuşak geçiş sağlayacak bir yol haritası çizmesinde fayda var. Akıntıya kürek çekerek nereye kadar?

Abdullah

• Yeni

• *

• 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Aralık 2016, 21:22:26 »
Spyware (casus yazılım) demişken:

https://cmollekopf.wordpress.com/2013/02/13/kontact-nepomuk-integration-why-data-from-akonadi-is-indexed-in-nepomuk/

Alıntı
I am running the following command in a cron job:
06 * * * * /usr/bin/akonadictl stop 2>&1

My firewall logs show that every time this command is executed, the PC running the cron job attempts to contact 198.105.254.114 using SPT=56445 DPT=512

Why does the running of “akonadictl stop” via cron initiate outgoing traffic to a remote site?
Alıntı
Aşağıdaki komutu cron içinden çalıştırıyorum:
06 * * * * /usr/bin/akonadictl stop 2>&1

Firewall loglarıma göre bu komut her icra edildiğinde, bu komutu çalıştıran (akonadi'yi durduran) bilgisayar şu adrese bağlanmaya çalışıyor: 198.105.254.114 - SPT=56445 DPT=512

Neden "akonadictl stop" komutunu çalıştırmak uzak bir siteye giden trafik başlatır ki?

kapudan paşa

• Yeni

• *

• 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Aralık 2016, 23:37:21 »

Benim beklentimde "Modern arayüz, son teknoloji yazılımlar ve sistem hızı" dengesi oluşturulursa bence çok rağbet alır ve yürür, sürüm isimleri bence Türkçe isimler olmalı

Yukarı Çık & Back to Up