Language:

Gönderen Konu: Lazarus derleme hatası  (Okunma sayısı 1044 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mecazi1

• Devamlı

• 222
    • Profili Görüntüle
Lazarus derleme hatası
« : 25 Mart 2015, 09:42:18 »
registerfcl.pas(45,22) Fatal: Can not find unit process used by RegisterFCL. Check if package FCL is in the dependencies.

registerfcl.pas Ölümcül ( 45,22 ) : RegisterFCL tarafından kullanılan birim sürecini bulamıyor . Paket FCL bağımlılıkları olup olmadığını kontrol edin .

Şeklinde hata alıyorum.Çare nedir?
« Son Düzenleme: 25 Mart 2015, 09:44:27 Gönderen: mecazi1 »

b65

• Yeni

• *

• 47
    • Profili Görüntüle
Ynt: Lazarus derleme hatası
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2015, 13:45:49 »
http://www.delphiturkiye.com/offline/6/8151.html  adresinde aşağıdaki acıklamayı buldum belki isine yarar
Bulduğunuz cözümü buraya yazarsanız iyi olur aynı hatayı alanlar yararlanır. Pisi gönüllüleri sonraki pisi paketlemesinde cözümü dikkate alabilirler

Alıntı
Bundan kurtulmak için FPC'nin tar.gz source'unu bir klasöre açtım, Benim kurulumda yoktu. Sizde de yoksa (önce root olun ve updatedb komutunu çalıştırın sonra locate fpc.cfg komutu ile kontrol edin) fpc.cfg dosyasını oluşturmanız gerekiyor. Zaten varsa sadece açın ve içini anlatacağım şekilde düzenleyin. Yoksa /etc/fpc.cfg dosyasını bir editor ile oluşturun ve içine:

-Fu/usr/lib/fpc/1.9.8/units/i386-linux
-Fu/usr/lib/fpc/1.9.8/units/i386-linux/*
-Fu/usr/lib/fpc/1.9.8/units/i386-linux/rtl
-Fu/usr/lib/fpc/1.9.8/units/i386-linux/paszlib
-Fu/usr/lib/fpc/1.9.8/units/i386-linux/fcl
-Fu/usr/lib/fpc/1.9.8/units/i386-linux/fcl/*
-Fu/home/furkan/İndirilenler/Lazarus/fpc/fcl/inc/
-Fu/home/furkan/İndirilenler/Lazarus/fpc/fcl/image
-Fu/home/furkan/İndirilenler/Lazarus/fpc/packages/base/paszlib
-Fu/home/furkan/İndirilenler/Lazarus/fpc/fcl/unix
-Fuc/home/furkan/İndirilenler/Lazarus/fpc/fcl/unix

Ben şekilde görüldüğü üzere ne var ne yok yazdım. Siz de sizin sistemde bu klasörler neredeyse ona göre değiştirip fpc.cfg'yi düzenleyin.

lazarus'un klasörü altında make clean all komutundan sonra lazarus umarım sorunsuz derlenir. Daha sonra ./lazarus komutu verin ve çalıştırın. Açılırken FPC unit kaynak kodlarını bulamadım diyor. Açıldıktan sonra Environment Option'dan FPC kaynak kodlarının klasörünü gösterin ve Run deyin. Boş proje derlenip çalışıyorsa iyi. Çalışmazsa bazı eksik library'ler var demektir. libx11-devel gibi..

Yukarı Çık & Back to Up