Language:

Gönderen Konu: Linux'u arz etme sanatı  (Okunma sayısı 8668 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mumin mutlu

• Yeni

• *

• 1
    • Profili Görüntüle
Linux'u arz etme sanatı
« : 20 Eylül 2013, 21:40:11 »
Arkadaşlar ! sene 92 de dos öğrendim. sonra win mantığı ile yıllarca pc kullandım. Linuxa nezaman merak sarıp işimin arasında nüfuz etmek istediğim bir "alem" olsa da her denemem bir fiyasko olmuştu. 10-15 defa linux kurup kaldırdım ve sonunda lanet ederek kendimi hantal ama yapmak istediklerime olanak veren win.os'a bıraktım...
Siz Linux uzmanlarına sitemim şu:
Arkadaş... benim işim gücüm var yaşım 40... bu yaştan sonra bana işini gücünü bırak yeni bir işletim sistemi öğren demeyin! yapmam...
Benim işim yazılım değil ve derdim de o değil... ben basit kullanışlı, aklıma gelen her şeyi yapabileceğim bir pc olsun isterim...
Bir çok insan da Linuxun daha stabil daha güvenli üstüne üstük bedava ama tadı sirkeden acı olduğu için bedavalığı bile işe yaramıyor... Yahu bunu görün Allah aşkına!

Linux ne olursa ben Linux'u tercih ederim? (Benim gibi binlerce insan var)

1. Kurulum sorunları:
Linux kurulumu win gibi tek partition üzerine değil hdd'ki 3 bölüme ayırıyor bunun üstesinden ben geliyorum ama benden daha az deneyimlisi dk 1 gol bir cayıyor arkadaş... Linux bizi yönlendirmeli / kök bölümünün boyutunu ihtiyacı kadar alsın Swap da öyle kurulumda bize anlatsın kısa ve öz görsel olarak hdd bölümlerini fare ile bile ayarlanabilir olmalı. (bu bölümü acemi biri mantığı ile oluşturun)

2. Kullanım sorunları:
Kurulumdaki temel derdi aşıp sistem açtığında windows mantığına paralel bir arayüz oluşturun örneğin adam driverlarına nerede bulur? denetim masası mantığında... masa üstüne sağ tıklayınca win.ta yapılanlar linuxda da olsun...
Her evde bir çocuk vardır ve komuşu çocuğun oynadığı oyunu oynamak ister veled...
Şans bu ya Steam hesabınız var ve linuxa da kurduk tanıttık...
Hesabınızda 30 oyun var ama bunlardan sadece 2 tanesi kullandığınız platformla uyumlu... Abi bir türk'e üzgünüm bunu yapamazsın diyemezsin... aşın bu sorunları.. kullanıcıyı platform bağlamaz o KULLANMAK ister... Wine vb. uygulamalar ile bir entegrasyon mu yapıyorsunuz nasıl yaparsanız yapın kullanıcılarınızı istediği şeyi yapabilme özgürlüğüne kavuşturun !
Bitmedi... Bir de Linux kurarsınız... keyf bu ya opera browser kullanmak istersiniz... Netrunner yada mint kurmuşsunuzdur ubuntu tabanlı bir paket indirirsiniz ama paket açılırken ops uyumsuz der... hoppalaa at bilgisayarı pencereden aşşa... Abim ya lütfen fedorası debianı ubuntusu nu aşın kullanıcıyı germeyin bu tarz karmaşık paketlerle... Uyumlu hale getirin abicim bu yazılım değil mi ???

3. Genel:
Antivirus gerekmez diyorsunuz ama neden ? linux virusu hiç mi yok siz server üzerinden mi koruyorsunuz ?
Size tavsiyem Pisi adını değiştirin... gayrıciddi bir isim gibi :( Anka güzel ! turan, cengiz,  nogay olur.. nebileyim bizi anlatan bir isim olsun...
Dünyanın aşina olduğu win mantığına mümkün mertebe yakın mantıkta bir arayüz seçeneği üretin en azından bir seçenek olsun...
Dünyada yazılımların çoğu win. uyumlu olduğundan... emulatör yardımı ile mi olur nasıl bir entegrasyon ile mümkünse platformunuz o platform uygulamalarının kurulumuna izin vermeli!
Kimsenin düşünmediğini düşünün ve herkesin tatmin olacağı bir ürün çıkartın ki Türk olduğu belli olsun bu dağıtımın!

Allah zihin açıklığı versin. Saygılar umarum tiiye alırsınız :)

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2013, 21:49:42 Gönderen: mumin mutlu »

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
Ynt: Linux'u arz etme sanatı
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2013, 00:07:18 »
Selamün Aleyküm
Evvela Allah(C.C.) senden razı olsun abim. Bize fikir vermek amaçlı dikkate alıp konu açmışsın.
Ben yeni Linux'a geçmiş bir insan olarak tam olarak alışmam 1 haftamı aldı.
Şöyle söyleyeyim. Linux deyince insanlar bilgisayarlarında hazır kurulu gelen Windows(ki microsoft yaklaşık 100-150 liraya firmalara veriyor yazılımını bizde bilgisayar alırken fiyatı 100-150 lira faza ödüyoruz.)'a ve onun çalışma mantığına alıştıkları için Linux'un temeli farklı geliyor onlara şöyle çalışma mantığı farklılıklarına değinirsek teşbihte hata olmasın ben Windows'un gerçektende bir kapital sistemin yazılıma dökülmüş hali gibi şöyle ki windows bir ülke belirli kanunları(işletim sisteminin çekirdeği ve temel çalışma prensipleri) bütün işleri ülkende bulunan tam yetkiye sahip şirketler gibi(windowsta tam yetkili kullanıcı olarak sistem kullanıldığından virüsler sisteme istediğini yapabiliyor) ama linux farklı devletçi ekonomi sistemindeki ülke gibi her işi devlet yönetimindeki devlete tam bağlı bağımsız çalışamayan yetki sınırları belli fabrikalar gibi. Linuxta neden virüs olmaz. Çünkü mevcut kullanım sırasında yetkili kullanıcıyla işlem yapmadığınız için, yani sisteme müdahale etmek isteyen virüslü dosya yetki gerektiren komutları kullanmak zorunda olduğu için sisteme işleyemiyor. Ancak kodlama hatalarından kaynaklı sisteme sızmalar hariç ki windowsta emin olun bu hatalar 1000 kat daha fazla var. ArkLinux, Debian, PisiLinux hepsi aynı yazılımları kullanıyor hiçbir farklılıkları yok. Yine teşbihte hata olmasın Windows'un serilerine benzer gibi(XP, Vista, 7), kullanıcı kitlesine göre şekilleniyor. Hepsi www.kernel.org sitesindeki Linux çekirdeğini kullanıyor. deb, rpm, pisi vb. birçok paket adı ise farklı kolileme şekillleri gibi bir başka türlü paketler biri başka, biri diğerinin yaptığından pek birşey anlamaz(insan mantığı çözebilir ama bilgisayarlar için bu geçerli değil maalesef :) ) aslında hepsi aynı ihtiyaca şekillenmiş.

Üstadlar bir hatam varsa kusura bakmayın, bildiğim ve elimden geldiğince iyi anlatmaya çalıştım.

Allah(C.C.)'a emanet olun.

suvari

• Devamlı

• 190
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2013, 18:48:10 »
Sayın Mumin Mutlu'nun yaşadıklarını galiba birçoğumuz yaşadık, Mumin Bey, beklentilerinde haklı tabi. Linux dağıtımları da Windows ve İos da aslında bu ve benzer beklentileri karşılamayı hedefler.
Hele bir de diğer işletim sistemleri için yapılan programları da çalıştırdı mı, tadından yenmez olur.
Ancak bunlar ne kadar hedeflense de gerçekleşmesi çok da basit bir şey değildir hatta zorluk derecesi epeyce yüksektir. Nitekim onlarca mühendisle, binlerce saat üzerinde çalışılan ve parayla satılan işletim sistemleri de bunu tam olarak başaramamıştır; fakat yeni sürümlerle bu çaba hep sürdürülmüştür.
Tümüyle başka bir sistemle benzeşmeyi de gerekli görmüyorum aslında. Laf yarıştırmak için söylemiyorum; ama Dolphin'in sekmeli ve bölümlü kullanılabilmesini keşfettiğimde, çok sevinmiştim, Windows Gezgini'nde bunu yapabilmek için ilave pogramlar kurmak gerekli.
Sağ tıklama ayarları olsun başka kullanımlar olsun, Linux sistemlerinde , hayal edilebildiği ölçüde gelişime açıktır.
Antivirüs paketlerine, Windows'un ardını toplamak için eskiden beri ihtiyaç duydum.
Disk yönetim araçlarına da öyle. Tuhaf Win virüslerinin bozduğu usb belleklerle, harici disklerle boğuşurken lazım oluyor.
Bu aralar Gparted paketine destek olarak, Gpart paketçiğinin bizde bulunmamasına hayıflandım, Win ile bozulan partisyonun kolayca kurtarılmasını sağlıyor.
Kararlı sürümdeki birçok linux dağıtımı aslında günlük bilgisayar işlerimizi görebilecek yeterlilikte, bu bakımdan elimizi biraz da linux kullanmaya alıştırmamız lazım.
Saygılar.

eersoy93

• Müdavim

• 585
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Kasım 2013, 20:25:21 »
Linux ne olursa ben Linux'u tercih ederim? (Benim gibi binlerce insan var)
Evet, kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Geliştiricilerimizin kulakları çınlasın.
1. Kurulum sorunları:
Linux kurulumu win gibi tek partition üzerine değil hdd'ki 3 bölüme ayırıyor bunun üstesinden ben geliyorum ama benden daha az deneyimlisi dk 1 gol bir cayıyor arkadaş... Linux bizi yönlendirmeli / kök bölümünün boyutunu ihtiyacı kadar alsın Swap da öyle kurulumda bize anlatsın kısa ve öz görsel olarak hdd bölümlerini fare ile bile ayarlanabilir olmalı. (bu bölümü acemi biri mantığı ile oluşturun)
Ben, Windows'un yeni sürümlerinin (birincisi önyükleme bölümü olmak üzere) ve Linux'ün diski iki şekilde böldüğünü biliyorum. Ancak önerileriniz güzel.
2. Kullanım sorunları:
Kurulumdaki temel derdi aşıp sistem açtığında windows mantığına paralel bir arayüz oluşturun örneğin adam driverlarına nerede bulur? denetim masası mantığında... masa üstüne sağ tıklayınca win.ta yapılanlar linuxda da olsun...
Her evde bir çocuk vardır ve komuşu çocuğun oynadığı oyunu oynamak ister veled...
Şans bu ya Steam hesabınız var ve linuxa da kurduk tanıttık...
Hesabınızda 30 oyun var ama bunlardan sadece 2 tanesi kullandığınız platformla uyumlu... Abi bir türk'e üzgünüm bunu yapamazsın diyemezsin... aşın bu sorunları.. kullanıcıyı platform bağlamaz o KULLANMAK ister... Wine vb. uygulamalar ile bir entegrasyon mu yapıyorsunuz nasıl yaparsanız yapın kullanıcılarınızı istediği şeyi yapabilme özgürlüğüne kavuşturun !
Bitmedi... Bir de Linux kurarsınız... keyf bu ya opera browser kullanmak istersiniz... Netrunner yada mint kurmuşsunuzdur ubuntu tabanlı bir paket indirirsiniz ama paket açılırken ops uyumsuz der... hoppalaa at bilgisayarı pencereden aşşa... Abim ya lütfen fedorası debianı ubuntusu nu aşın kullanıcıyı germeyin bu tarz karmaşık paketlerle... Uyumlu hale getirin abicim bu yazılım değil mi ???
Windows'a (Aslında Pencereler'e dememiz gerekiyor.) benzer masaüstü ortamları için KDE ve XFCE'yi öneririm. Pisi Linux bunları destekliyor zâten. GNOME ve LXDE'yi size önermem.
3. Genel:
Antivirus gerekmez diyorsunuz ama neden ? linux virusu hiç mi yok siz server üzerinden mi koruyorsunuz ?
Zararlı kovucu yazılımlar Linux içinde gereklidir ancak Windows'un çok kullanıldığından dolayı (Günümüzde Android de çok kullanılmaktadır.) zararlı yazarları Linux'te çalışandan çok Windows'ta çalışan zararlılar yapar.
Size tavsiyem Pisi adını değiştirin... gayrıciddi bir isim gibi :( Anka güzel ! turan, cengiz,  nogay olur.. nebileyim bizi anlatan bir isim olsun...
Dünyanın aşina olduğu win mantığına mümkün mertebe yakın mantıkta bir arayüz seçeneği üretin en azından bir seçenek olsun...
Dünyada yazılımların çoğu win. uyumlu olduğundan... emulatör yardımı ile mi olur nasıl bir entegrasyon ile mümkünse platformunuz o platform uygulamalarının kurulumuna izin vermeli!
Kimsenin düşünmediğini düşünün ve herkesin tatmin olacağı bir ürün çıkartın ki Türk olduğu belli olsun bu dağıtımın!
Bence Pisi Linux'ün adı güzel. Pisi, Türkçe bir kelimedir bildiğim kadarıyla ve dağıtımın da Türk milletiyle uyumlu olması gerekir. Bu yüzden bu dağıtım, yeğni, kullanışlı ve Windows'a benzer bir arayüze iye olmalıdır.

EKLEME: Yeğni derken bilgisayarı çok kastırmayan demek istedim.
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2013, 21:37:22 Gönderen: eersoy93 »
Nasıl Akıllıca Soru Sorulur?

Lütfen Türkçe'mizin yazım kâidelerine (kurallarına) uyunuz.

Lütfen her bir sorununuz için ayrı ayrı konular açınız.

nazende

• Devamlı

• 146

Bay
  • Kişisel İleti
    Düþmez kalkmaz bir ALLAH'týr uyan!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2014, 21:50:47 »
Bende Windows'un yeterliliklerini kaç defa savundum kaç defa ifşa ettim. Lakin hep Linux kardeşlerim propagandacı olarak sitem ettiler. Oysa Linuxda onları da yapmak istemiştim. Bu konuda Linuxcular hiçte adil değil...

Ayrıca Linux gelişime açık dendiği halde hiç gelişmiyor. Arada birileri hayalet gibi kernel'i geliştiriyor birileri iki Python programı yapıyor bitti. Masaüstüne yönelik programcık sayısı çok az. Team Viewer gibi bir programı bile kurmakta ve stabil çalışmasını beklemekte hayatımız geçiyor. Firefox depolarda güncellenirse son sürüme geçiyor. Oysa ben her an yeniliği çıkar çıkmak Windows gibi kullanmak istiyorum. WiFi'm sorunsuz çalışsın istiyorum. Ağ paylaşımlarım da sorun yaşamayayım istiyorum...

Ama sadece istemekle kalıyorum Linux'ta.. Linux'u severim.. Pardus sayesinde ne olursa olsun Linux'u sevdim.. Ama maalesef ki pek önerdiğim söylenemez. Kafelerde ve evlerde Linux; kullanıcıları hiçbir şekilde tatmin edemez. Bunu da kabullenmek gerekiyor. Çünkü kimse burdakiler gibi kodlar bilmez. Kabuk nedir bilmez. İnşallah paket derlemek ve düzenlemekten öte birebir o paketleri yapmak için ve yarıştırmak için uğraşanlardan oluruz.

waroi

• Genel Yönetici

• 452

Bay
  • Kişisel İleti
    Gel Pisi Pisi..!!
    • Profili Görüntüle
    • waroi blog
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2014, 22:06:00 »
Linux aslında düşündüğünden çok daha hızlı gelişiyor, evet haklısın sen bunu göremiyor olabilirsin, fakat birazcıkta bilişim okur yazarı olmak araştırmak gerek bence...

Ayrıca Linux ile Windows arasındaki tek fark oyun firmalarının Linux'u yeteri kadar iyi bir pazar olarak görmemesi idi, ki artık bu da değişmeye başladı yeni dönemde oklar Linux'u göstermekte, firmalar alt yapılarını değiştirmekte. Birde bakmışsın ki Windows sürünür vaziyete gelmiş... :D

Hayal değil bu... Steam, Microsoft'un Windows 8 hareketinden beri memnuniyetsizliğini dile getiriyor, hatta kendi Linux işletim sistemini kurarak bunun ciddiyetini de gösteriyor. Bu sadece en bilinen örnek daha niceleri yaşanmakta şu an bunları görmek için birazcıkta gözleri açmak lazım dediğim gibi. Günlük kullanılan programlar bazında zaten Linux bence Windows'tan çok daha önde, oyunda da yeni atılımlar geliyor, Autdesk gibi firmalarda gelecek planları için Linux'u düşünmeye başladı, Kim bilir yakında belki Adobe tarafından da bir haber gelir, Zaten sunucu vs. işlerinde pazar Linux'un... Yani gelişmiyor demeyin artık...

Windows bir kaç sene önce 3B pencereler gelecek falan diye abarta abarta tanıtım yaptı gelen tek şey win+tab basınya yan yana dizilen ve perspektifmiş gibi görünen pencerelerdi... Linux'da ise her şeyi fırıldak gibi döndürebiliyorsun, pencereler masaüstü vs. hepsi 3B olabiliyor ve bu özellik çookk uzun zamandır var.

Uzun lafın kısası Windows yer yüzünde kafasına göre takılırken Linux bırak aya gitmeyi evreni dolaşıyor... Ticari oyun firmaları v.s'lerinde Linux'a yönelmesi ile gelecek Linux için çok daha parlak görünüyor...

nazende

• Devamlı

• 146

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Ocak 2014, 23:07:29 »
Linux aslında düşündüğünden çok daha hızlı gelişiyor, evet haklısın sen bunu göremiyor olabilirsin, fakat birazcıkta bilişim okur yazarı olmak araştırmak gerek bence...

Ayrıca Linux ile Windows arasındaki tek fark oyun firmalarının Linux'u yeteri kadar iyi bir pazar olarak görmemesi idi, ki artık bu da değişmeye başladı yeni dönemde oklar Linux'u göstermekte, firmalar alt yapılarını değiştirmekte. Birde bakmışsın ki Windows sürünür vaziyete gelmiş... :D

Hayal değil bu... Steam, Microsoft'un Windows 8 hareketinden beri memnuniyetsizliğini dile getiriyor, hatta kendi Linux işletim sistemini kurarak bunun ciddiyetini de gösteriyor. Bu sadece en bilinen örnek daha niceleri yaşanmakta şu an bunları görmek için birazcıkta gözleri açmak lazım dediğim gibi. Günlük kullanılan programlar bazında zaten Linux bence Windows'tan çok daha önde, oyunda da yeni atılımlar geliyor, Autdesk gibi firmalarda gelecek planları için Linux'u düşünmeye başladı, Kim bilir yakında belki Adobe tarafından da bir haber gelir, Zaten sunucu vs. işlerinde pazar Linux'un... Yani gelişmiyor demeyin artık...

Windows bir kaç sene önce 3B pencereler gelecek falan diye abarta abarta tanıtım yaptı gelen tek şey win+tab basınya yan yana dizilen ve perspektifmiş gibi görünen pencerelerdi... Linux'da ise her şeyi fırıldak gibi döndürebiliyorsun, pencereler masaüstü vs. hepsi 3B olabiliyor ve bu özellik çookk uzun zamandır var.

Uzun lafın kısası Windows yer yüzünde kafasına göre takılırken Linux bırak aya gitmeyi evreni dolaşıyor... Ticari oyun firmaları v.s'lerinde Linux'a yönelmesi ile gelecek Linux için çok daha parlak görünüyor...

Benim şu yönden bir rahatsızlığım var. Ben o kadar çok savundum ki Linux'u çevremde artık bana Linuxcu demeye başlamışlardı. Adama yapıyorum tam teşkilat veriyorum sistemi adam gel şuna win at diyor 2-3 gün sonra. Ben bundan dolayı sitem ediyorum. Birşeyleri bizler savunsakta evdeki kullanıcıya hitap etmiyorsa zan altında kalan herkes oluyor.  Geliştirenlerde, dağıtanlarda, kullananlarda.. Ben araştırıp geliştirsem de kendimi o bahsettiğimiz kitle bunu yapmıyor yapmazda.Ben şunun farkındayım ve o nedenle sitemim kendime dönük oluyor; Linux'ta kimse Win'de olduğu gibi paralı çalışıp geliştirme yapmıyor. Herkes zamanından verebildiği kadar ilgilenebiliyor. Keşke bu durum tersi olabilse de bizde destek verdiğimiz şeylerin ardında dimdik durabilsek...

waroi

• Genel Yönetici

• 452

Bay
  • Kişisel İleti
    Gel Pisi Pisi..!!
    • Profili Görüntüle
    • waroi blog
« Yanıtla #7 : 13 Ocak 2014, 00:43:05 »
Aynı şeyi bende çok yaşıyorum, bu Linux'un eksik olduğundan kaynaklanmıyor. Aksine o kişilerin eksikliğinden ve üşengeçliğinden kaynaklanıyor. Biz onların o üşengeçliğini aşmalarına yardımcı olmalıyız. Bana 3-4 günde gel Windows kur diyen adamlar şu an 3-4 yıldır Windows yüzü görmedi ve görmek te istemiyorlar. :D

Yani bir kere alıştılar mı bu sefer de Linux'dan vazgeçemiyorlar. Bu bizim millet olarak tembel olduğumuzun kanıtı. Neden dersen bir şeye alıştıysak yenisi daha iyi bile olsa ona alışmaya üşeniriz, onu istemeyiz. Bunun için Linux'a ilk başladıklarında karşılaştıkları ilk problemde Windows daha iyiydi diyorlar. Halbuki karşılaştıkları şey belki problem bile değil sadece farklı yola yapmaları gereken bir şey.

Bu konuda iddia eden 4 arkadaşla iddia'ya girdik bir gün, konu şu; Linux'mu daha kolay Windows'mu:

Benim dayımın kızı arkadaşların da ya kardeşleri yada herhangi bir akrabalarından oluşan 10 kişilik bir deney grubu ile bu durumu test ettik. Deneklerin hepsi 5 yaş altı daha önce PC başına oturmamış çocuklardı. Ve hepsi de Linux'a bir günde alışıp istedikleri oyunları bulup oynayabilmelerine rağmen Windows üzerinde yollarını bir türlü bulamadılar (Sadece biri Windowsta başarılı oldu). Şartlar tamamen eşitti, zaten o iddialaştığımız 4 kişi ile şartları oluşturmuştuk. Ve Linux bizim minik testimizde %90'lık bir başarı sağladı. (Bu arada testimizi Pardus 2011.2 ile yapmıştık)

Yani şunu demek istiyorum hiç bilmeyen birine göre Linux daha kolay. Ama Windows'un tekelciliğine bulaşmış birisi için Alışkanlıkları bırakmak ölüm geliyor. İşte bunu aşmak gerek...

Microsoft boşuna o kadar anlaşmalar yapmadı zamanında PC'lerde Windows yüklü gelsin diye. Tekelciliğin temeli sağlam :D

nazende

• Devamlı

• 146

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Ocak 2014, 00:58:54 »
O zaman tembeller için burda daha Windows'u savunmayacağım :D Teşekkürler %90 :)

waroi

• Genel Yönetici

• 452

Bay
  • Kişisel İleti
    Gel Pisi Pisi..!!
    • Profili Görüntüle
    • waroi blog
« Yanıtla #9 : 13 Ocak 2014, 03:06:14 »
Onları bu uyuşuk üşengeçlikten kurtarmak ve o alışkanlıkların değişmesinin hiç de zor olmadığını göstermek gerek. :)

Yada bırakalım onlar öyle ezik takılsınlar, kitap okumayanlara zorla okutuyor muyuz? Bırakın Linux kullanmak istemeyen kullanmasın, siz anlatın seçim onlara kalsın.

Hem ne demişler nerede çokluk orada ( virüsler, trojanlar, açıklar vs... ) :D

nazende

• Devamlı

• 146

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Ocak 2014, 11:20:53 »
:D Aynen öyle :))

eersoy93

• Müdavim

• 585
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Ocak 2014, 12:18:19 »
Hem ne demişler nerede çokluk orada ( virüsler, trojanlar, açıklar vs... ) :D
Linux'te o kadar olmaz onlar. Linux, Windows gibi çağdışı bir dizge değil ki.

EKLEME: Geçenlerde bilgisayarıma Linux Mint 16 Mate kurmuştum ancak bu dağıtım pil ömrünü daha hızlı azalttığı için şu an Windows kullanıyorum maalesef. Pisi'de öyle bir durum var mıdır acabâ?

EKLEME: Üstelik bu dağıtım, sürücüyü depodan kurmama rağmen NVIDIA kartımı da tanımadı.
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2014, 14:15:46 Gönderen: eersoy93 »

waroi

• Genel Yönetici

• 452

Bay
  • Kişisel İleti
    Gel Pisi Pisi..!!
    • Profili Görüntüle
    • waroi blog
« Yanıtla #12 : 13 Ocak 2014, 17:21:31 »
Pil ömrü ile ilgili hurafelere ben inanmıyorum, çünkü pillerin ömrü her şekilde hızlı tükeniyor, bunun yazılıma çok da bağlı olacağını sanmıyorum... Pillerin ömrünün hızla tükenmesi şirketlerin pazar stratejilerinden birisi sadece...

nazende

• Devamlı

• 146

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Ocak 2014, 18:10:43 »
Yazılımın pile etki ettiğini düşünüyorum. Basit bir yazılım elektronik devreyi fazla meşgul etmeyeceğinden devre elemanınında fazla enerji tüketmemesine sebeb olur. Basit bir örnek verilirse Mario ile Crysis'in güç tüketimi arada dağ farkı oluşturur. Çünkü yazılım donanıma hükmeder.

Ama tabii ki pil tüketimi donanıma daha fazla bağlıdır. HD bir LED ekrana oranla LCD daha az tüketim yapar.

eersoy93

• Müdavim

• 585
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 13 Ocak 2014, 18:13:21 »
Pilin tükenmesinin nedeni, sürücüsünü kuramadığım NVIDIA görüntülük kartının eksiksiz çalışamamasıdır. Bu kart kullanılmayınca işlemciye daha çok yük binmekte ve bilgisayarım daha çok ısınmaktadır. Windows 8.1'de böyle bir durum yaşamıyorum.

Yukarı Çık & Back to Up