Language:

Gönderen Konu: pygame  (Okunma sayısı 1972 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan

• Meraklı

• **

• 59

Bay
    • Profili Görüntüle
pygame
« : 27 Ekim 2015, 15:02:23 »
Arkadaşlar orta derece python bilgim var. Pygame öğrenmek istiyorum. Pygame le neler yapabilirim. Pygame in 3d özelliği var mı? Pygame in kurulması gerekir mi yoksa pisi içinde mevcut mu direkt modul gibi import edebilir miyim? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

91011

• Genel Yönetici

• 76
    • Profili Görüntüle
    • kişisel bölge
Ynt: pygame
« Yanıtla #1 : 27 Ekim 2015, 22:39:34 »

Şu linkte başlangıçta http://www.pygame.org/wiki/GettingStarted  kaynaktan kurma bölümü var aşağıda oradan bakabilirsin

Kaynağını indirmek için bu linki http://www.pygame.org/download.shtml

Projeye import etmek içni bu linki kullanabilirsin. http://www.pygame.org/docs/tut/ImportInit.html

Bununla uğraşmadım ama gene buna benzer threejs adında bir javascript kütüphanesi ile uğraştım. Bu kütüphaneden birşeyler yapmak istiyorsan öncelikle ana sayfasında neler yapıldığı var oralarda çok fazla yapılan şeyler var onlardan bakabilirsin. Ama benim sana tavsiyem uğraşırken adım adım gitmen sabırlı olursan öğrenirsin sonrası sana kalmış birşey.
Tanrı konuşmaz , Şeytan fısıldar ..
akkayahu.com

fatihkaya41

• Geliştirici

• 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Ekim 2015, 16:24:21 »
3D düşünüyorsan pygame in de faydası olur ama daha iyi işler yapmak için blender game engine kullanabilirsin python bge de öğrenmek faydalı olur.Blenderden tasarlanmış hazır 3D modelleride projende kullanabilirisin ama pc nin biraz iyi olması gerekiyor ilerledikçe. Alternatif olarak Panda 3D de var ama güncel kaynak bulmak sıkıntı.

frkntlr

• Yeni

• *

• 14
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2015, 17:36:13 »
unreal engine 4 kurabilirsen kurup yapabilirsin gelişmiş bir oyun motorudur. Kurarsanız yada denerseniz bilgilendirirseniz sevinirim. root yetkisi vermeden dene root yetkiyle olmadı bende.

okan

• Meraklı

• **

• 59

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2015, 09:43:01 »
3D düşünüyorsan pygame in de faydası olur ama daha iyi işler yapmak için blender game engine kullanabilirsin python bge de öğrenmek faydalı olur.Blenderden tasarlanmış hazır 3D modelleride projende kullanabilirisin ama pc nin biraz iyi olması gerekiyor ilerledikçe. Alternatif olarak Panda 3D de var ama güncel kaynak bulmak sıkıntı.
blender game engine modülünü python a nasıl yükleyecem. import bge diyorum böyle bir modül yok diyor.

fatihkaya41

• Geliştirici

• 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2015, 14:14:04 »
Blender kuruluysa bge de bilgisayarınızda kuruludur blenderin içinden mi açıyorsunuz yoksa konsoldan mı programın içinden açılmış bir görüntü

okan

• Meraklı

• **

• 59

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2015, 15:22:19 »
Blender ın içinde açtım. Kodu yazdım ama işlemedi. Kodu bir yerden bakarak yazdım. Orada çalışıyordu. Ben de bilmediğim için konsoldan (blender ın dışında) import bge dedim böyle bir modul yok diyince acaba modulu eklememiz mi gerekir diye düşündüm. Paket yöneticisi nden blender ı kurdum. O zaman bce modulu de kurtulmuş mu oluyor.

fatihkaya41

• Geliştirici

• 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2015, 15:54:29 »
Şöyle bge konsoldan çalışmaz çünkü mantık olarak bge de blenderde tasarladınığın nesnelerle ilgili tanımlamalar yapacaksın konsoldan sana bir faydası olmaz kodları rastgele yere eklememen lazım resimde gördüğün oklar var onları doğru şekilde bağlayıp nesne adına tam baktıktan sonra kodları yazman lazım eğer hazır kod yazdıysan oradaki nesneler sende var mı? Ona baka bilirsin bu konuda videolar var youtubeden ulaşabilirsin bence önce modelleme kısmını geliştir sonra yavaştan modelinle oyun geliştirmeye girerken kodları kullanırsın yada istersen kodsuz bi şekilde arayüzden programlarsın

okan

• Meraklı

• **

• 59

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Ocak 2016, 07:26:38 »
pygame i denedim bge ni denedim ama kaynak bulmak zor. hele de ingilizce olmayınca çok zor. pygame de biraz bir şeyler çıkıyor ortaya ama (tabi iki boyutlu) bge ni diğer oyun motorları varken kullanmak pek de mantıklı değil. Ben de daha kolay olsun diye unity 3d öğrenmeye başladım. Tabi bundan önce c# ı biraz öğrenmem gerekti. o yüzden python ı biraz boşladım. Eğer genel olarak oyun yapmak konusunda bilgisi olan varsa tavsiyelerini duymak isterim. Şimdiden teşekkürler.

fatihkaya41

• Geliştirici

• 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Ocak 2016, 13:17:33 »
Unity çok başarılı ve popüler ancak unty ile yaptığın bir oyunu yayınlarken bayağı bi ağır şartları olduğunu düşünüyorum o yüzden ben sevemedim. Blenderden bir kaç basit fps oyunu yaptım ben şahsen seviyorum ama bayağı bir uğraş istiyor herşeyi elle tektek yapman gerekiyor. Güzel yanı ise internette oluşturulmuş binlerce hazır nesnevar oyunun içinde rahatlıkla kullanabiliyorsun aynı zamanda çoğu tasarım programıyla uyumlu ama bana kalırsa kayda değer bir bilgisayar oyun yapmak bir kişi için çok zor. Bunun yerine mobil pazarına yönelebilirsin java ve türevlerini öğrenerek android için güzel oyunlar programalnabiliyor.

okan

• Meraklı

• **

• 59

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Ocak 2016, 01:55:54 »
Ağır şartlar derken. Açıkçası ben fazla bilmiyorum ne gibi şartlar olduğunu biraz açıklayabilir misin

fatihkaya41

• Geliştirici

• 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Ocak 2016, 09:42:52 »
Basitçe şöyle eğer lisansız bir untiyle yani crackli bir versiyonla oyunu hazırlayıp yayınlarsan ve fark edilirseki ediliyor diyorlar bayağı bi yaptırımı var. Birazda kişisel bir şey ben uygulama satın alma taraftarı değilim :) ancak untiyi iyi öğrenince gider bir lisans alınır ve oyun yazmaya öyle başlanabilir. Birde değişmiş meselan mobil taraf ücretsiz olmuş. http://unity3d.com/unity/faq ingilizcem çok iyi değil burayı inceleye bilirsin ciddi bir işe girerken şartları bilmekte fayda var. Cryengine bakabilirsin kolayca farcry yada crysis benzeri haritalar hazırlayabiliyorsun başlangıç için bence iyi en azından olayın mantığını kavramamda faydalı olmuştu.

Yukarı Çık & Back to Up