Language:

Gönderen Konu: rpm tar gz kaynak koddan derleme  (Okunma sayısı 924 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selahattin

• Kıdemli

• 294
    • Profili Görüntüle
rpm tar gz kaynak koddan derleme
« : 27 Mayıs 2016, 17:36:02 »
arkadaşlar ben adobe flash player kendi sitesinden tar gz olarak indirdim onu derlemek istedim fakat indirdiğim dosyayı home belgelerim çıkartıp f4 ile konsole geçtim  ./configure dedikten sonra make geçmek için bana bash  ./configure böyle bir dizin yada dosya yok ibaresi çıkıyor ne yapmam lazım
bunu hem ark olarak indirdim birde save yani direk dosya bölümüne de indirdim bir fark olmadı

mecazi1

• Devamlı

• 219
    • Profili Görüntüle
Ynt: rpm tar gz kaynak koddan derleme
« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2016, 19:01:07 »
Anladığım kadarıyla bu paket kurulum için sadece kopyalama istiyor.
Açtıktan sonra /usr/bin/flash-player-properties  dosyası çift tıkla çalışıyor.
Anladığım kadarıyla usr klasörü kök dizine kopyalanacak.   sudo cp -r usr/* /usr
libflashlayer.so dosyası   Tarayıcının PluginsLocationuna kopyalanacak.      cp libflashlayer.so <BrowserPluginsLocation>
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2016, 19:12:17 Gönderen: mecazi1 »

selahattin

• Kıdemli

• 294
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2016, 00:54:23 »
belki dediğin gibi olabilir ama benim öğrenmek istediğiim

1- bazı uygulalmaların internetten tar gz olarak açık kaynak kodları indirip derleme yoluyla bilgisayra yükleme çünkü deniyorki derleme yoluyla her bilgisayar kendine göre ihtiyacı olanları yükler

2-bazen chrome.mozilla firefox ,google eart,veya flash player gibi uygulamaları kendimiz  kaynak koddan derleyip kurmak istiyorum

3- artık balık vermenizi değil biz balık tutmayı öğrenelim istiyorum.

fatihkaya41

• Geliştirici

• 182
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2016, 09:50:26 »
Her paketin içinde nasıl kurulacağını anlatan dosalar vardır Readme gibi. Dosyanın içini okumadan nasıl kurulacağını bulmak zor iş. Ve tüm sıkıştırılmış dosyaları şu komutla kurabilirsiniz denebilecek genel bir yolda yok.
Büyük çaplı uygulamaları derlemek ve kurmak zor olabiliyor bazende uygulama için gerekli paketler olmayabiliyor. Bu sebepten paket işide bir deniz bol bol indirip kurmaya çalışın.
Birde direk indir çalıştır programlar var onları bir dizine atıp kısayol oluşturmanız yeterli
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2016, 09:53:49 Gönderen: fatihkaya41 »

sasuke

• Yeni

• *

• 34

Bay
  • Kişisel İleti
    Bikoz ay'em Betmen!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2016, 22:09:09 »
arkadaşlar ben adobe flash player kendi sitesinden tar gz olarak indirdim onu derlemek istedim fakat indirdiğim dosyayı home belgelerim çıkartıp f4 ile konsole geçtim  ./configure dedikten sonra make geçmek için bana bash  ./configure böyle bir dizin yada dosya yok ibaresi çıkıyor ne yapmam lazım
bunu hem ark olarak indirdim birde save yani direk dosya bölümüne de indirdim bir fark olmadı
./configure c ile yazılmış bazı programları derlemek içindir biliyorum. İndirdiğin Flash playerin dosyalarında böyle bir şey yok. Lakin bu konuya değin başka bir çözüm var zaten forumda. Bunun gibi bir şey.   

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
İmzam yok. Parmak bassam? :)

Yukarı Çık & Back to Up