Language:

Gönderen Konu: PisiLinux Beta3 ve Windows 10  (Okunma sayısı 897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tukenmezkalem

• Yeni

• *

• 10
    • Profili Görüntüle
PisiLinux Beta3 ve Windows 10
« : 16 Aralık 2016, 00:08:31 »
Windows10'un yanına Pisiyi kurdum ancak Windows10'nu başlangıçta görmüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

selahattin

• Kıdemli

• 295
    • Profili Görüntüle
Ynt: PisiLinux Beta3 ve Windows 10
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2016, 07:18:03 »
Windows10'un yanına Pisiyi kurdum ancak Windows10'nu başlangıçta görmüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

arkadaşım eğer pisi yi windowstan önce kurduysan bu problemi yaşayabilirsin elinde pisi linux kurulum cd varsa onunla grub ekranını tekrardan kurabilirsin kurduktan sonra ilk açılış ilk başta linux altında windowsu göreceksin

tukenmezkalem

• Yeni

• *

• 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2016, 15:52:52 »
Elimde maalesef cd yok usb üzerinden kurulum yapıyorum. Bazı ihtiyaçlardan ötürü herşeyi silip Windows 10 kurulumu yaptım ondan sonra diski 3 üçe bölüp birine Windows 10 diğer 2 disk boş olmak üzere boş idi. Pisilinux Beta3 çıkmasıyla denemek istedim calamareste diskin birini silerek 100 GB ve 100 MB'lık fat32 formatında boot ve esp bayrakları ekleyerek oluşturdum ancak sürekli kurulum başarısız bölüm oluşturulamadı hatasıyla karşılaştım. Windows 10'un başlatıcısına boot/efi yolunu vererek girmeyi denedim bu seferde Windows 10 başlatıcıya gösteremedim. Bir yerlerde hata mi yapıyorum bilmiyorum.

Olayın birazcık da öncesini belirtmek istiyorum. Windows tamamen silip bütün diski sıfırlayıp pisi kurdum. Sonradan tekrar Windows'a dönme ihtiyacımdan dolayı -dersler dersler dersler- windowsu kabul etmedi sürekli hata veriyor Windows kurulum ekranında buraya kurulamaz şeklinde bir hata ile karşılaşıyordum. Internette ise diskleri tamamen silip tekrar oluşturduğumda bu sorunla karşılaşmayacağım ile ilgili bir kaç yazı okudum yaptım. Sonrasında ise yukarıda anlattığım şekilde gelişti. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
İyi günler...

gecekurdu

• Meraklı

• **

• 97
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2016, 17:08:02 »
konsolda update-grub yaptınmı?

tukenmezkalem

• Yeni

• *

• 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2016, 01:21:57 »
Hayır ama yapmam gerekenleri biraz daha ayrıntılı bir şekilde açıklar iseniz benim için daha iyi olacaktır.
Teşekkürler.

suvari

• Devamlı

• 190
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Aralık 2016, 15:36:08 »
UEFI destekli Pisilinux kurarken, live ekranında gelen Pisilinux-Welcome, çok yararlıdır, kurulumu resim destekli de anlatır.
Metehan Özbek, Fatih Kaya adlı arkadaşlarımızın hazırladıkları bu desteğe şuradan da ulaşabilirsiniz:
https://github.com/PisiLinuxNew/pisilinux-welcome/blob/master/data/pisilinux-2-0-kurulum-belgesi.pdf

Yukarı Çık & Back to Up