Language:

Gönderen Konu: 2.0 RC sabit disk bölümüne kurulduktan sonra açılmıyor  (Okunma sayısı 722 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asenler

• Geliştirici

• 298

Bay
    • Profili Görüntüle
İlk başta Vbox'a kurmuştum, o sorunsuz kuruldu ve halen çalışıyor.
Ancak sabit disk kurulumunu bir kaç kez denememe rağmen açmayı başaramadım.
Zaten her defasında "libinput, mesa, lirc, x264, os-prober, plymouth" paketlerini kırık veriyordu, yeniden yükleyip sağlamasını almama rağmen sonuç değişmedi. Sanki kurulum yalnızca Vbox'a özgü ayarlanmış gibi.
~~  TTK  ~~

suvari

• Devamlı

• 190
    • Profili Görüntüle
Ynt: 2.0 RC sabit disk bölümüne kurulduktan sonra açılmıyor
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2017, 12:12:22 »
lxdm kullanmayı deneyin.. sddm bazı desktoplarda boot etmiyor.. ilk fırsatta bakılacak sddm ye..

Kod: [Seç]
sudo pisi ur
Kod: [Seç]
sudo pisi it lxdm
kurarken sddm ile çakışma olduğundan, kaldırılmasını onaylayın..

asenler

• Geliştirici

• 298

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Temmuz 2017, 13:37:37 »
lxdm kullanmayı deneyin.. sddm bazı desktoplarda boot etmiyor.. ilk fırsatta bakılacak sddm ye..
Evet, lxdm ile çalıştı. Teşekkür ederim.
~~  TTK  ~~

msen63

• Meraklı

• **

• 57

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Temmuz 2017, 15:10:59 »
Bendeki açılmama sorununun da aynı olabileceğini düşündüm ve lxdm'yi kurdum.
Bu kez komut satırından login ekranına geçebildi fakat; kullanıcı adımı ve şifreyi girince şöyle bir bildirim verip kalıyor:
Could not start D-Bus. Can you call qdbus?
Ayrıca bu işlemi yapmadan önce pisi check yapmıştım ve yalnızca 'plymouth" paketi kırık çıkmıştı, yani sistemde başka bir sakatlık yok...
Bu sorunu çözebilir miyim?
msen63

asenler

• Geliştirici

• 298

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Temmuz 2017, 22:42:48 »
Vbox ta kurulu olan 2.0 RC'yi güncelledim, sorunsuz çalışıyor.
Buna güvenerek sabit disktekini de güncelledim ve maalesef açılmıyor!
Bir kaç ay daha bekleriz artık. :(
~~  TTK  ~~

msen63

• Meraklı

• **

• 57

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Temmuz 2017, 15:51:40 »
Umarım bir kaç ay sürmez.Bu aksamalar bıktırdı artık. (bozuk atmak için söylemiyorum)
Yalnızca Pisi'ye özgü değil, genel olarak linux cephesinde işler iyi gitmiyor.
Acaba sorun yaşamayacağım uygun başka bir linux dağıtımı bulabilir miyim diye bakıyorum, maalesef koca ubuntu bile ipin ucunu bırakmış görünüyor.
Bu gidişle yeniden findos'a mahkûm kalırsak şaşmayacağım...
msen63

pisi

• Devamlı

• 130
    • Profili Görüntüle

PAHA Bilişim yerli işletim sistemi çalışmalarımız başladı. Tamamen Türkçe ve yerli işletim sisteminin 2023 yılına kadar tamamlanması hedeflenmekte.

PAHA, bildiğimiz kalıpların dışında yeni nesil bir işletim sistemi olacak. PAHA İşletim Sistemi tamamen Türkçe ile oluşturulacak. (Çekirdek dahil).

Artık kullandığımız sosyal medya platformları telefonumuzun rehberi dahil fotoğraflarımıza kadar bir çok veriye ulaşmakta. Tarayıcılar şifreleri kaydedip depolamakta. Bulut sistem veri depolama alanlarına farkında olmadan her şeyimizi teslim etmekteyiz. Casus yazılımlar sayesinde adım adım takip edilmekteyiz. Teknoloji hayatımızı tehdit ediyor ve birilerinin “yapamazsınız” demesinden dolayı ön yargılarımızı yıkıp bir yerden başlamıyoruz.

Bir Türk olarak kürdanı dahi ithal ediyor olmamız kabul edilemez. Neden biz yapmayalım? Neden üreten biz olmayalım? Yapanın bizden fazlası nedir?

PAHA tamamen güvenli bir işletim sistemi olacak. Tıpkı cep telefonlarımıza hat açtırdığımız gibi özel bir anahtar ile bilgisayarlarımızı ve mobil aygıtlarımızı güvenlik altına alacağız. Sizin bilginiz dışında herhangi bir veri dışarı aktarılamayacak veya cihazınıza yüklenemeyecek. Program kurma, virüs, anti virüs, tarayıcı, arama motoru ve sosyal medya gibi bir çok şey geçmişte kalacak. Kalıpların dışında yeni nesil bir işletim sistemi olacak. Bilgisayarların kullanım alanına göre özelleştirilebildiği bir sistem olacak.

PAHA işletim sistemi kurulduğunda kullanılabilir herhangi bir program vb olmadan, kullanım alanınıza uygun bir taban yazılım çalıştırılacak.

Cep telefonlarına hat alırken yaptığınız kayıt işlemi gibi bir yöntemle size verilen sayısal anahtar cihazınıza tanımlandığında bulut sistemimizden ihtiyacınız olan uygulamaları işaretleyerek çalıştır komutu verdiğinizde arka planda o uygulamalar hazır hale gelecek ve kullanılabilir olduğunda sizi bilgilendirecek.

İnternet bağlantınız olmadığı durumda başka bir bilgisayardan taşınabilir depolama aygıtlarını kullanarak aynı işlemi yapabileceksiniz. Sürekli internete bağlı olmanız gerekmeyecek.

Öğrenciler için, çocuklar için, engelliler için, Profesyonel meslek çalışanları için, Kamu kurum ve kuruluşları için, Kişisel kullanım için gibi bir çok hazır paket içerisinden size uygun olanı seçerek kullanmaya başlayabileceksiniz.

Herhangi bir program bilgisi olmadan size rehberlik edecek programlar sayesinde çizim, slayt, video, hesap tabloları vb oluşturabileceksiniz. Ofis programları vs kurmanıza ihtiyaç olmadan hepsi sistemde sizin için kullanılabilir olarak sunulacak. Kullanılmayan gereksiz uygulamalar çalışmayacak ve kaldırılabilecek. İhtiyaç olduğunda tekrar çalıştırılabilecek.

PAHA kullanıcıları aynı zamanda sosyal bir ağ kurmuş olacak. Kategorilere ayrılmış sosyal ağ sistemi sayesinde başka sosyal ağlara ihtiyacınız kalmayacak. Örneğin: Siz bir muhasebecisiniz. Cihazınızı mesleki olarak yapılandırdığınızda aynı mesleği yapan diğer kullanıcılar ile irtibat kurabileceksiniz.

PAHA Çocukları ve engellileri de unutmadı. Artık çocuklarınız bilgisayar başında zaman geçirirken gözünüz arkada kalmayacak.

PAHA işletim sisteminde sizlere nasıl kullanacağınızı gösteren yardımcılarımız da bulunuyor. Sistemi nasıl kullanacağınıza Nasreddin Hoca, Cin Ali, Hacivat, Karagöz, Ayşe Teyze, Fatma Nine, Bekir Dede  gibi farklı karakterler rehberlik edecek.

Projeyi merak edenler için ufak bir özet geçtik. İlerleyen günlerde Türkiye genelinde tanıtım toplantılarımız olacak ve bilgilendirme amacıyla dokümanlar yayınlanacak. Bize destek olan herkese teşekkür ederiz.
https://www.pahabilisim.com/pahali-gunler-kapida/

fatihkaya41

• Geliştirici

• 184
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Temmuz 2017, 17:53:43 »
"Türkçe ile oluşturulacak" ne demek oluyor? Sıfırdan türkçe yazılım dilimi geliştireceksiniz? Aynı zamanda çekirdek dediğimiz kernelin kaç yıldır geliştirildiği ve kaç kişinin geliştirilmesine emek verdiğini biliyormusunuz. 6 yılda 3-4 kişiyle bir kernel yapabilecek olmak komik bir iddaa bence.
"Program kurma, virüs, anti virüs, tarayıcı, arama motoru ve sosyal medya gibi bir çok şey geçmişte kalacak" yani :D
Açık kaynak dünyasının yıllarını alan video resim vb. programların tamamını tekrar ve daha iyi yapacağınızı iddaa ediyorsunuz.
Bir yandan çalınan bilgilerden şikayet ederken bir yandan sunucu üzerinden çalışan bir program neden var anlamadım.
Burada yazdıklarınızın %5 ini yapın şapka çıkartır tebrik eder ve direk oraya destek olmaya çalışırım. Ancak inandırıcılıktan çok uzak.

asenler

• Geliştirici

• 298

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2017, 11:48:34 »
Son güncelleme ve deneyim sonuçlarına göre edindiğim kanıyı aktarayım:
Plasma masaüstünde sıkıntı var. Özellikle tarih ayarlarında tatilleri düzenlemeye kalktığınızda plasma çöküyor.
/home/.config dizinindeki plasma ile başlayan kütükleri silerseniz masaüstünü tekrar özgün duruma getirmek mümkün olabiliyor.
~~  TTK  ~~

msen63

• Meraklı

• **

• 57

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2017, 15:23:22 »
"sddm" hatası giderildi mi acaba?
Eğer giderildiyse bağımlılıklarını da öğrenip, bunlarla birlikte yeniden kurmak istiyorum.
Kurulum sırasında ağ bağlatısı sağlayamadığımdan bağımlılıklarını da elle indirip kurmam gerekiyor...
msen63

GAREZ

• Yeni

• *

• 16

Bay
  • Kişisel İleti
    Don't By HP, Apple, INTEL...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Temmuz 2017, 00:57:30 »
Umarım bir kaç ay sürmez.Bu aksamalar bıktırdı artık. (bozuk atmak için söylemiyorum)
Yalnızca Pisi'ye özgü değil, genel olarak linux cephesinde işler iyi gitmiyor.
Acaba sorun yaşamayacağım uygun başka bir linux dağıtımı bulabilir miyim diye bakıyorum, maalesef koca ubuntu bile ipin ucunu bırakmış görünüyor.
Bu gidişle yeniden findos'a mahkûm kalırsak şaşmayacağım...
yedekte LinuXMint 18.2 tut onunla xfce ile sorun yaşamazsın... Pisi=KDE'dir...
ɐʞıןןı ʇǝןǝɟou pǝpıu ɯı ƃǝuǝɹɐן ɯoqıןǝ 5 dןns˙˙˙
pou,ʇ qnʎ ıuʇǝן˙˙˙
pou,ʇ qnʎ ɥd, ıuʇǝן, ɐddןǝ, ıdɥouǝ˙˙˙ pou,ʇ qnʎ ʍıupoʍs˙˙˙ pǝןıʞɐuןı ɐpɐɯ ıuʇǝן ʞnןןɐuɯɐz˙˙˙ ıuʇǝן öuǝɹɯǝz˙˙˙
poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

Yukarı Çık & Back to Up