Language:

Gönderen Konu: [Çözüldü] Hdd hatası  (Okunma sayısı 21622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
[Çözüldü] Hdd hatası
« : 04 Temmuz 2013, 14:30:32 »
Arkadaşlar bisi beta v03 ü indirdim flasha yazdırdım. Ancak şöyle bir problem var kurulumda hdd bölümüne geçerken aygıtı sıfırla ve aygıtı göz ardı et seçenekleri geliyor. Göz ardı edince sadece takılı olan flash görülüyor ve zaten onuda düzenlemiyor pisi. yani yeni bölüm oluşturma seçenekleri gelmiyor. Aygıtı sıfırlayın zaten diyemem bir sürü dosya var bilgisayarda. Ne yapacaz
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2013, 19:11:30 Gönderen: alihanozturk »

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hdd hatası
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2013, 20:24:10 »
Şu sorunuma bir cevap yokmu. Hazır tekrar kurmayı aklıma takmışım yarıda kalmayalım.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2013, 20:34:18 »
Arkadaşlar bisi beta v03 ü indirdim flasha yazdırdım. Ancak şöyle bir problem var kurulumda hdd bölümüne geçerken aygıtı sıfırla ve aygıtı göz ardı et seçenekleri geliyor. Göz ardı edince sadece takılı olan flash görülüyor ve zaten onuda düzenlemiyor pisi. yani yeni bölüm oluşturma seçenekleri gelmiyor. Aygıtı sıfırlayın zaten diyemem bir sürü dosya var bilgisayarda. Ne yapacaz
+1
Aynı sorun bende de var. Bende PisiLinux'e bu yüzden tam geçiş yapamadım. Flaş bellekten çalıştırıyorum.

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2013, 20:39:34 »
flash ile kullanacağıma hiç kullanmam ne zevk alacamki flash ile.

suvari

• Devamlı

• 183
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2013, 22:03:19 »
Windows üzerinden, diski küçülterek boş bir  birincil disk bölümü elde edebilirsin; linuxlar üzerinden disk yöneticileriyle yapabilirsin. Bu sırada yeni bölümün kaç gb olduğuna dikkat edersen, disk boyutundan, kuracağın yeri kolay seçersin.
Oluşturacağın boş bölüme beta v03 kurabilirsin. Henüz beta aşamasında olduğundan, ufak tefek sorunlar tabiki olacak.
Kolay gele :)

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Temmuz 2013, 23:13:52 »
Windows üzerinden, diski küçülterek boş bir  birincil disk bölümü elde edebilirsin; linuxlar üzerinden disk yöneticileriyle yapabilirsin. Bu sırada yeni bölümün kaç gb olduğuna dikkat edersen, disk boyutundan, kuracağın yeri kolay seçersin.
Oluşturacağın boş bölüme beta v03 kurabilirsin. Henüz beta aşamasında olduğundan, ufak tefek sorunlar tabiki olacak.
Kolay gele :)

O bölümleri oluşturmasını biliyorum. Oluşturulmuş şekilde bekliyorlar zaten ancak mesele o değil. kurulum aşamasında depolama aygıtları aşamasına gelince hdd için bir öneri sunuyor yalı ya diski sıfırla ya bu diski yok say diyor.

yusuf

• Genel Yönetici

• 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2013, 23:17:26 »
elle bölümlendirmeyi seçin

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Temmuz 2013, 23:21:06 »

Zaten o ekrana gelirken soruyor. Aygıtı göz ardı et diyorum ve elle bölümlemeyi seçiyorum. Ancak hdd görünmüyor sadece takılı olan flash bellek görünüyor.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Temmuz 2013, 23:44:57 »
Aygıtı sıfırla deyince de hdd hiç bölümlenmemiş gibi gösteriyor.

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2013, 23:51:07 »
Aygıtı sıfırla deyince de hdd hiç bölümlenmemiş gibi gösteriyor.

Aygıt sıfırla dersen hdd sıfırlanır yani ne var ne yok silinir.

yusuf

• Genel Yönetici

• 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Temmuz 2013, 23:53:38 »
 hdd yi gözardı et dediğiniz için sadece flash bellegi görüyorsunuz .....

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2013, 23:59:54 »
hdd yi gözardı et dediğiniz için sadece flash bellegi görüyorsunuz .....

Sıfırla mı diyeyim yani. Bilgisayar dolu sıfırlasak her şey silinecek bide onunla uğraş işin yok.

yusuf

• Genel Yönetici

• 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Temmuz 2013, 00:04:37 »
elle bölümlendir seçenegini seçip ayırdıgınız bölümü seçeceksiniz
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2013, 00:27:20 Gönderen: yusuf »

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Temmuz 2013, 00:38:11 »

Siz anlamıyorsunuz. O kısıma gelirken Yalı 2 seçenek sunuyor ya hdd yi sıfırla yada göz ardı et diyor. Göz ardı edince görmüyor hdd yi. Sıfırla deyince ne mantığı var işin. Öyle direkt elle bölümlendirme aşamasına geçmiyor. Oraya geçse onu bende biliyorum. Onlarca kez linux kurdum bilgisayara acemi değiliz yani.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 05 Temmuz 2013, 00:54:55 »
Şöyle söyleyeyim.
Yalı'da ilk önce hdd ile ilgili iki seçenek sunuyor.
"Aygıtı sıfırla" yada "Aygıtı gözardı et"
"Aygıtı sıfırla" dediğimde ilk önce hangi sürücüye kuracağımı soruyor.(Fiziksel sürücüleri gösteriyor, logo simgeli falan) Seçip ilerle diyorum sonra 4 seçenek çıkıyor, 4. seçenekte elle bölümlendirme var. Seçiyorum ve aygıt sanki hiç bölümlendirilmemiş gibi gösteriyor.
"Aygıtı gözardı et" dediğimde ilk önce hangi sürücüye kuracağımı soruyor.(Yukarıdaki gibi ama hddyi göstermiyor. fiziksel sürücüleri gösteriyor, logo simgeli falan) fazladan taktığım usbyi seçip ilerle diyorum sonra 4 seçenek çıkıyor, 4. seçenekte elle bölümlendirme var. Seçiyorum ve hdd gözükmüyor.
Ve artı birşey daha söyleyeyim. HDD olsun usb olsun. Pardus'ta istediğim gibi bölümlendirebiliyorken PisiLinux'te bölümlendiremiyorum. USB aygıtımdaki bütün bölümleri siliyorum. "Boş" olarak bölümlenmemiş alan kalıyor. Onu seçip alttaki "Disk oluştur"(yanlış hatırlamıyorsam böyle birşey yazıyordu) diyorum. 3 tane ana seçenek var yana menü açılıp seçebilmem gerekiyor normalde ama açılmıyor.

Yukarı Çık & Back to Up