Language:

Gönderen Konu: Matematikle Bilgisayar Mühendisliği Arasında Kaldım!  (Okunma sayısı 1592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eersoy93

• Müdavim

• 587
    • Profili Görüntüle
Uzun bir süre sonra selâmün aleyküm arkadaşlar. LYS sınavlarına giriyorum, bu yaz tercih yapacağım inşallah. Hedef bölüm olarak matematikle bilgisayar mühendisliği arasında kaldım. Bu yüzden de sizin de fikirlerinizi almak istiyorum. Yanıtlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Nasıl Akıllıca Soru Sorulur?

Lütfen Türkçe'mizin yazım kâidelerine (kurallarına) uyunuz.

Lütfen her bir sorununuz için ayrı ayrı konular açınız.

sanaloksijen

• Yeni

• *

• 38
    • Profili Görüntüle
Ynt: Matematikle Bilgisayar Mühendisliği Arasında Kaldım!
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2016, 09:07:21 »
bilgisayar mühendisliği

eersoy93

• Müdavim

• 587
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2016, 15:36:36 »
Eğer matematik okuyacaksam özel öğretmenlik, eğer bilgisayar mühendisliği okuyacaksam özgür yazılım eri (neferi) olmak, sonra özgür yazılım topluluğunda rütbeyi yükseltmek istiyorum. Her ikisinin de ayrı ayrı kutsiyeti var, biri eğitimle ilgili, biri de özgür yazılım felsefesini içeriyor.

bilgisayar mühendisliği

Neden?

fatihkaya41

• Geliştirici

• 181
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Haziran 2016, 10:41:32 »
Matematik derken fen edebiyat bölümünü kastediyorsun heralde? Fen edebiyat matematiği bitirenler genelde ya formasyon alıp öğretmen olmaya çalışıyorlar ( Mebe atanman için bayağı iyi bir kpss puanı lazım) yada bankalarda falan işe giriyorlar yada üniversitede kalıp öğretim görevlisi oluyorlar. Bilgisayar mühendisliği hangi üniversiteyi bitirdiğine ve ne yapabildiğine bağlı olarak nerede nasıl işe gireceğin değişecek bir alan. Üniversiteye gitmenin faydası olsada bilgisayar mühendisi etiketiyle  kendini ne kadar geliştirdiğin önemli. Burada karar tamamen sana ait ne iş yaparsan yap sevdiğin işi yap. Kendini nasıl hayal ediyorsan o bölüme git. Ben matematik öğretmeniyim mesela sana bu işin bin tane eksisini artısını sayarım bir bilgisayar mühendisi gelip bin tane artısını eksisini sayar. Burda senin kişiliğin becerilerin önemli. Öğretmen olacaksan insanlarla çok ilişki kuracaksın çok fazla insani sorunla uğraşacaksın (matematikten çok) bilgisayar mühendisliği daha farklı bir karakterde kendi karakterini düşün ve kendin karar ver.

eersoy93

• Müdavim

• 587
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Haziran 2016, 14:38:39 »
Matematik derken fen edebiyat bölümünü kastediyorsun heralde? Fen edebiyat matematiği bitirenler genelde ya formasyon alıp öğretmen olmaya çalışıyorlar ( Mebe atanman için bayağı iyi bir kpss puanı lazım) yada bankalarda falan işe giriyorlar yada üniversitede kalıp öğretim görevlisi oluyorlar. Bilgisayar mühendisliği hangi üniversiteyi bitirdiğine ve ne yapabildiğine bağlı olarak nerede nasıl işe gireceğin değişecek bir alan. Üniversiteye gitmenin faydası olsada bilgisayar mühendisi etiketiyle  kendini ne kadar geliştirdiğin önemli. Burada karar tamamen sana ait ne iş yaparsan yap sevdiğin işi yap. Kendini nasıl hayal ediyorsan o bölüme git. Ben matematik öğretmeniyim mesela sana bu işin bin tane eksisini artısını sayarım bir bilgisayar mühendisi gelip bin tane artısını eksisini sayar. Burda senin kişiliğin becerilerin önemli. Öğretmen olacaksan insanlarla çok ilişki kuracaksın çok fazla insani sorunla uğraşacaksın (matematikten çok) bilgisayar mühendisliği daha farklı bir karakterde kendi karakterini düşün ve kendin karar ver.
Öncelikle hayırlı cumâlar arkadaşlar.

Bana matematik öğretmenliği daha uygun gibi geliyor. Eğitim alanında çalışmak, öğrencilere adam gibi doğruları, güzellikleri aşılamaya çalışmak istiyorum. Yazılım işiyle de uğraşmak istiyorum ve ben de uğraşıyorum diyeceksiniz büyük olasılıkla, ama benim mükemmeliyetçi karakterim ya hep ya hiç diyor. Bu mükemmeliyetçiliği yenmem gerek ve sizin gibi ayrı olarak yazılımla da uğraşabilirim.

akarsu

• Meraklı

• **

• 81

Bay
  • Kişisel İleti
    Teknik Öğretmen
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Haziran 2016, 16:14:34 »
23 yıl hizmeti bulunan bir öğretmen olarak size öğretmenliği tavsiye ederim.
Eğer insanlara birşeyler anlatmak ve öğretmek sizin için uygunsa iyi bir meslek öğretmenlik.
Fakat geliri bir bilgisayar mühendisi gibi değildir.  Öğretmenliğin evrak işi biraz fazladır.
----------------
 Ustada kalırsa bu öksüz yapı,
 Onu sürdürmeyen çırak utansın!

eersoy93

• Müdavim

• 587
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Haziran 2016, 16:32:12 »
23 yıl hizmeti bulunan bir öğretmen olarak size öğretmenliği tavsiye ederim.
Eğer insanlara birşeyler anlatmak ve öğretmek sizin için uygunsa iyi bir meslek öğretmenlik.
Fakat geliri bir bilgisayar mühendisi gibi değildir.  Öğretmenliğin evrak işi biraz fazladır.
Sadece öğretmek değil, eğitmek de benim için uygundur. Bence eğitim öğretimden daha önemlidir. Ben çocuklara trigonometri, logaritma gibi konular öğretmekten çok kişisel öğrenme, kesintisiz öğrenme, etkili zaman yönetimi, hayâtı anlamlandırma, hedefler belirleme, ülkeye ve insanlığa hizmet gibi konularda eğitmek istiyorum. Eğitim olursa öğretim kendiliğinden gelir.

Şimdi bana PDR gibi bir bölüm oku diyebilirsiniz ama ben matematiği de seviyorum.

sanaloksijen

• Yeni

• *

• 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Haziran 2016, 09:24:41 »
Eğer matematik okuyacaksam özel öğretmenlik, eğer bilgisayar mühendisliği okuyacaksam özgür yazılım eri (neferi) olmak, sonra özgür yazılım topluluğunda rütbeyi yükseltmek istiyorum. Her ikisinin de ayrı ayrı kutsiyeti var, biri eğitimle ilgili, biri de özgür yazılım felsefesini içeriyor.

Neden?
Şimdi herkezin bildiği bazı hayatın gerçekleri var. ileride rahat bir yaşam tarzı yaşamak istiyorsan bilgisayar mühendisliği (programcılık) bölümüne yoğunlaş. Yok benim için para önemli değil matematiği çok seviyorum o bölümü okumak istiyorum diyorsan o bölümü oku ama sevgiylede karın doymuyor.

eersoy93

• Müdavim

• 587
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Haziran 2016, 20:30:21 »
Şimdi herkezin bildiği bazı hayatın gerçekleri var. ileride rahat bir yaşam tarzı yaşamak istiyorsan bilgisayar mühendisliği (programcılık) bölümüne yoğunlaş. Yok benim için para önemli değil matematiği çok seviyorum o bölümü okumak istiyorum diyorsan o bölümü oku ama sevgiylede karın doymuyor.
Bilgisayar mühendisliğinin de rahat bir yaşam tarzı yok. Bence mutluluk da rahatlık kadar önemlidir. Bir insanın işini severek yapması önemli, sonrası kendiliğinden gelir.

gecekurdu

• Meraklı

• **

• 99
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2016, 21:42:17 »
İnsan yapabildiği sevdiği işi yapmalı mesela ben bilgisayar mühendisliğini beceremem o yüzden ne yapabiliyorsun ne hoşuna gidiyor ona göre tartıp düşün karar ver

sasuke

• Yeni

• *

• 34

Bay
  • Kişisel İleti
    Bikoz ay'em Betmen!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Haziran 2016, 23:50:05 »
Üni için yerinde olsam sayısal bölüm seçmez idim. Sözel bir bölüm okurdum. Mesela Gazetecilik.
 Sınavlar da matematiği kaldırabilecek kadar üstün zekan varsa o bölümlere de gidebilirsin. Tüm sayısallar çok zordur. Önemli olan da bu zoru başarman.
İmzam yok. Parmak bassam? :)

eersoy93

• Müdavim

• 587
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Haziran 2016, 01:06:43 »
Elinden gelenin en iyisini yapmak açısından her bölümün kendine göre ayrı zorluğu var, bu zorluklar kişiden kişiye değişir.

Ben, matematikte, ezberleme olaylarını sevmiyorum, ispatlamayı seviyorum. Matematik bölümünde ezberleme yoktur inşallah.
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2016, 20:34:24 Gönderen: eersoy93 »

eersoy93

• Müdavim

• 587
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Haziran 2016, 20:35:05 »
Şu an yalnızca matematik düşünüyorum arkadaşlar.

eersoy93

• Müdavim

• 587
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Temmuz 2016, 20:28:19 »
Selâmün aleyküm!

Fikir değişikiklerimi buraya yazmadım, şimdi yazayım. Son gönderimin ardından matematik ile bilgisayar mühendisliği arasında gene kararsız kaldım. Biraz rehberlik yardımı aldıktan sonra bilgisayar mühendisliğini tercih ettim. Bunun nedeni; öğretmenlikte iş yok, aş yok, falanca yok, filanca yok diye değil, bilgisayara daha çok ilgi duymamdandır.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

gecekurdu

• Meraklı

• **

• 99
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 30 Temmuz 2016, 15:45:00 »
Hayırlı olsun İnşallah istediğinden öte bir işin olur. :D ;)

Yukarı Çık & Back to Up