Language:

Gönderen Konu: Hangi dağıtım...  (Okunma sayısı 12569 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ccavli

• Devamlı

• 169
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi dağıtım...
« Yanıtla #15 : 09 Ekim 2013, 10:51:25 »
"Kubuntu for netbook" diye Google amcadan sorup, açılan sayfalardan Kubuntu indirip deneyebilirsin diye düşünüyorum.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 09 Ekim 2013, 17:32:56 »
Linux Live USB Creator yazılımını kullanabilirsiniz diğer dağıtımlarda
Bende PisiLinux kullanıyorum. Linux Live USB Creator'un linux sürümünü bulamadım.

Mustafa Hakan

• Devamlı

• 106

Bay
  • Kişisel İleti
    Pisicik'i kızdırmayın tırmalar :D
    • Profili Görüntüle
    • Pisi Linux | Fan Sitesi
« Yanıtla #17 : 09 Ekim 2013, 23:25:05 »

Sanırım yok zaten. Linux için unetbootin kullanabilirsin.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 10 Ekim 2013, 00:30:49 »

Sorunda orada ya. Windows sürümünde iso kalıbının içeriğini kopyalıyor. Ama linux sürümünde kopyalamadan sadece kendi boot dosyalarını kopyalayıp bırakıyor. Birde Manjaro'yu görsel olarak çok sevdim. Bu zamana kadar Pisilinux dahil birkaç tane dağıtımda xfce masaüstünü kullandım ama en güzel tasarım Manjaro'daydı, galiba öz masaüstü olduğu için iyi çalışmışlar. Neyse, klavyede problem var. Bilgisayar netbook olduğu için fn tuşuyla çalışması gereken tuşlar normal tuş gibi çalışıyor. u=4 ı=5 o=6 p=- bunlar örnek olsun diye daha bunlar gibi çok var. "Turkish Q (International and dead keys)" idi yanlış hatırlamıyorsam. Kurulum aracının menüsünde bir bu klavyeyi seçince o tuşlar olması gerektiği gibi çalışıyordu. Neyse kurulumu yaptım. Kullanıcı giriş ekranı geldi. Şifremde k harfide vardı. O ise 2 tuşuna basıyordu normalde(fn tuşuyla basması gerekirken normal basınca oluyor), giriş ekranında olması gerektiği gibi k harfine bastı, bende düzgün çalışıyor sandım ama masaüstü geldikten sonra klavye eskisi gibi anormal çalışmaya devam etti. Ne yaptıysam düzeltemedim. Sorun nedir, ne yapmalıyım. Lütfen yardım edin. Mepis'te Türkçe desteği yok. Arch Linux kurmaı ayrı bir dert(hele ki netbookta), Truva Linux kurayım dedim. Usbye yazdıramadım(Bu arada Oğuz Kırat'ın USB Aktarıcısıda çalışmıyor). Xubuntu'yu da xfce üzerine kurulmuş hafif olur diye yükledim. Kağnı gibi çalışıyor. Dağıtımlar dağıldı. ;D Yok mu adam gibi bir tane?
Xfce hafif oluyor tahminimce çünkü Manjaro 192 mb(idi yanlış hatırlamıyorsam) ile çalışıyor. Çok gizel ama grafiklerde 10 numara fakat klavye problemi var. Ofis ve internet üzerine tam Türkçe desteği olan birde mümkünse grafik arayüzlü kurulumu olursa çok güzel olur. Manjaro tam ideal ama dediğim gibi klavye sorunu var.

İlginiz için şimdiden teşekkürler Allah(C.C.)'a emanet olun.

Mustafa Hakan

• Devamlı

• 106

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 10 Ekim 2013, 02:40:37 »
Sorunların için buradan yardım alabilirsin.

ccavli

• Devamlı

• 169
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 10 Ekim 2013, 07:22:34 »
Linux Live USB Creator gayet güzel USB'ye yazabiliyor Pisi-Linux'u. Yalnız bir yerinde dosyalar görünsün görünmesin gibi bir tik atma durumu var. Orası tiklenmeyince dosyalar görünmüyor, böyle olunca da dosyalar görünmez oluveriyor ve tanınamıyor. Orası tiklenince veya tiki kaldırılınca (şimdi hatırlamıyorum) bir problem kalmıyor, rahatça kurulabiliyor.

alihanozturk

• Geliştirici

• 599

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 10 Ekim 2013, 10:09:42 »

Sorunda orada ya. Windows sürümünde iso kalıbının içeriğini kopyalıyor. Ama linux sürümünde kopyalamadan sadece kendi boot dosyalarını kopyalayıp bırakıyor. Birde Manjaro'yu görsel olarak çok sevdim. Bu zamana kadar Pisilinux dahil birkaç tane dağıtımda xfce masaüstünü kullandım ama en güzel tasarım Manjaro'daydı, galiba öz masaüstü olduğu için iyi çalışmışlar. Neyse, klavyede problem var. Bilgisayar netbook olduğu için fn tuşuyla çalışması gereken tuşlar normal tuş gibi çalışıyor. u=4 ı=5 o=6 p=- bunlar örnek olsun diye daha bunlar gibi çok var. "Turkish Q (International and dead keys)" idi yanlış hatırlamıyorsam. Kurulum aracının menüsünde bir bu klavyeyi seçince o tuşlar olması gerektiği gibi çalışıyordu. Neyse kurulumu yaptım. Kullanıcı giriş ekranı geldi. Şifremde k harfide vardı. O ise 2 tuşuna basıyordu normalde(fn tuşuyla basması gerekirken normal basınca oluyor), giriş ekranında olması gerektiği gibi k harfine bastı, bende düzgün çalışıyor sandım ama masaüstü geldikten sonra klavye eskisi gibi anormal çalışmaya devam etti. Ne yaptıysam düzeltemedim. Sorun nedir, ne yapmalıyım. Lütfen yardım edin. Mepis'te Türkçe desteği yok. Arch Linux kurmaı ayrı bir dert(hele ki netbookta), Truva Linux kurayım dedim. Usbye yazdıramadım(Bu arada Oğuz Kırat'ın USB Aktarıcısıda çalışmıyor). Xubuntu'yu da xfce üzerine kurulmuş hafif olur diye yükledim. Kağnı gibi çalışıyor. Dağıtımlar dağıldı. ;D Yok mu adam gibi bir tane?
Xfce hafif oluyor tahminimce çünkü Manjaro 192 mb(idi yanlış hatırlamıyorsam) ile çalışıyor. Çok gizel ama grafiklerde 10 numara fakat klavye problemi var. Ofis ve internet üzerine tam Türkçe desteği olan birde mümkünse grafik arayüzlü kurulumu olursa çok güzel olur. Manjaro tam ideal ama dediğim gibi klavye sorunu var.

Tuş takımının fotoğraflarını çekip buraya koyarsan çözüm buluruz belki. Çünkü o dediğin harf tuşlarını rakam yapan fn+(bir tuş olması lazım klavyede sağ üst köşede)  onunla açıp kapatıyosun. fn+ o tuşa bastığında o dediğin harflari rakam olarak kullanıyosun yani numaraları olan klavyeye dönüyor. yine aynı kombinasyonla o özelliği kapatabiliyorsun.

flash belleğe yazdırma işini benim dediğim gibi yapabilirsin.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 10 Ekim 2013, 11:05:05 »

Tuş takımının fotoğraflarını çekip buraya koyarsan çözüm buluruz belki. Çünkü o dediğin harf tuşlarını rakam yapan fn+(bir tuş olması lazım klavyede sağ üst köşede)  onunla açıp kapatıyosun. fn+ o tuşa bastığında o dediğin harflari rakam olarak kullanıyosun yani numaraları olan klavyeye dönüyor. yine aynı kombinasyonla o özelliği kapatabiliyorsun.

flash belleğe yazdırma işini benim dediğim gibi yapabilirsin.

bu harfler üzerindekiler böyle ama sadece Manjaro'da var bu sorun. Peppermint v4 kurdum, Hafif diye yazmışlar. At gitsin çöpe Ubuntu devşirmesi olduğu belli. Kağnı gibi. Arkadaşlar Ubuntu eskiden beri böyle miydi?

circass

• Genel Yönetici

• 142

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 10 Ekim 2013, 19:09:29 »
http://spins.fedoraproject.org/lxde/#downloads  hiç uğraşmayın güzel güzel kullanın.   böyle bir lxde seçkisine çok özeniyorum. umarım ilerde , ki razorla birleşip  qt ye taşınıyorlar, o zaman belki çıkartılır.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 10 Ekim 2013, 21:16:42 »
http://spins.fedoraproject.org/lxde/#downloads  hiç uğraşmayın güzel güzel kullanın.   böyle bir lxde seçkisine çok özeniyorum. umarım ilerde , ki razorla birleşip  qt ye taşınıyorlar, o zaman belki çıkartılır.

Intel atom n270 model işlemcili bu netbooklar, kasmadan, problemsiz çalışır mı o önemli şu anda benim için.

mathias freire

• Devamlı

• 150
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 14 Ekim 2013, 02:17:09 »
En iyisi debian kurun, Gnome masaüstü var. Dilerseniz diğer masaüstü ortamları da var. Dünyanın en stabil dağıtımıdır kendisi.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 14 Ekim 2013, 08:48:27 »
En iyisi debian kurun, Gnome masaüstü var. Dilerseniz diğer masaüstü ortamları da var. Dünyanın en stabil dağıtımıdır kendisi.
İyi güzel de bu intel atom n270 model işlemcili bu netbook kaldıracak mı bir de o var.
İlginiz için teşekkürler. Fakat peppermint v4 ile yola devam ediyorum şu anda. Yazılım merkezinde kasmalar oluyor. Sistem zamanlar kendi kendine daha da açıldı, hızlandı ;D

Mustafa Hakan

• Devamlı

• 106

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 14 Ekim 2013, 18:12:51 »
Hocam bana Debian demeyin lütfen! Övüldüğü kadar olmadığını direk test ederek gördüm. Dağıtım günlük ihtiyaca hiç uygun değil.

eersoy93

• Müdavim

• 572
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 14 Ekim 2013, 20:44:07 »
Hocam bana Debian demeyin lütfen! Övüldüğü kadar olmadığını direk test ederek gördüm. Dağıtım günlük ihtiyaca hiç uygun değil.

Konuyu bütünüyle okumadığım için kusura bakmayınız. Debian'ın kararsız sürümünü mü kullanıyorsunuz acaba?
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2013, 05:55:52 Gönderen: eersoy93 »
Nasıl Akıllıca Soru Sorulur?

Lütfen Türkçe'mizin yazım kâidelerine (kurallarına) uyunuz.

Lütfen her bir sorununuz için ayrı ayrı konular açınız.

Mustafa Hakan

• Devamlı

• 106

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 14 Ekim 2013, 21:08:13 »
Hayır, stable ancak dediğim kararlılık değil kullanılabilirlik. Son kullanıcyı bıraktım bana bile uygun değil.

Yukarı Çık & Back to Up