Language:

Gönderen Konu: [YARDIM] Çalışan İso Oluşturma  (Okunma sayısı 681 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
[YARDIM] Çalışan İso Oluşturma
« : 06 Aralık 2016, 12:01:19 »
Selamün Aleyküm Arkadaşlar

Ben okulun bilgisayar labaratuvarına sadece öğrencilerin dil eğitiminde video izlemesi için bir sistem kurucam lakin windows kurmak istemiyorum. Çünkü DeepFreeze'i falan aşabiliyorlar.
Bende bir çalışan iso oluşturup onu ram sabit diske kurup oradan sistem açılsın istiyorum. Bilgisayarlar yeni. İntel'in yeni nesil i5 işlemcili güzel bilgisayarlar. Ama bu canlı sistemin içerisine italc yazılımını ayarları yapılmış bir şekilde kurmak istiyorum. Cinnamon yada mate gibi sade ve windows arayüzüne benzeyen masaüstü yöneticilerinden birini kurup, squashfs ile ramdisk olarak sistemi açıp kapatınca da tüm değişikliklerin sıfırlandığı bir çalışan iso... Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Hangi dağıtım olursa razıyım.

Selametle...

fatihkaya41

• Geliştirici

• 183
    • Profili Görüntüle
Ynt: [YARDIM] Çalışan İso Oluşturma
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2016, 18:45:07 »
Aleyküm Selam,
Eğer kendi isonuzu oluşturubiliyorsanız. Sanırım live tarzı bir şey istiyorsunuz. Bunun için farklı dağıtımların live isolarını inceleyebilirsiniz. Yada direk kurmak yerine diske live isoyu yazıp sürekli onu başlatabilirsiniz. Yada sistemi kurduktan sonra deepfreze in linux alternetiflerini kullanabilirsiniz. https://sourceforge.net/projects/dafturnofris-id/

eersoy93

• Müdavim

• 585
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2016, 21:39:25 »
Merhaba oktay454. :)

Porteus'a baktın mı hiç, belki işini görür.

http://www.porteus.org/
Nasıl Akıllıca Soru Sorulur?

Lütfen Türkçe'mizin yazım kâidelerine (kurallarına) uyunuz.

Lütfen her bir sorununuz için ayrı ayrı konular açınız.

oktay454

• Müdavim

• 643
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2016, 11:19:43 »
Baktım lakin ben içinde ayarlamalar yaptığım bir sistem yada ayarlarını kendim yapıp onu iso aline getirebilmek istiyorum.

enesutku07

• Yeni

• *

• 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2016, 01:45:01 »
Baktım lakin ben içinde ayarlamalar yaptığım bir sistem yada ayarlarını kendim yapıp onu iso aline getirebilmek istiyorum.
lfs tarzı bişi istiyorsunuz sanırım.
sıfırdan linux konusunda ozan şeltenin blogu var.

Abdullah

• Yeni

• *

• 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2016, 16:18:30 »
Aleyküm Selam,

Hocam hard diskten live sistem kullanmak yerine makineden hard diski söküp alsanız, USB flash bellekten live açsanız olmuyor mu? Customize edilebilen herhangi bir live dağıtımı kullanabilirsiniz.

Hem hard diskten de tasarruf etmiş olursunuz. Veya media dosyaları çok hacimliyse bunlar için tek bilgisayarda hard disk bırakabilirsiniz (işletim sistemsiz), diğerleri uzaktan erişirler.

Selamlar

Not: Tails customize edilebiliyor diye biliyorum (denemedim). Ayrıca aşağıdaki arama bu konuda faydalı olabilir.
http://www.google.com.tr/search?q=customizable+live+linux
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2016, 16:23:26 Gönderen: Abdullah »

Yukarı Çık & Back to Up