Language:

Son İletiler

Sayfa: 1 ... 8 9 [10]
91
İstek ve Öneriler / Yerli işletim sistemleri
« Son İleti Gönderen: Quandrostr 09 Temmuz 2017, 00:35:20 »
bence "Tunixos ve CSD İşletim Sistemi" devlet tarafından desteklenmeli ve bu tarz işletim sistemleri üzerinde çalışılmalı pisi linuxda neticede bir linux buradaki ekibi bu tarz projelerde de görmek isteriz mutlaka.
92
Diğer diller / Ynt: Lazarus ile yapılan programları paylaşalım.
« Son İleti Gönderen: mecazi1 06 Temmuz 2017, 20:18:06 »
Evde bir oyun kurmak istedim.Wine gerekti.Gerekli tüm pisi paketleri bilgisayara kopyaladım.
Elle kurayım derken (çünkü evde internet yok) bağımlılıklar işkence yapmaya başladı.Bu programı gerekli gördüm.
Eksik ve kusurlarını bildirirseniz yeniden düzenlerim.İnşallah faydalı olur.

Yapmanız gereken tüm pisileri bir klasöre kopyalayıp program içinden açmak.
İnterneti sormaması için diğer depoları pasif hale getiriniz.

https://drive.google.com/open?id=0Bzvb1Nd6s8YUcEFHUFBtRlVuSmM
93
Gönüllü Çalışmalar / Yerel Pisi Deposu Oluşturma
« Son İleti Gönderen: mecazi1 05 Temmuz 2017, 23:34:45 »
Evde bir oyun kurmak istedim.Wine gerekti.Gerekli tüm pisi paketleri bilgisayara kopyaladım.
Elle kurayım derken (çünkü evde internet yok) bağımlılıklar işkence yapmaya başladı.Bu programı gerekli gördüm.
Eksik ve kusurlarını bildirirseniz yeniden düzenlerim.İnşallah faydalı olur.

Yapmanız gereken tüm pisileri bir klasöre kopyalayıp program içinden açmak.
İnterneti sormaması için internet gerektiren depoları pasif hale getiriniz.

https://drive.google.com/open?id=0Bzvb1Nd6s8YUcEFHUFBtRlVuSmM
94
Konu Dışı / http://www.pardus.org.tr/surumler/ pardus 17 ve pardus 17 sunucu çıktı
« Son İleti Gönderen: pisi 03 Temmuz 2017, 18:45:19 »
http://www.pardus.org.tr/surumler/

Hafif, Hızlı ve Güçlü

Pardus 17 sürümünde öntanımlı masaüstü ortamı olarak XFCE 4.12 kullanıldı. XFCE, UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamıdır. Görsel olarak çekici ve kullanıcı dostu olurken, sistem kaynaklarının düşük kullanımını ve sistemin hızlı olmasını hedeflemektedir.

Sistem gereksinimleri:

CPU (64bit mimari) -> En az: 500Mhz, Tavsiye edilen: 1.0 Ghz+
    RAM -> En az: 256 MB, Tavsiye edilen: 512 MB+
    Gerekli Disk alanı -> En az: 6GB, Tavsiye edilen: 8GB+
    En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci

Güncel Yazılımlar
Linux Çekirdeği 4.9.0
linux
Firefox 52.2
moz
VLC Media Player 2.2.6
vlc-logo
LibreOffice 5.2.7
lo
Thunderbird 45.8.0
thunderbird-logo
OpenJDK 8 Java RE
openjdk-logo

Linux çekirdeği 4.9.0 ile gelen Pardus işletim sisteminde donanımlarınız sorunsuz ve yüksek performanslı çalışırken Firefox , LibreOffice, Thunderbird, VLC Media Player gibi yazılımların en güncel ve kararlı sürümlerinin keyfini çıkarın. Bu yazılımların yanı sıra tlp gibi yazılımların Pardus’a entegrasyonu sayesinde dizüstü bilgisayarlarda güç yönetiminin pil ömrü üzerindeki etkisini görün.
Paket iyileştirmeleri

Debian tabanlı paket yönetim sisteminde Pardus’a özel iyileştirmeler ve yenilikler, paket depoları üzerinden haftalık yapılan güncelleştirmeler sayesinde daha kullanışlı ve güvenli.

Pardus bünyesinde iyileştirilmeler yapılıp, kaynak kodundan derlenerek yeniden üretilen paket listesi:

base-files
bash
bash-builtins
bash-builtins-dbgsym
bash-dbgsym
bash-doc
bash-static
bash-static-dbgsym
cron-dbgsym
debian-installer
debian-installer-launcher
debootstrap
debootstrap-udeb
desktop-base
gimp
gimp-data
gimp-dbg
gnome-packagekit
gnome-packagekit-data
gnome-packagekit-dbgsym
gnome-packagekit-session
gnome-software
gnome-software-common
gnome-software-dbgsym
gnome-software-dev
gnome-software-doc
gnome-software-plugin-flatpak

gnome-software-plugin-flatpak-dbgsym
gnome-software-plugin-limba
gnome-software-plugin-limba-dbgsym
libgimp2.0
libgimp2.0-dev
libgimp2.0-doc
live-build
live-config
live-config-doc
live-config-systemd
live-config-sysvinit
mugshot
murrine-themes
pardus-archive-keyring
pardus-archive-keyring-udeb
pardus-common-desktop
pardus-desktops
pardus-kde-desktop
pardus-kde-icon-theme
pardus-kde-live-settings
pardus-kde-settings
pardus-plasma-themes
pardus-x11-settings
pardus-xfce-desktop
pardus-xfce-icon-theme
pardus-xfce-live-settings
pardus-xfce-settings

python3-apt
python3-apt-dbg
python-apt
python-apt-common
python-apt-dbg
python-apt-dev
python-apt-doc
rootskel-gtk
synaptic
synaptic-dbgsym
thunar-archive-plugin
thunar-archive-plugin-dbgsym
tlp
tlp-rdw
x11-common
xbase-clients
xfce4-goodies
xorg
xorg-dev
xsane
xsane-common
xsane-dbg
xserver-xorg
xserver-xorg-input-all
xserver-xorg-video-all
xutils
zukitre-theme
Ağ üzerinden çoklu kurulum imkanı

Pardus 17 ile gelen debian installer ile kazandırılan PXE boot özelliği sayesinde birden fazla cihaza, cihazların bulunduğu kuruma veya kuruluşa özel öntanımlı ayar dosyasıyla (preseed) aynı anda kurulum yapılabilmektedir.
pxe-boot
Resmi Pardus Paket Deposu Adresleri

deb http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib

deb http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi/updates main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi/updates main non-free contrib

95
Kurulum / Ynt: 2.0 RC sabit disk bölümüne kurulduktan sonra açılmıyor
« Son İleti Gönderen: fatihkaya41 03 Temmuz 2017, 17:53:43 »
"Türkçe ile oluşturulacak" ne demek oluyor? Sıfırdan türkçe yazılım dilimi geliştireceksiniz? Aynı zamanda çekirdek dediğimiz kernelin kaç yıldır geliştirildiği ve kaç kişinin geliştirilmesine emek verdiğini biliyormusunuz. 6 yılda 3-4 kişiyle bir kernel yapabilecek olmak komik bir iddaa bence.
"Program kurma, virüs, anti virüs, tarayıcı, arama motoru ve sosyal medya gibi bir çok şey geçmişte kalacak" yani :D
Açık kaynak dünyasının yıllarını alan video resim vb. programların tamamını tekrar ve daha iyi yapacağınızı iddaa ediyorsunuz.
Bir yandan çalınan bilgilerden şikayet ederken bir yandan sunucu üzerinden çalışan bir program neden var anlamadım.
Burada yazdıklarınızın %5 ini yapın şapka çıkartır tebrik eder ve direk oraya destek olmaya çalışırım. Ancak inandırıcılıktan çok uzak.
96
Kurulum / Windows'a dönmeyin LİNUX da alternatif çok hem de yerlisi geliyor sıkıdurun
« Son İleti Gönderen: pisi 03 Temmuz 2017, 17:33:36 »

PAHA Bilişim yerli işletim sistemi çalışmalarımız başladı. Tamamen Türkçe ve yerli işletim sisteminin 2023 yılına kadar tamamlanması hedeflenmekte.

PAHA, bildiğimiz kalıpların dışında yeni nesil bir işletim sistemi olacak. PAHA İşletim Sistemi tamamen Türkçe ile oluşturulacak. (Çekirdek dahil).

Artık kullandığımız sosyal medya platformları telefonumuzun rehberi dahil fotoğraflarımıza kadar bir çok veriye ulaşmakta. Tarayıcılar şifreleri kaydedip depolamakta. Bulut sistem veri depolama alanlarına farkında olmadan her şeyimizi teslim etmekteyiz. Casus yazılımlar sayesinde adım adım takip edilmekteyiz. Teknoloji hayatımızı tehdit ediyor ve birilerinin “yapamazsınız” demesinden dolayı ön yargılarımızı yıkıp bir yerden başlamıyoruz.

Bir Türk olarak kürdanı dahi ithal ediyor olmamız kabul edilemez. Neden biz yapmayalım? Neden üreten biz olmayalım? Yapanın bizden fazlası nedir?

PAHA tamamen güvenli bir işletim sistemi olacak. Tıpkı cep telefonlarımıza hat açtırdığımız gibi özel bir anahtar ile bilgisayarlarımızı ve mobil aygıtlarımızı güvenlik altına alacağız. Sizin bilginiz dışında herhangi bir veri dışarı aktarılamayacak veya cihazınıza yüklenemeyecek. Program kurma, virüs, anti virüs, tarayıcı, arama motoru ve sosyal medya gibi bir çok şey geçmişte kalacak. Kalıpların dışında yeni nesil bir işletim sistemi olacak. Bilgisayarların kullanım alanına göre özelleştirilebildiği bir sistem olacak.

PAHA işletim sistemi kurulduğunda kullanılabilir herhangi bir program vb olmadan, kullanım alanınıza uygun bir taban yazılım çalıştırılacak.

Cep telefonlarına hat alırken yaptığınız kayıt işlemi gibi bir yöntemle size verilen sayısal anahtar cihazınıza tanımlandığında bulut sistemimizden ihtiyacınız olan uygulamaları işaretleyerek çalıştır komutu verdiğinizde arka planda o uygulamalar hazır hale gelecek ve kullanılabilir olduğunda sizi bilgilendirecek.

İnternet bağlantınız olmadığı durumda başka bir bilgisayardan taşınabilir depolama aygıtlarını kullanarak aynı işlemi yapabileceksiniz. Sürekli internete bağlı olmanız gerekmeyecek.

Öğrenciler için, çocuklar için, engelliler için, Profesyonel meslek çalışanları için, Kamu kurum ve kuruluşları için, Kişisel kullanım için gibi bir çok hazır paket içerisinden size uygun olanı seçerek kullanmaya başlayabileceksiniz.

Herhangi bir program bilgisi olmadan size rehberlik edecek programlar sayesinde çizim, slayt, video, hesap tabloları vb oluşturabileceksiniz. Ofis programları vs kurmanıza ihtiyaç olmadan hepsi sistemde sizin için kullanılabilir olarak sunulacak. Kullanılmayan gereksiz uygulamalar çalışmayacak ve kaldırılabilecek. İhtiyaç olduğunda tekrar çalıştırılabilecek.

PAHA kullanıcıları aynı zamanda sosyal bir ağ kurmuş olacak. Kategorilere ayrılmış sosyal ağ sistemi sayesinde başka sosyal ağlara ihtiyacınız kalmayacak. Örneğin: Siz bir muhasebecisiniz. Cihazınızı mesleki olarak yapılandırdığınızda aynı mesleği yapan diğer kullanıcılar ile irtibat kurabileceksiniz.

PAHA Çocukları ve engellileri de unutmadı. Artık çocuklarınız bilgisayar başında zaman geçirirken gözünüz arkada kalmayacak.

PAHA işletim sisteminde sizlere nasıl kullanacağınızı gösteren yardımcılarımız da bulunuyor. Sistemi nasıl kullanacağınıza Nasreddin Hoca, Cin Ali, Hacivat, Karagöz, Ayşe Teyze, Fatma Nine, Bekir Dede  gibi farklı karakterler rehberlik edecek.

Projeyi merak edenler için ufak bir özet geçtik. İlerleyen günlerde Türkiye genelinde tanıtım toplantılarımız olacak ve bilgilendirme amacıyla dokümanlar yayınlanacak. Bize destek olan herkese teşekkür ederiz.
https://www.pahabilisim.com/pahali-gunler-kapida/
97
« Son İleti Gönderen: msen63 03 Temmuz 2017, 15:51:40 »
Umarım bir kaç ay sürmez.Bu aksamalar bıktırdı artık. (bozuk atmak için söylemiyorum)
Yalnızca Pisi'ye özgü değil, genel olarak linux cephesinde işler iyi gitmiyor.
Acaba sorun yaşamayacağım uygun başka bir linux dağıtımı bulabilir miyim diye bakıyorum, maalesef koca ubuntu bile ipin ucunu bırakmış görünüyor.
Bu gidişle yeniden findos'a mahkûm kalırsak şaşmayacağım...
98
« Son İleti Gönderen: asenler 01 Temmuz 2017, 22:42:48 »
Vbox ta kurulu olan 2.0 RC'yi güncelledim, sorunsuz çalışıyor.
Buna güvenerek sabit disktekini de güncelledim ve maalesef açılmıyor!
Bir kaç ay daha bekleriz artık. :(
99
« Son İleti Gönderen: msen63 01 Temmuz 2017, 15:10:59 »
Bendeki açılmama sorununun da aynı olabileceğini düşündüm ve lxdm'yi kurdum.
Bu kez komut satırından login ekranına geçebildi fakat; kullanıcı adımı ve şifreyi girince şöyle bir bildirim verip kalıyor:
Could not start D-Bus. Can you call qdbus?
Ayrıca bu işlemi yapmadan önce pisi check yapmıştım ve yalnızca 'plymouth" paketi kırık çıkmıştı, yani sistemde başka bir sakatlık yok...
Bu sorunu çözebilir miyim?
100
« Son İleti Gönderen: asenler 01 Temmuz 2017, 13:37:37 »
lxdm kullanmayı deneyin.. sddm bazı desktoplarda boot etmiyor.. ilk fırsatta bakılacak sddm ye..
Evet, lxdm ile çalıştı. Teşekkür ederim.
Sayfa: 1 ... 8 9 [10]
Yukarı Çık & Back to Up