Language:

Son İletiler

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Kurulum / Windows'a dönmeyin LİNUX da alternatif çok hem de yerlisi geliyor sıkıdurun
« Son İleti Gönderen: pisi 03 Temmuz 2017, 17:33:36 »


PAHA Bilişim yerli işletim sistemi çalışmalarımız başladı. Tamamen Türkçe ve yerli işletim sisteminin 2023 yılına kadar tamamlanması hedeflenmekte.

PAHA, bildiğimiz kalıpların dışında yeni nesil bir işletim sistemi olacak. PAHA İşletim Sistemi tamamen Türkçe ile oluşturulacak. (Çekirdek dahil).

Artık kullandığımız sosyal medya platformları telefonumuzun rehberi dahil fotoğraflarımıza kadar bir çok veriye ulaşmakta. Tarayıcılar şifreleri kaydedip depolamakta. Bulut sistem veri depolama alanlarına farkında olmadan her şeyimizi teslim etmekteyiz. Casus yazılımlar sayesinde adım adım takip edilmekteyiz. Teknoloji hayatımızı tehdit ediyor ve birilerinin “yapamazsınız” demesinden dolayı ön yargılarımızı yıkıp bir yerden başlamıyoruz.

Bir Türk olarak kürdanı dahi ithal ediyor olmamız kabul edilemez. Neden biz yapmayalım? Neden üreten biz olmayalım? Yapanın bizden fazlası nedir?

PAHA tamamen güvenli bir işletim sistemi olacak. Tıpkı cep telefonlarımıza hat açtırdığımız gibi özel bir anahtar ile bilgisayarlarımızı ve mobil aygıtlarımızı güvenlik altına alacağız. Sizin bilginiz dışında herhangi bir veri dışarı aktarılamayacak veya cihazınıza yüklenemeyecek. Program kurma, virüs, anti virüs, tarayıcı, arama motoru ve sosyal medya gibi bir çok şey geçmişte kalacak. Kalıpların dışında yeni nesil bir işletim sistemi olacak. Bilgisayarların kullanım alanına göre özelleştirilebildiği bir sistem olacak.

PAHA işletim sistemi kurulduğunda kullanılabilir herhangi bir program vb olmadan, kullanım alanınıza uygun bir taban yazılım çalıştırılacak.

Cep telefonlarına hat alırken yaptığınız kayıt işlemi gibi bir yöntemle size verilen sayısal anahtar cihazınıza tanımlandığında bulut sistemimizden ihtiyacınız olan uygulamaları işaretleyerek çalıştır komutu verdiğinizde arka planda o uygulamalar hazır hale gelecek ve kullanılabilir olduğunda sizi bilgilendirecek.

İnternet bağlantınız olmadığı durumda başka bir bilgisayardan taşınabilir depolama aygıtlarını kullanarak aynı işlemi yapabileceksiniz. Sürekli internete bağlı olmanız gerekmeyecek.

Öğrenciler için, çocuklar için, engelliler için, Profesyonel meslek çalışanları için, Kamu kurum ve kuruluşları için, Kişisel kullanım için gibi bir çok hazır paket içerisinden size uygun olanı seçerek kullanmaya başlayabileceksiniz.

Herhangi bir program bilgisi olmadan size rehberlik edecek programlar sayesinde çizim, slayt, video, hesap tabloları vb oluşturabileceksiniz. Ofis programları vs kurmanıza ihtiyaç olmadan hepsi sistemde sizin için kullanılabilir olarak sunulacak. Kullanılmayan gereksiz uygulamalar çalışmayacak ve kaldırılabilecek. İhtiyaç olduğunda tekrar çalıştırılabilecek.

PAHA kullanıcıları aynı zamanda sosyal bir ağ kurmuş olacak. Kategorilere ayrılmış sosyal ağ sistemi sayesinde başka sosyal ağlara ihtiyacınız kalmayacak. Örneğin: Siz bir muhasebecisiniz. Cihazınızı mesleki olarak yapılandırdığınızda aynı mesleği yapan diğer kullanıcılar ile irtibat kurabileceksiniz.

PAHA Çocukları ve engellileri de unutmadı. Artık çocuklarınız bilgisayar başında zaman geçirirken gözünüz arkada kalmayacak.

PAHA işletim sisteminde sizlere nasıl kullanacağınızı gösteren yardımcılarımız da bulunuyor. Sistemi nasıl kullanacağınıza Nasreddin Hoca, Cin Ali, Hacivat, Karagöz, Ayşe Teyze, Fatma Nine, Bekir Dede  gibi farklı karakterler rehberlik edecek.

Projeyi merak edenler için ufak bir özet geçtik. İlerleyen günlerde Türkiye genelinde tanıtım toplantılarımız olacak ve bilgilendirme amacıyla dokümanlar yayınlanacak. Bize destek olan herkese teşekkür ederiz.
https://www.pahabilisim.com/pahali-gunler-kapida/
22
Kurulum / Ynt: 2.0 RC sabit disk bölümüne kurulduktan sonra açılmıyor
« Son İleti Gönderen: msen63 03 Temmuz 2017, 15:51:40 »
Umarım bir kaç ay sürmez.Bu aksamalar bıktırdı artık. (bozuk atmak için söylemiyorum)
Yalnızca Pisi'ye özgü değil, genel olarak linux cephesinde işler iyi gitmiyor.
Acaba sorun yaşamayacağım uygun başka bir linux dağıtımı bulabilir miyim diye bakıyorum, maalesef koca ubuntu bile ipin ucunu bırakmış görünüyor.
Bu gidişle yeniden findos'a mahkûm kalırsak şaşmayacağım...
23
Kurulum / Ynt: 2.0 RC sabit disk bölümüne kurulduktan sonra açılmıyor
« Son İleti Gönderen: asenler 01 Temmuz 2017, 22:42:48 »
Vbox ta kurulu olan 2.0 RC'yi güncelledim, sorunsuz çalışıyor.
Buna güvenerek sabit disktekini de güncelledim ve maalesef açılmıyor!
Bir kaç ay daha bekleriz artık. :(
24
Kurulum / Ynt: 2.0 RC sabit disk bölümüne kurulduktan sonra açılmıyor
« Son İleti Gönderen: msen63 01 Temmuz 2017, 15:10:59 »
Bendeki açılmama sorununun da aynı olabileceğini düşündüm ve lxdm'yi kurdum.
Bu kez komut satırından login ekranına geçebildi fakat; kullanıcı adımı ve şifreyi girince şöyle bir bildirim verip kalıyor:
Could not start D-Bus. Can you call qdbus?
Ayrıca bu işlemi yapmadan önce pisi check yapmıştım ve yalnızca 'plymouth" paketi kırık çıkmıştı, yani sistemde başka bir sakatlık yok...
Bu sorunu çözebilir miyim?
25
Kurulum / Ynt: 2.0 RC sabit disk bölümüne kurulduktan sonra açılmıyor
« Son İleti Gönderen: asenler 01 Temmuz 2017, 13:37:37 »
lxdm kullanmayı deneyin.. sddm bazı desktoplarda boot etmiyor.. ilk fırsatta bakılacak sddm ye..
Evet, lxdm ile çalıştı. Teşekkür ederim.
26
Kurulum / Ynt: 2.0 RC sabit disk bölümüne kurulduktan sonra açılmıyor
« Son İleti Gönderen: suvari 01 Temmuz 2017, 12:12:22 »
lxdm kullanmayı deneyin.. sddm bazı desktoplarda boot etmiyor.. ilk fırsatta bakılacak sddm ye..

Kod: [Seç]
sudo pisi ur
Kod: [Seç]
sudo pisi it lxdm
kurarken sddm ile çakışma olduğundan, kaldırılmasını onaylayın..
27
Kurulum / 2.0 RC sabit disk bölümüne kurulduktan sonra açılmıyor
« Son İleti Gönderen: asenler 01 Temmuz 2017, 09:55:26 »
İlk başta Vbox'a kurmuştum, o sorunsuz kuruldu ve halen çalışıyor.
Ancak sabit disk kurulumunu bir kaç kez denememe rağmen açmayı başaramadım.
Zaten her defasında "libinput, mesa, lirc, x264, os-prober, plymouth" paketlerini kırık veriyordu, yeniden yükleyip sağlamasını almama rağmen sonuç değişmedi. Sanki kurulum yalnızca Vbox'a özgü ayarlanmış gibi.
28
Kurulum / USB ye Kurulumu doğru önyüleme ile yapmak
« Son İleti Gönderen: pisi 30 Haziran 2017, 14:45:07 »
önyüklemeyi(Yani öncelikli çılışı USB ye vermekle BİLGİSAYARINIZIN açılışı engellemezsiniz.(Biosta ki aıçlışı değil,USB deki önyüleyiciyi USB üzerinden ayarlarsanız herhangi bir bilgisayarda rahatlıkla açarsınız.
Bilgisayarın çılışını RAM SAYARKEN F TUŞLARIYALA F8 F F GİBİ giriş yaparsınız.USB dekini kurmak ve y çalıştırmak için siz usb ye isoyu yazdırdığınıza göre yapmanız gereken normal kuruluma gelin kurulum disiki olarak USB yi seçin lt tarafta önyükleyiciyi sdc1 sdd1.sdd2 gibi USB nizin aldığı ismi seçin Vinidovs'A Y DADİĞERLİNUX'A BİR ŞEY OLMAZ tekyapmanız gereken usb deki önyükleyiiyi doğru seçmek
29
Kurulum / Ynt: USB ye Kurulum.
« Son İleti Gönderen: Kemal Sever 30 Haziran 2017, 10:45:28 »
-Bilgilendirmeleriniz için çok sağ olun.
Kurulumu yaparken önyükleme yi usb seçersek, sonra bilgisayarı bellek takılı olmadan açılma sorunu yaşanmaz mı acaba.
Birinci denememde grub kurma dedim ve kurulumum açılmadı. Yanlış bir şey yaparak windows u da patlatmak istemiyorum. Çünkü onun kurulması günün yarısını alıyor.
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10
Yukarı Çık & Back to Up