Language:

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - pisi

Sayfa: [1] 2 3 ... 9
1
Namaz-0.3-1-p2011.pisi
panthera.tar.gz
jteklif.0.3.0.zip
pinp.pisi.tar.gz
UzakPiSi-2.1.tar.gz
pinp.pisi.tar.gz
Paketleri bu sitede Pisi için kullanılabilir
https://sourceforge.net/directory/os:linux/?q=P%C4%B0S%C4%B0

2
Logo daki renk tasrımı kişiden kişiye tercih farkı olablir.Bana göre Sık Sık İsim değiştirme yerine esi pardus daki gibi     
[ ]   Pardus-2011.2-Cervus-elaphus-i686.iso   
[ ]   Pardus-2011.2-Cervus-elaphus-x86_64.iso   
 KIZILGEYİK
ALAGEYİK
[ ]   Pardus-2011.1-Dama-Dama-i686.iso   
[ ]   Pardus-2011.1-Dama-Dama-x86_64.iso
[ ]   
[ ]   Pardus-Corporate-2-RC-x86_64.iso   
[ ]   Pardus-Kurumsal-2-x86_64.iso   
   Pardus_2009_International.iso    
ÖZGÜRLÜK İÇİN DERGİSİ nde fadalanabilirsiniz adresini veriyorum.
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zg%C3%BCrl%C3%BCk_%C4%B0%C3%A7in#E-Dergi
http://www.dijimecmua.com/ozgurluk-icin-edergi/

Mesela bu dergide Kullandığımız programların imajını alablidiğimiz bir alabileceğimiz PASO 2 yazılımından söz ediyor.
Ayrıca KDE-EDU diye öğrenci ve öğretmenlerin kullanacağı programdan behsediyor.

3
Konu Dışı / 23 Nisan'da Yeni Sürüm Çıkar mı?
« : 21 Nisan 2017, 19:29:00 »
Pisi 2,0 Çıkacak mı acaba 23 Nisan Armağanı olarak

4
İstek ve Öneriler / MEB DYS OKUL PROGRAMI PAKETLEME
« : 20 Nisan 2017, 23:27:09 »
MEB DYS OKUL PAKETİNİN YAPILMA                                                                                                                         

[Program] DYS Okul Katılımsız Java 8.121 Kurulum Paketi

http://izmit.meb.gov.tr/www/dys-kurulum-ve-ayarlar/icerik/561

5
http://ftp.pardus.org.tr/
   pub klasörüne tıkla
sonra iso klasörüne tıkla
sonra güvenli kamu klasörüne tıkla sonhra da
   -    
[ ]   Pardus_Guvenli_Kamu_11042017.iso   2017-04-12 14:56    1.3G    tıkla ve indir
    

6
Haber ve Duyurular / Fux LİNUX ÇIKTI
« : 06 Nisan 2017, 21:20:14 »
Fux Projesi

http://fuxproject.org

Fux projesi, özgür yazılım kapsamında Linux çekirdeği kullanılarak oluşturulmuş, çeşitli amaçlar için bir araya getirilmiş işletim sistemleri üretmek, geliştirmek ve dağıtmak maksadı ile başlatılmış bir GNU/Linux projesidir. Fux projesi şuan için Workstation(İş İstasyonu) ve Server(Sunucu) olmak üzere iki farklı ana grupda işletim sistemi geliştirmektedir. Geliştirdiği işletim sistemlerini özgür yazılım kapsamında GPL(Genel Kamu Lisansı) ile birlikte ücretsiz olarak dağıtır.

Fux projesi'nin oluşturduğu işletim sistemleri, RPM paket yöneticisi ve DNF güncelleme yöneticisi'ni kullanır. Doğal olarak bu paket ve güncelleme yöneticisi'ni kullanan diğer linux dağıtımları ile kullanım ve performans açısından benzerlik gösterir. Ancak geliştirdiğimiz işletim sistemleri'ne dahil ettiğimiz uygulama ve paketler, ekibimiz tarafından özenle incelenerek ve sistemin diğer uygulamaları ile tam bir uyum içerisinde çalışacak şekilde, uzun bir gelişim sürecinde oluşturulmuştur. Bu sebeple işletim sisteminde ki uygulamalar yalnızca Fux dağıtımında uyumlu ve hatasız bir şekilde çalışır. İşletim sistemlerimizin içerisinde çok sayıda dağıtıma özel paket ve uygulamalarda mevcuttur.

gnome ikonmate ikoncinnamon ikonkde ikonxfce ikon
Workstation(İş İstasyonu) diye tabir ettiğimiz grup, kişisel Masaüstü ve Dizüstü bilgisayarlara kurulan, görsel bir masaüstü yöneticisine sahip, ev kullanıcıları ve yazılım geliştiriciler dahil herkesin kolay kullanabileceği şekilde oluşturulmuş işletim sistemi grubudur.

GNU/Linux özgür yazılımları arasında genel olarak kullanılan ve popüler olan masaüstü yöneticileri ile birlikte gelir. Bunlar; Gnome, Mate, Cinnamon, Kde ve Xfce masaüstü yöneticileridir.

Server(Sunucu) grubu, Ticari ve kişisel amaçlar için kullanılan, yüksek donanım özelliklerine sahip bilgisayarlar veya sanallaştırma teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş sanal bilgisayarlar üzerine kurulumu yapılan işletim sistemi grubudur. Bu bilgisayarlar belirli bir amaç için 7/24 hizmet sunan ve bu sebeple sunucu olarak adlandırılan makinelerdir.

Sunucu işletim sistemlerinde masaüstü yöneticisi ve görsel uygulamalar bulunmaz. Çok az sistem kaynağı tüketirler ve belirli görevleri yerine getirirler. Kullanım alanları, web sunucusu, posta sunucusu, dosya sunucusu ve bunlar gibi sürekli ulaşılmak istenen bilgiyi kullanıcıya sunmak için yapılandırılmış sistemlerdir.

Fux 1.3 sürümü Yayımlandı!

Fux projesi'nin oluşturduğu işletim sistemi ISO görüntülerini, Şimdi indir sayfasından ücretsiz indirebilirsiniz.

Şimdilik küçük bir toplulukla kullanıcılar için lisans ve hizmet bedeli ödemeden kullanabilecekleri özgür yazılımlar üretmek ve geliştirmek için çabalıyoruz. Eğer bize katılmak ve özgür yazılım geliştiricisi olmak isterseniz memnun oluruz.

Projeyle ilgili daha fazla bilgiye wiki sayfalarından ulaşabilir, Fux kullanımıyla alakalı bir soru sormak veya herhangi bir konuyla alakalı nasıl yapılır bilgilerine ulaşmak isterseniz destek forumunu kullanabilirsiniz.

Projeyi beğendiyseniz ve desteklemek amacı ile faaliyette bulunmak, bağış yapapmak veya sponsor olmak isterseniz iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Resmi web sitelerimiz ve güncelleme sunucumuz, NexSoft İnternet Hizmetleri tarafından sağlanmaktadır. Kurumsal sponsorumuz NexSoft İnternet Hizmetleri'ne Fux Projesi Ekibi olarak Teşekkür Ederiz.

7
Haber ve Duyurular / http://fuxproject.org
« : 06 Nisan 2017, 20:00:45 »
Fux Projesi nedir?
Fux Projesi dünyanın dört bir yanından Ücretsiz yazılım topluluğu üyelerinden oluşan bir ortaklıktır. Fux Projesi açık kaynak kodlu yazılım toplulukları oluşturur ve "Fux" adında bir Linux dağıtımı üretir.

Misyonumuz
Fux Projesi'nin misyonu topluluk olarak ücretsiz ve açık kaynak yazılım geliştirilmesine öncülük etmektir.

Fux'un Misyonunun Unsurları
Bu misyonun üç unsuru var:

Fux Projesi'nin her zaman açık kaynak olması için çaba göstermek.
Sürekli özgür ve açık kaynak yazılımlardan oluşan yeni sürümler oluşturmak / geliştirmek.
Fux Projesi ile özgür ve açık kaynak yazılımları insanlara dağıtarak yaygınlaşmasını sağlamak.
Kullanıcı tabanı(Hedef kitle olarak'da bilinir)
Bir dağıtım oluşturmak aynı zamanda bir kullanıcı tabanının ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Geniş bir kitlenin ortak ihtiyaçlarını karşılayarak, Fux özgür yazılımın yayılmasını, kendi metodolojileri'nin anlayışını ve katılımını teşvik eder.

Temel Değerlerimiz
Fux işletim sisteminin tüm bileşenlerinin, her zaman kullanılabilir, değiştirilebilir ve dağıtılabilir olmasına inanır.

Topluluğumuz

http://fuxproject.org

8
Konu Dışı / archman linux
« : 04 Nisan 2017, 19:10:54 »
http://archman.org/
USB ILE KURULUM


CD veya DVD üzerinden Archman kurulumu yapabilirsiniz. Arch tabanlı linux dağıtımlarında olduğu gibi Achman GNU/Linuxta benzer yöntemlerle USB diske aktarılarak kurulum yapılır. Kurulum için önerdiğimiz en sağlıklı uygulama Suse ImageWriter uygulamasıdır ve paket depomuzda mevcuttur. Uygulamanın win sürümü de vardır. Ayrıca dd komutları ile de USB kurulum ortamı hazırlayabilirsiniz. Bunun için şöyle bir örnek komuta bakıp kendinize göre düzenleme yapıp yazdırabilirsiniz: sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd?

9
Haber ve Duyurular / pisiye devam
« : 07 Mart 2017, 17:19:37 »
Öncelik Türk Dili olmalı Programlama Türkçe yapılmalı.Diğer dillere sonrasında çevrilebilir.
Hatta Özel olarak Sadece Türkçenin olduğu Sürüm olmalı.İsteyen Sadece Türkçe'yi isteyen de çok dilli sürümü kurmalı.Böylece İSO küçülmüş olur.

10
Genel / : Pisi'de Uzak bağlantı sağlama
« : 04 Mart 2017, 22:31:20 »
http://wiki.pisilinux.org/tr/index.php?title=Uzak_masa%C3%BCst%C3%BC_ba%C4%9Flant%C4%B1s%C4%B1
Konu başlıkları

    1 Masaüstünü erişime açmak
        1.1 x11vnc
        1.2 İnternet yoluyla erişim için yapılması gerekenler
    2 Uzak masaüstüne bağlanmak
    3 Windows için vnc sunucu ve istemcileri
    4 SSH ile ekran destekli uzak masaüstü bağlantısı kurmak

Masaüstünü erişime açmak

Pardus kurulumunda yüklenen Krfb yazılımını kullanarak vnc protokolünü kullanan istemciler için masaüstünüzü erişime açabilirsiniz. Krfb ile oluşturacağınız davetiyelerdeki parola ve ip adresini güvenli bir şekilde erişim yapacak tarafa iletmelisiniz. Krfb, davetiyelere yerel ağdan erişim için bilgisayarınızın yerel ağ (LAN) ip adresini yazmaktadır.

Erişime açtığınız bilgisayarda tüm KDE Masaüstü efektlerinin kapalı olması gerekmektedir.


x11vnc

X11vnc yazılımı Krfb yerine kullanabileceğiniz vnc protokolünü kullanan bir konsol uygulamasıdır ve pek çok parametresi ile erişimin ayrıntılı olarak ayarlanabilmesini sağlar. Henüz paket deposunda bulunmayan bu yazılımın kurulum paketini aşağıdaki komutlar ile oluşturup kurabilirsiniz. (Sisteminizde system.devel bileşen paketleri kurulu olmalıdır) Yine de önce paket yöneticisinden arayarak depoda olmadığından emin olmalısınız.

sudo  pisi  bi  http://svn.pardus.org.tr/contrib/2009/devel/network/remoteshell/x11vnc/pspec.xml
sudo  pisi  it  x11vnc*.pisi

Sunucuyu çalıştırmadan önce aşağıdaki ilk komut ile bir defalığına parola oluşturun, sunucuyu çalıştırmak için her defasında ikinci komutu kullanabilirsiniz.

x11vnc -storepasswd 'parolanızı_buraya_yazın' ~/.vnc/passwd
x11vnc -rfbauth ~/.vnc/passwd -bg -forever -noxdamage &


İnternet yoluyla erişim için yapılması gerekenler

İnternet yoluyla erişim için modeminizin İnternetten gelen erişim isteklerini sizin bilgisayarınıza aktarmasını da sağlamanız gerekir, Krfb öntanımlı olarak 5900 numaralı portu kullanır, modeminizden nasıl yönlendirme yapacağınızı modeminizin kullanım kılavuzundan veya arama motorlarında "x model modem port açmak" araması yaparak öğrenebilirsiniz.

Portu yönlendireceğiniz adres bilgisayarınızın yerel ip adresi (LAN) olmalıdır. Modem kapatılıp açıldığında İnternet bağlantısı ip adresiniz (WAN) değişir, eğer ağ bağlantı profilinizde otomatik ip (dhcp) ile bağlantı yapıyorsanız yerel ip adresiniz (LAN) de değişebilir. Bu nedenle şu sırayı takip edin;

    Ağ bağlantı profilinizi sabit ip adresi ile bağlanacak şekilde ayarlayın.
    Modem ayarlarını açarak bağlantı portunu tespit ettiğiniz ip adresine yönlendirin.
    Krfb ile bir davetiye oluşturun.
    http://www.whatismyip.com/ Adresinden öğreneceğiniz İnternet ip adresinizi Krfb davetiyesindeki ip adresi ile değiştirerek karşı tarafa gönderin.

Uzak masaüstüne bağlanmak

Pardus kurulumunda yüklenen Krdc yazılımını kullanarak vnc veya rdp protokolünü kullanan sunuculara bağlanabilirsiniz.


Windows için vnc sunucu ve istemcileri

Windows sisteminde TightVNC ve UltraVNC yazılımlarını sunucu ve istemci olarak kullanabilirsiniz.


SSH ile ekran destekli uzak masaüstü bağlantısı kurmak

Bağlanılmasını istediğiniz bilgisayarda öncelikle aşağıdaki komutları veriniz.

service openssh on
service openssh start

Yukarıdaki söz dizimleri uçbirimde girildiğinde openssh hizmeti başlamış olacak ve bundan sonraki her oturumda da etkin hale gelecektir.Uzak bilgisayardan az önce ayarlamış olduğunuz bilgisayara bağlanmak için aşağıdaki söz dizimlerini uçbirime giriniz.

ssh -X -Y [email protected]

Yukarıdaki kullanıcı adı bölümüne bağlanılacak olan bilgisayardaki kullanıcının adı girilir. Ip adresi ise bağlanılacak olan bilgisayarın adresidir. Örneğin:

ssh -X -Y [email protected]
HAYIRLI OLSUN
WİKİ Sayfasında bilgi alablilrsiniz.

11
Genel / Ynt: nereden başlamalıyım
« : 28 Ocak 2017, 11:17:34 »
.Hatta Linux'u 3.0 LIK 32 LİK BELLEĞE DE Kurarsın.İstersen 64lük belleğe 4 linux da kurabilirsin ve Bilgisayar açılırken F8 f12 f11 gibi boot tuşlarıyla açarak istediğini kullanabilirsin.

https://distrowatch.com/
da linux çeşitleriyle tanışabilirsin.
grafik tabanlı olanlarını tercih ederek başlayabilirsin.
https://milis.gungre.ch/indir.html
Türkleri yeni çalışmasıdır.Aynı zamanda kurmadan da çalışır.

12
Genel / Hayırlı olsun
« : 28 Ocak 2017, 10:57:59 »
Ben 10 yıldan beri Linux kullanan bir meb personeliyim.Eski Pardus (Yeni İsmi Pisi Liux) ile başladım.Ve BUGÜNE KADAR ÇIKAN BÜTÜN  sürümlerini kullandım.Hatta bir bilgisayara 4 farklı Linux kurdum.Kullanıyorum.Linux ile tanıştığınızda virüslerden de kurtulacaksınız.Akllı Tahtalarda Debian Temelli Yeni Pardus Vindows ile birlikte kuruludur.Akıllı tahtayı açarken Klavye takıp ram sayarken ok tuşu ile müdahale edersen Vindows yerine Pardus'u açarsın ve akıllı tahtada yaptığın bütün işleri burada da yaparsın.Hatta Linux'u 3.0 LIK 32 LİK BELLEĞE DE Kurarsın

13
Haber ve Duyurular / PİSİ 2.0 BETA 3 ÇIKTI
« : 15 Aralık 2016, 16:54:08 »
https://distrowatch.com/
ADRESİNDE YAYINLANDI İSTEYEN İNDREBİLİR

14
grubu ya ön tanımlı yap ya da gelimiş seçeneklerden ana diski seç mesela dev sda1 ya da 2 yerine doğrudan dev sda,b,d.e. gibi seç

15
Haber ve Duyurular / gibux u duyan varmı?
« : 10 Kasım 2016, 17:32:29 »
gelir  idaresi başkanlığının gibux unu duyan  var mı? duyun ozaman
Son olarak: GIBUX

“Nedir bu GİBUX” sloganıyla karşımıza çıkan GİBUX, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen işletim sistedir. Amaç GİB’in kendi sistemleri üzerinde hızlı, güvenli ve kararlı bir sistem kurmak istemesidir. Projeye dair bilgi şuanda çok kısıtlıdır. Projenin başlangıç tarihi 2013 Nisan’dır.

İlk sürümünü Ocak 2014’te yayınlayan GİBUX bizi heyecanlandıran bir işletim sistemi. Çünkü TÜBİTAK dışında ilk kez bir kamu kuruluşu bir işletim sistemi üretecek ve bu sistem kendi ihtiyaçları doğrultusunda yazılacak.
Genel olarak Türk yazılım tarihinde gelmiş geçmiş ve hala aktif olan sistemleri sizin için derledik. Diliyoruz ki her başlayan proje kararlı bir şekilde yoluna devam eder ve kullanıcılar için birçok yerli işletim sistemi kullanma olanağı doğar.
http://www.teknoloskop.net/iste-turk-isletim-sistemleri/

Sayfa: [1] 2 3 ... 9
Yukarı Çık & Back to Up