Language:

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - pisi

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
https://sourceforge.net/projects/aylinux/?source=typ_redirect
https://sourceforge.net/projects/aylinux/files/Aylinux-2017.08/Aylinux-2017.08.09-debian-x86_64.iso/download
Project Activity
Released /Aylinux-2017.09/Aylinux-2017.08.22-milis-x86_64-test.iso

2 hours ago
Released /Aylinux-2017.08/Aylinux-2017.08.15-pardus-x86_64.iso

1 day ago
Released /Aylinux-2017.08/Aylinux-2017.08.10-arch-x86_64.iso

1 week ago
Released /Aylinux-2017.08/Aylinux-2017.08.09-debian-x86_64.iso

2
Konu Dışı / ARHMAN 2017-8 ÇIKTI-darısı pisi linux 2,0 A
« : 06 Ağustos 2017, 19:01:16 »
http://archman.org/tr/
Archman – Xfce 2017.08 Kod adı: Panthera Tigris – Kararlı Sürüm Hazır

Selamlar…

Kıymetli topluluğumuz;

Archman – Xfce 2017.08 Kod adı: Panthera Tigris – Kararlı Sürüm Hazır

Archman Linux sadece Arch linux’tur. Hızlı, görsel, kararlı ve kolaydır.

Archman GNU/Linux dağıtımı Arch Linux tabanlıdır ve hiçbir Arch linux türevinin çatallaması değildir. Doğrudan Arch Linux üzerine kendi çalışmalarımızdan ibarettir. Her sürüm için sorunlar ve pürüzler olmaması adına  mümkün olduğunca yoğun testler yapılır. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler de değerlendirilerek makul olanları çalışmalara dahil edilir. Archman saf ve sade bir Arch linuxtur.

Archman GNU/Linux, sürüm numarası olarak inşa edildiği tarihleri kullanacaktır. Ancak her kararlı sürüme bir kod isim de vereceğiz. Bu kod isimler vahşi kedilerin isimleri olacaktır. 2017.08 Kararlı sürüm kod adı ise dört büyük kediden en büyüğü olan Panthera Tigris yani kaplan olmuştur.

Alıntı
Kaplan (Panthera Tigris), Kaplan, kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden biri süper yırtıcıdır. Hint alt-kıtası dünyada yaşayan vahşi kaplanların %80’ine ev sahipliği yapmaktadır. Kuzeyde Sibirya, güneyde Hindistan ile Malakka yarımadası arasındaki bölgelerde bulunur. Günümüzde sadece 5 alt tür bulunmaktadır.

Çoğu kaplan kamuflajlarının uygun uyum sağladığı ve hızlı veya daha çevik avları yakalamalarının daha kolay olduğu ormanlarda ve otlaklarda yaşar. Hindistan’da, Türkiye’de, (Türkiye’de 1970’ten beri sadece 3 kez görüldü.) Çin’de neredeyse tüm Asya’da yaşarlar. Büyük kediler arasında sadece kaplan ve jaguar iyi yüzücülerdir. Kaplanlar sık sık su birikintilerinde, göllerde ve nehirlerde yıkanırlarken bulunurlar. Kaplanlar yalnız avlanırlar ve birincil olarak geyik, yaban domuzu, gaur, ve manda gibi orta ve büyük boyutlu otçullarla beslenirler. Buna rağmen arada sırada küçük avları da yakalarlar..

Kaplanların tek ciddi avcısı onları sıkça postu için yasadışı bir şekilde öldüren insandır. Aynı zamanda kemikleri ve neredeyse tüm vücut parçaları geleneksel çin tıbbında ağrı kesiciden afrodizyaklara kadar değişen bir alan için kullanılır. Kaçak avlanma ve ortamlarının yok olması kaplanların sayılarını büyük oranda azalttı. Bir yüzyıl önce dünyada 100 000’den fazla kaplan varken bugün bu sayı 2500 üreyebilen bireyi geçmez. Hiçbir kaplan nüfusu 250 üreyebilen üyeden fazlasına sahip değil. Tüm kaplan alt türleri tehlike altındaki türler listesinde yer almaktadır.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kaplan

Archman 2017.08 Panthera Tigris karşınızda. Archman Linuxun bu sürümü de öncekiler gibi desteklenmeyen ekran kartı sürücülerini ve wireles sürücülerini tanıyacak şekilde hazırlanmıştır. Arch linux depolarının yanısıra, desteklenmeyen sürücü paketleri, dağıtımımıza has sanat çalışmaları, sistem yükleyici, paket yükleyici gibi paketleri barındıran kendi depomuz da mevcuttur. AUR yani Arch kullanıcıları deposu ise varsayılan olarak etkindir.

Archman GNU/Linux, paket yükleme aracı olarak arkadaşım Guillaume Benoit‘in PAMAC uygulamasını kullanır. Ayrıca depomuzda yine arkadaşım olan Alexandre A Arnt‘ın paket yükleyicisi OCTOPI‘de bulunmaktadır. Sistem yükleyici olarak ise, yine dostlarımdan KDE ekibinin değerli üyesi Teo Mrnjavac tarafından geliştirilen universal framework sistem yükleyici CALAMARES kullanılmıştır. Yani UEFI kurulum desteğimiz vardır.

Simge seti olarak bu sürümde yeniliğe gidilmiş ve Vibrancy-Light-Blue-Vivid yerine Papirus simge seti kullanılmıştır. Tema ve pencere dekorasyonu olarak ise Arch-Darker-OsX temasını taban alarak üzerinde geliştirme ve uyarlamalar yaptığım Archman-OS tema kullanımıştır. Duvar kağıdı ve giriş arkaplanı olarak, sürümün kod adını taşıyan Panthera Tigris (Kaplan) görselleri kullanıldı. Her kararlı sürüm için hangi kod isim verilmiş ise arkaplan ve duvarkağıtları onların resimleri olacaktır. Bu görseller arama motoru üzerinden temin edilen, açık kaynak araştırması yapıldığında herkesin ulaşabileceği görsellerdir. Yazıtipi olarak ise Liberation Sans font tipi, öntanımlı font olarak belirlendi. Giriş yöneticisi olarak Lightdm kullanıldı. Geri bildirimlerde alınan talepler üzerine thunderbird e-posta okuyucusu, Türkçe dil paketi ile birlikte varsayılan olarak sisteme dahil edildi.

EKRAN ÇIKTILARI:


Bu sürümde kullanılan belli başlı paketler ve çalışmalardan birkaç örnek:
linux  4.12.4-1(linux çekirdeği)
pamac-aur  4.3.7-1(paket yükleyici)
papirus-icon-theme  20170804-1 (simge seti)
archmanos-gtk3-theme  0.1-4 (tema ve pencere dekorasyonu (arch-darker-osx tabanlıdır- çalışma: tulliana)
calamares-3.1.1-1 (sistem yükleyici)
firefox  54.0.1-1 (internet tarayıcı)
thunderbird  52.2.1-1 (e-posta okuyucu)
Xfce4 4.12 (masaüstü yöneticisi)
libreoffice-still  5.3.5-1 (ofis uygulamaları)
gimp  2.8.22-1 (resim düzenleyici)
inkscape  0.92.1-5 (vektör düzenleyici)
virtualbox  5.1.26-1 (sanal bilgisayar)
archman-xfce-settings  20170806-2 (Archman Xfce varsayılan ayarları)
Calamares slaytları (Canemir – Archman geliştirici)
En güncel sürücüler
Desteklenmeyen sürücüler (b43-firmware-6.30.163.46-1, xf86-video-sis-0.10.8-3 gibi..)
AUR depoları varsayılan olarak etkindir.
Multilib depolar varsayılan olarak etkindir.
Ekran alıntı kısayolu PrtSc tuşuna atanmıştır.
Üstten açılır terminal F12 tuşuna atanmıştır.
Başlat menüsüne başlat tuşu Super+L atanmıştır.
Whisker menü üzerinde ekranı kilitleyememe problemi giderilmiştir.
paketlerin tam listesine buradan bakabilirsiniz.

Kolaylaştırılmış Terminal komutları

sudo pacman -S yerine sadece pac kullanabilirsiniz
sudo pacman -Ss yerine sadece pacs kullanabilirsiniz
sudo pacman -Syy yerine sadece pacu kullanabilirsiniz
sudo pacman -Syu yerine sadece update kullanabilirsiniz

Sağ tık menüsünde orta kısmı Türkçe yapmak için şu komutu girin ve oturumu kapatıp açın:

wget http://archman.org/source/uca.xml && mv uca.xml /home/$USER/.config/Thunar/
Başlat menüsünde ofis uygulamarının açıklamalarını Türkçe yapmak için:

git clone https://github.com/Archman-OS/ofistr.git && cd ofistr && mkdir /home/$USER/.local/share/applications/ && mv *.desktop /home/$USER/.local/share/applications/

Kurulumdan sonra grubun Türkçe olması için:

sudo leafpad /boot/grub/grub.cfggirin ve ardından set lang=en_US bulun ve set lang=tr_TR olarak değiştirin. Kaydedip yeniden başlatın, açılış seçeneklerinin Türkçe olduğunu göreceksiniz.

Bu sürümü sanal ve gerçek makinelere kurun, kullanın didikleyin. Taleplerinizi ve tespit ettiğiniz hataları bu başlık altından geri bildirim yapınız. Böylece her sürüm daha öncekinden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.
Bu sürüm, kararlı depolardan hazırlanmıştır ve kararlıdır. Kullanıcı taleplerinin ön plana çıkanları ile ortalama bir linux dağıtımının standartları kombine edilerek hazırlanmıştır.

Kararlı sürümü beğeneceğinizi umarım.

KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Kurulum medyasını Suse ImageWriter uygulaması ile USB’ye aktarmanızı öneririz. Bu uygulama Archman depomuzda imagewriter olarak bulunur ve Archman sürümlerinde varsayılan olarak kuruludur.

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:

sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I
ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:

sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync
Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz kalıbın tam adını yazmalısınız. ?işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.

Saygılarımla…

3
Konu Dışı / www.enso-os.site/docs.html
« : 04 Ağustos 2017, 11:16:04 »
Açıklama
https://sourceforge.net/projects/enso-os/?source=directory

Enso, kullanımı kolay ve Linux dünyasının en gözde projelerinden bazılarını içeren temiz ve basit bir işletim sistemi olmayı hedeflemektedir.

Sağlam ve güvenilir bir temel için Xubuntu'nun üzerine kurulmuş olan XFCE'yi kendi beğeninize göre yeniden temalıyor, çevreye güzel özellikler ekledik ve bazı ekstra uygulamalarla birlikte gönderdik.

Linux'u bilmediğiniz için yardıma mı ihtiyacınız var? Dokümanlarımızda ihtiyacınız olan tüm bilgileri içerir ve buradan bulunabilir:
www.enso-os.site/docs.html
https://sourceforge.net/projects/enso-os/files/latest/download?source=directory
Enso kodunun daha fazla geliştirme ve bilgi alanları için Github Sayfamıza gidin:
https://github.com/nick92/Enso-OS

Karşılaştığınız herhangi bir sorun hakkında nerden da bize bilgi verebilirsiniz:
https://github.com/nick92/Enso-OS/issues

Enso OS Web Sitesi

4
Konu Dışı / YENİ BİR ARCH LİNUX
« : 03 Ağustos 2017, 18:11:19 »
Açıklama
Arch XFerience, tonlarca paket ve özelliklerle günlük işlemler için üretilmiş modern bir işletim sistemidir. Bazıları, İsviçre Ordu Bıçağı o 'Linux, diğerleri - hayatta kalma kiti! XFce4, systemd, LightDM, PulseAudio ve NetworkManager'ın temel bileşenleri bir rüya gibi çalışmasını sağlar. Medya oynatma (VLC), ofis paketi (LibreOffice), oyun (Buhar), OS sanallaştırma (VirtualBox) ve çok daha fazlası ve daha fazlasını içeren ve bunları bunlarla sınırlı olmayan en kullanışlı yazılımları paketler? Kutudan çıktı! Hiç bir disk / USB ile sisteminizi önyüklemek ve tüm bunlara sahip olmak fikrinden hiç vardım? Arch Linux karayolu ile düz bir yol mu arıyorsunuz? Yeni Arch Linux XFerience'i keşfedin!

https://sourceforge.net/projects/arch-xferience/
https://sourceforge.net/projects/arch-xferience/files/latest/download

5
Kamuda Tedarik Süreçleri Elektronik Ortama Taşınıyor


Merkezi yönetim kapsamındaki idarelerce ilgili mevzuat gereğince yapılmakta olan harcama ve tedarik süreçleri kâğıt ortamında düzenlenmekte ve muhafaza edilmektedir. Ödeme belgesi eki kanıtlayıcı belgelere ancak kâğıt ortamında ulaşılabilmektedir. Mevcut durum belgeye ulaşma güçlüğü ve arşivleme sorununu da beraberinde getirmektedir. Bakanlığımızca bu sorunun çözülmesi için Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi kapsamında, elektronik tedarik (e-tedarik) altyapısına ilişkin tasarım çalışmalarına başlanmıştır.

Söz konusu projeyle harcama/tedarik süreçlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi, süreçte kullanılan belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesi, kullanılması ve muhafazası hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülecektir. Proje gerçekleştiğinde, kaynaklar daha etkin kullanılacak, bürokrasi ve kırtasiyecilik azaltılacak, süreçler daha hızlı işleyecek, belgeye ulaşım ve arşivleme kolaylaşacaktır.

6
Konu Dışı / Milli İşletim Sistemi PARDUS DMO’da
« : 31 Temmuz 2017, 18:26:22 »
http://www.maliye.gov.tr/haberler/kamuda-tedarik-surecleri-elektronik-ortama-tasiniyor
http://www.maliye.gov.tr/haberler/milli-isletim-sistemi-pardus-dmoda
Milli İşletim Sistemi PARDUS DMO’da
TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemimiz Pardus, DMO ürünleri arasında yerini aldı.

  31 Temmuz 2017
Yerli ürünlerin kamu pazarında yer alması için çalışmalar yürüten Devlet Malzeme Ofisi, milli işletim sistemimiz Pardus'u ürün yelpazesine dahil etti.
 
Ülkemiz yerli yazılım ihtiyaçlarını karşılayacak açık kaynak/özgür yazılım ekosisteminin geliştirilmesi, Pardus'un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline gelmesi için DMO ile TÜBİTAK Ulakbim arasında yapılan protokol ile:
 
Pardus İşletim Sisteminin kamu kurum ve kuruluşlarında kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.
 
Protokol kapsamında;
 
1.       Kamu kurumlarının DMO'dan yapacakları; masaüstü, dizüstü, ince iştemci, iş istasyonu tümleşik ve mini bilgisayar alımlarında, yerli işletim dağıtımı olan ve ücretsiz temin edilebilen Pardus İşletim Sistemini tercih edebilmesi,
 
 
2.       Müşteri kurumların DMO'dan talep ettiği yerli işletim sistemi dağıtımı ile ilgili sonuçların Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile paylaşılması ve müşteri veya tedarikçilerin talep etmeleri halinde her türlü eğitim materyalinin Pardus Portalı ( www.pardus.org.tr) üzerinden TÜBİTAK tarafından sağlanması,
 
 
3.       Pardus İşletim Sistemi kurulmuş bilgisayar alımı yapan müşteri kurumlardan DMO ile sözleşmesi olduğunu bildiren ve belgelendiren firmalardan Pardus Çağrı Merkezi'ne   (444 5 773-PRD) veya [email protected] adresine ulaşan sorunlar için; en geç 3 iş günü içinde cevap verilerek gerekli teknik destek sağlanması ve işletim sisteminden kaynaklı sorunlar için garanti süresi boyunca TÜBİTAK tarafından çözüm önerisinde bulunulması,
 
hususları karara bağlanmıştır.

7
Konu Dışı / http://duzeru.org/duzeru-os/
« : 31 Temmuz 2017, 18:04:26 »
Eğitim Duzeru

http://duzeru.org/duzeru-os/
okullar ve sosyal projeler için mükemmel öğrenci ve öğretmen, dijital içerme odaklı eğitim sürümü.
Duzeru OS
UYGULAMA LISTESI
MINIMUM GEREKSINIMLER:

İşlemci: 1.2 GHz | RAM: 512MB | HD: 4,5 GB'tır | VİDEO: 12Mb | VGA: 640 x 480
İŞLETIM BILGILER:

MİMARLIK:  X86
TABAN:  Debian Kararlı
ÇEKİRDEK:  03:16
MASAÜSTÜ: Xfce'in
ISO: 1.3GB
CANLI:  Evet


Gri Hat
öncelikle gelişmiş kullanıcılar, öğrenciler ve BT profesyonelleri için tasarlanmıştır.

GRİ HAT IÇIN MI?
UYGULAMA LISTESI
MINIMUM GEREKSINIMLER:

İşlemci: 1.2 GHz | RAM: 1 GB | HD: 4,5 GB'tır | VİDEO: 64Mb | VGA: 640 x 480
İŞLETIM BILGILER:

MİMARLIK:  AMD64
TABAN:  Debian Kararlı
ÇEKİRDEK:  03:16
MASAÜSTÜ: Xfce'in
ISO: 3.8GB
CANLI:  Evet
 INDIR
 MD5
 GERIBESLEME DISTROWATCH'TA

Duzeru OS
Böyle internet erişimi, oyunlar vb gibi en yaygın faydalanmak isteyenler için odaklanmış sistemin klasik versiyonu ...
Duzeru OS
UYGULAMA LISTESI
MINIMUM GEREKSINIMLER:

İşlemci: 1.2 GHz | RAM: 512MB | HD: 4,5 GB'tır | VİDEO: 12Mb | VGA: 640 x 480
İŞLETIM BILGILER:

MİMARLIK:  AMD64
TABAN:  Debian Kararlı
ÇEKİRDEK:  03:16
MASAÜSTÜ: Xfce'in
ISO: 1.3GB
CANLI:  Evet
 INDIR
 MD5
 G

8
https://sourceforge.net/projects/arch-xferience/

http://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/milis/iso/
milis linux yenisi çıktı
milis-1.0-xfce4-64bit-290717.iso                   29-Jul-2017 21:56      1, 5 G

9
Konu Dışı / MEBİS LİNUX SÜREKLİ GÜNCELLENİYOR
« : 22 Temmuz 2017, 23:39:23 »
https://sourceforge.net/projects/mebis/?source=directory
Released /MEBis-2017.07/MEBis-2017.06.23-x86_64.iso

12
Konu Dışı / DUZERU LİNUX
« : 15 Temmuz 2017, 14:03:18 »
http://duzeru.org/
ÜÇ SÜRÜMÜ VAR
EĞİTİM
ÖĞRENCİ-BİLİŞİMCİ
NORMAL-OYUN VB.

13
http://www.pardus.org.tr/surumler/

Hafif, Hızlı ve Güçlü

Pardus 17 sürümünde öntanımlı masaüstü ortamı olarak XFCE 4.12 kullanıldı. XFCE, UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamıdır. Görsel olarak çekici ve kullanıcı dostu olurken, sistem kaynaklarının düşük kullanımını ve sistemin hızlı olmasını hedeflemektedir.

Sistem gereksinimleri:

    CPU (64bit mimari) -> En az: 500Mhz, Tavsiye edilen: 1.0 Ghz+
    RAM -> En az: 256 MB, Tavsiye edilen: 512 MB+
    Gerekli Disk alanı -> En az: 6GB, Tavsiye edilen: 8GB+
    En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci

Güncel Yazılımlar
Linux Çekirdeği 4.9.0
linux
Firefox 52.2
moz
VLC Media Player 2.2.6
vlc-logo
LibreOffice 5.2.7
lo
Thunderbird 45.8.0
thunderbird-logo
OpenJDK 8 Java RE
openjdk-logo

Linux çekirdeği 4.9.0 ile gelen Pardus işletim sisteminde donanımlarınız sorunsuz ve yüksek performanslı çalışırken Firefox , LibreOffice, Thunderbird, VLC Media Player gibi yazılımların en güncel ve kararlı sürümlerinin keyfini çıkarın. Bu yazılımların yanı sıra tlp gibi yazılımların Pardus’a entegrasyonu sayesinde dizüstü bilgisayarlarda güç yönetiminin pil ömrü üzerindeki etkisini görün.
Paket iyileştirmeleri

Debian tabanlı paket yönetim sisteminde Pardus’a özel iyileştirmeler ve yenilikler, paket depoları üzerinden haftalık yapılan güncelleştirmeler sayesinde daha kullanışlı ve güvenli.

Pardus bünyesinde iyileştirilmeler yapılıp, kaynak kodundan derlenerek yeniden üretilen paket listesi:

base-files
bash
bash-builtins
bash-builtins-dbgsym
bash-dbgsym
bash-doc
bash-static
bash-static-dbgsym
cron
cron-dbgsym
debian-installer
debian-installer-launcher
debootstrap
debootstrap-udeb
desktop-base
gimp
gimp-data
gimp-dbg
gnome-packagekit
gnome-packagekit-data
gnome-packagekit-dbgsym
gnome-packagekit-session
gnome-software
gnome-software-common
gnome-software-dbgsym
gnome-software-dev
gnome-software-doc
gnome-software-plugin-flatpak

gnome-software-plugin-flatpak-dbgsym
gnome-software-plugin-limba
gnome-software-plugin-limba-dbgsym
libgimp2.0
libgimp2.0-dev
libgimp2.0-doc
live-build
live-config
live-config-doc
live-config-systemd
live-config-sysvinit
mugshot
murrine-themes
pardus-archive-keyring
pardus-archive-keyring-udeb
pardus-common-desktop
pardus-desktops
pardus-kde-desktop
pardus-kde-icon-theme
pardus-kde-live-settings
pardus-kde-settings
pardus-plasma-themes
pardus-x11-settings
pardus-xfce-desktop
pardus-xfce-icon-theme
pardus-xfce-live-settings
pardus-xfce-settings

python3-apt
python3-apt-dbg
python-apt
python-apt-common
python-apt-dbg
python-apt-dev
python-apt-doc
rootskel-gtk
synaptic
synaptic-dbgsym
thunar-archive-plugin
thunar-archive-plugin-dbgsym
tlp
tlp-rdw
x11-common
xbase-clients
xfce4-goodies
xorg
xorg-dev
xsane
xsane-common
xsane-dbg
xserver-xorg
xserver-xorg-input-all
xserver-xorg-video-all
xutils
zukitre-theme
Ağ üzerinden çoklu kurulum imkanı

Pardus 17 ile gelen debian installer ile kazandırılan PXE boot özelliği sayesinde birden fazla cihaza, cihazların bulunduğu kuruma veya kuruluşa özel öntanımlı ayar dosyasıyla (preseed) aynı anda kurulum yapılabilmektedir.
pxe-boot
Resmi Pardus Paket Deposu Adresleri

deb http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib

deb http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi/updates main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi/updates main non-free contrib


14


PAHA Bilişim yerli işletim sistemi çalışmalarımız başladı. Tamamen Türkçe ve yerli işletim sisteminin 2023 yılına kadar tamamlanması hedeflenmekte.

PAHA, bildiğimiz kalıpların dışında yeni nesil bir işletim sistemi olacak. PAHA İşletim Sistemi tamamen Türkçe ile oluşturulacak. (Çekirdek dahil).

Artık kullandığımız sosyal medya platformları telefonumuzun rehberi dahil fotoğraflarımıza kadar bir çok veriye ulaşmakta. Tarayıcılar şifreleri kaydedip depolamakta. Bulut sistem veri depolama alanlarına farkında olmadan her şeyimizi teslim etmekteyiz. Casus yazılımlar sayesinde adım adım takip edilmekteyiz. Teknoloji hayatımızı tehdit ediyor ve birilerinin “yapamazsınız” demesinden dolayı ön yargılarımızı yıkıp bir yerden başlamıyoruz.

Bir Türk olarak kürdanı dahi ithal ediyor olmamız kabul edilemez. Neden biz yapmayalım? Neden üreten biz olmayalım? Yapanın bizden fazlası nedir?

PAHA tamamen güvenli bir işletim sistemi olacak. Tıpkı cep telefonlarımıza hat açtırdığımız gibi özel bir anahtar ile bilgisayarlarımızı ve mobil aygıtlarımızı güvenlik altına alacağız. Sizin bilginiz dışında herhangi bir veri dışarı aktarılamayacak veya cihazınıza yüklenemeyecek. Program kurma, virüs, anti virüs, tarayıcı, arama motoru ve sosyal medya gibi bir çok şey geçmişte kalacak. Kalıpların dışında yeni nesil bir işletim sistemi olacak. Bilgisayarların kullanım alanına göre özelleştirilebildiği bir sistem olacak.

PAHA işletim sistemi kurulduğunda kullanılabilir herhangi bir program vb olmadan, kullanım alanınıza uygun bir taban yazılım çalıştırılacak.

Cep telefonlarına hat alırken yaptığınız kayıt işlemi gibi bir yöntemle size verilen sayısal anahtar cihazınıza tanımlandığında bulut sistemimizden ihtiyacınız olan uygulamaları işaretleyerek çalıştır komutu verdiğinizde arka planda o uygulamalar hazır hale gelecek ve kullanılabilir olduğunda sizi bilgilendirecek.

İnternet bağlantınız olmadığı durumda başka bir bilgisayardan taşınabilir depolama aygıtlarını kullanarak aynı işlemi yapabileceksiniz. Sürekli internete bağlı olmanız gerekmeyecek.

Öğrenciler için, çocuklar için, engelliler için, Profesyonel meslek çalışanları için, Kamu kurum ve kuruluşları için, Kişisel kullanım için gibi bir çok hazır paket içerisinden size uygun olanı seçerek kullanmaya başlayabileceksiniz.

Herhangi bir program bilgisi olmadan size rehberlik edecek programlar sayesinde çizim, slayt, video, hesap tabloları vb oluşturabileceksiniz. Ofis programları vs kurmanıza ihtiyaç olmadan hepsi sistemde sizin için kullanılabilir olarak sunulacak. Kullanılmayan gereksiz uygulamalar çalışmayacak ve kaldırılabilecek. İhtiyaç olduğunda tekrar çalıştırılabilecek.

PAHA kullanıcıları aynı zamanda sosyal bir ağ kurmuş olacak. Kategorilere ayrılmış sosyal ağ sistemi sayesinde başka sosyal ağlara ihtiyacınız kalmayacak. Örneğin: Siz bir muhasebecisiniz. Cihazınızı mesleki olarak yapılandırdığınızda aynı mesleği yapan diğer kullanıcılar ile irtibat kurabileceksiniz.

PAHA Çocukları ve engellileri de unutmadı. Artık çocuklarınız bilgisayar başında zaman geçirirken gözünüz arkada kalmayacak.

PAHA işletim sisteminde sizlere nasıl kullanacağınızı gösteren yardımcılarımız da bulunuyor. Sistemi nasıl kullanacağınıza Nasreddin Hoca, Cin Ali, Hacivat, Karagöz, Ayşe Teyze, Fatma Nine, Bekir Dede  gibi farklı karakterler rehberlik edecek.

Projeyi merak edenler için ufak bir özet geçtik. İlerleyen günlerde Türkiye genelinde tanıtım toplantılarımız olacak ve bilgilendirme amacıyla dokümanlar yayınlanacak. Bize destek olan herkese teşekkür ederiz.
https://www.pahabilisim.com/pahali-gunler-kapida/

15
Kurulum / USB ye Kurulumu doğru önyüleme ile yapmak
« : 30 Haziran 2017, 14:45:07 »
önyüklemeyi(Yani öncelikli çılışı USB ye vermekle BİLGİSAYARINIZIN açılışı engellemezsiniz.(Biosta ki aıçlışı değil,USB deki önyüleyiciyi USB üzerinden ayarlarsanız herhangi bir bilgisayarda rahatlıkla açarsınız.
Bilgisayarın çılışını RAM SAYARKEN F TUŞLARIYALA F8 F F GİBİ giriş yaparsınız.USB dekini kurmak ve y çalıştırmak için siz usb ye isoyu yazdırdığınıza göre yapmanız gereken normal kuruluma gelin kurulum disiki olarak USB yi seçin lt tarafta önyükleyiciyi sdc1 sdd1.sdd2 gibi USB nizin aldığı ismi seçin Vinidovs'A Y DADİĞERLİNUX'A BİR ŞEY OLMAZ tekyapmanız gereken usb deki önyükleyiiyi doğru seçmek

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
Yukarı Çık & Back to Up