Language:

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - pisi

Sayfa: [1] 2 3 4
1
pisi 2.0

2
Haber ve Duyurular / blackpantheros LİNUX
« : 07 Mayıs 2017, 18:32:33 »
http://www.blackpantheros.eu/downloads/
GÜZEL BİR SİSTEM
İçinde

3
Haber ve Duyurular / MEBİS LİNUX ÇIKTI
« : 03 Mayıs 2017, 21:11:48 »
https://sourceforge.net/projects/mebis/?source=directory

MEB DYS İÇİN
Released /MEBis-lxde-2017.06/MEBis-lxde-2017.06.10-x86_64.iso4
PDF ve Kelime İşlemciden yazılmış belgeleri UDF ye çeviren Program yapılmalı acele lazım.

5
Namaz-0.3-1-p2011.pisi
panthera.tar.gz
jteklif.0.3.0.zip
pinp.pisi.tar.gz
UzakPiSi-2.1.tar.gz
pinp.pisi.tar.gz
Paketleri bu sitede Pisi için kullanılabilir
https://sourceforge.net/directory/os:linux/?q=P%C4%B0S%C4%B0

6
İstek ve Öneriler / MEB DYS OKUL PROGRAMI PAKETLEME
« : 20 Nisan 2017, 23:27:09 »
MEB DYS OKUL PAKETİNİN YAPILMA                                                                                                                         

[Program] DYS Okul Katılımsız Java 8.121 Kurulum Paketi

http://izmit.meb.gov.tr/www/dys-kurulum-ve-ayarlar/icerik/561

7
http://ftp.pardus.org.tr/
   pub klasörüne tıkla
sonra iso klasörüne tıkla
sonra güvenli kamu klasörüne tıkla sonhra da
   -    
[ ]   Pardus_Guvenli_Kamu_11042017.iso   2017-04-12 14:56    1.3G    tıkla ve indir
    

8
Haber ve Duyurular / Fux LİNUX ÇIKTI
« : 06 Nisan 2017, 21:20:14 »
Fux Projesi

http://fuxproject.org

Fux projesi, özgür yazılım kapsamında Linux çekirdeği kullanılarak oluşturulmuş, çeşitli amaçlar için bir araya getirilmiş işletim sistemleri üretmek, geliştirmek ve dağıtmak maksadı ile başlatılmış bir GNU/Linux projesidir. Fux projesi şuan için Workstation(İş İstasyonu) ve Server(Sunucu) olmak üzere iki farklı ana grupda işletim sistemi geliştirmektedir. Geliştirdiği işletim sistemlerini özgür yazılım kapsamında GPL(Genel Kamu Lisansı) ile birlikte ücretsiz olarak dağıtır.

Fux projesi'nin oluşturduğu işletim sistemleri, RPM paket yöneticisi ve DNF güncelleme yöneticisi'ni kullanır. Doğal olarak bu paket ve güncelleme yöneticisi'ni kullanan diğer linux dağıtımları ile kullanım ve performans açısından benzerlik gösterir. Ancak geliştirdiğimiz işletim sistemleri'ne dahil ettiğimiz uygulama ve paketler, ekibimiz tarafından özenle incelenerek ve sistemin diğer uygulamaları ile tam bir uyum içerisinde çalışacak şekilde, uzun bir gelişim sürecinde oluşturulmuştur. Bu sebeple işletim sisteminde ki uygulamalar yalnızca Fux dağıtımında uyumlu ve hatasız bir şekilde çalışır. İşletim sistemlerimizin içerisinde çok sayıda dağıtıma özel paket ve uygulamalarda mevcuttur.

gnome ikonmate ikoncinnamon ikonkde ikonxfce ikon
Workstation(İş İstasyonu) diye tabir ettiğimiz grup, kişisel Masaüstü ve Dizüstü bilgisayarlara kurulan, görsel bir masaüstü yöneticisine sahip, ev kullanıcıları ve yazılım geliştiriciler dahil herkesin kolay kullanabileceği şekilde oluşturulmuş işletim sistemi grubudur.

GNU/Linux özgür yazılımları arasında genel olarak kullanılan ve popüler olan masaüstü yöneticileri ile birlikte gelir. Bunlar; Gnome, Mate, Cinnamon, Kde ve Xfce masaüstü yöneticileridir.

Server(Sunucu) grubu, Ticari ve kişisel amaçlar için kullanılan, yüksek donanım özelliklerine sahip bilgisayarlar veya sanallaştırma teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş sanal bilgisayarlar üzerine kurulumu yapılan işletim sistemi grubudur. Bu bilgisayarlar belirli bir amaç için 7/24 hizmet sunan ve bu sebeple sunucu olarak adlandırılan makinelerdir.

Sunucu işletim sistemlerinde masaüstü yöneticisi ve görsel uygulamalar bulunmaz. Çok az sistem kaynağı tüketirler ve belirli görevleri yerine getirirler. Kullanım alanları, web sunucusu, posta sunucusu, dosya sunucusu ve bunlar gibi sürekli ulaşılmak istenen bilgiyi kullanıcıya sunmak için yapılandırılmış sistemlerdir.

Fux 1.3 sürümü Yayımlandı!

Fux projesi'nin oluşturduğu işletim sistemi ISO görüntülerini, Şimdi indir sayfasından ücretsiz indirebilirsiniz.

Şimdilik küçük bir toplulukla kullanıcılar için lisans ve hizmet bedeli ödemeden kullanabilecekleri özgür yazılımlar üretmek ve geliştirmek için çabalıyoruz. Eğer bize katılmak ve özgür yazılım geliştiricisi olmak isterseniz memnun oluruz.

Projeyle ilgili daha fazla bilgiye wiki sayfalarından ulaşabilir, Fux kullanımıyla alakalı bir soru sormak veya herhangi bir konuyla alakalı nasıl yapılır bilgilerine ulaşmak isterseniz destek forumunu kullanabilirsiniz.

Projeyi beğendiyseniz ve desteklemek amacı ile faaliyette bulunmak, bağış yapapmak veya sponsor olmak isterseniz iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Resmi web sitelerimiz ve güncelleme sunucumuz, NexSoft İnternet Hizmetleri tarafından sağlanmaktadır. Kurumsal sponsorumuz NexSoft İnternet Hizmetleri'ne Fux Projesi Ekibi olarak Teşekkür Ederiz.

9
Konu Dışı / PİSİ LİNUX KARŞILAMA EKRANI
« : 03 Eylül 2016, 16:14:12 »
İstemiş olduğum Pisi Linux karşılama ekranı ve çalışan ve kurulan Pisi nin yeni sürümü için teşekkürlerimi sunuyorum.Öğretmen arkadaşlardan
Öğretmenlere yönelik programlar yaparak burada yayınlamalarını tavsiye ederim.Pisi Linux sayfası okul programları ile daha da şenlenecek ve Pisi Linux bu sayede daha çok kişiye ulaşacaktır.

10
Konu Dışı / yeni linux sürümleri çıktı
« : 02 Temmuz 2016, 10:32:39 »
https://www.linuxmint.net.tr/
http://manjaro.gen.tr/
http://www.mageia.org/en/
incelemek ve güzel yönlerini almak gerek diye düşünüyorum.

11
Haber ve Duyurular / MİLİS LİNUX KDE-MATE-XFCE
« : 06 Haziran 2016, 00:27:29 »
https://milis.gungre.ch


Milis İşletim Sistemi Sürümleri

Milis İşletim Sistemi olarak 64bit 2 deneme sürümü çıkarılmış bulunulmaktadır.

1-Milis 1.0 Atilla KDE5 Masaüstü Çalışan-Kurulan 64bit Beta Uefi destekli

1-Milis 1.0 Atilla MATE Masaüstü Çalışan-Kurulan 64bit Beta Uefi destekli

2-Milis 1.0 Atilla Xfce4 Masaüstü Çalışan-Kurulan 64bit Beta Uefi destekli(tavsiye edilen)

3-Milis Derleme Ortamı (Rootfs-paket derleme ortamı)

Md5sum Kontrol Dosyası
Yansı Adreslerimiz:
Yunanistan
University of Crete Computer Center (HTTP)
University of Crete Computer Center (FTP)

Giriş Bilgileri

    root login : root
    root password : milis

Milis işletim sistemini ilk açtığınızda ağ bağlantınızı yaptıktan sonra:

$ mps -G

$ mps -GG

yapılarak son güncel değişiklikler çekilecektir.İletişim
E-mail: [email protected]
IRC: freenode.net/#milisarge
Telegram grubumuz: Milis Linux
Telegram bildirim kanalı: Milis Linux Haber
Sosyal
Twitter: Milis Linux
Tuxweet: Milis Linux

http://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/milis/iso/
ftp://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/milis/iso/
Sıkça Sorulan Sorular

Milis Linux Projesi nedir,nasıl ortaya çıkmıştır?

Milis Linux ( Milli İşletim Sistemi ) ülkemizdeki yerli işletim sistemi çalışmalarının gelişiminin incelenerek yetersiz kalmış olması ve sekteye uğramış olma durumları gözönünde bulundurularak başlatılmış bir projedir. Milis Linux özgünlüğünü yakalamak adına LFS (Linux From Stratch) yani sıfırdan linux yapımı esaslarını dikkate almıştır ve kendi paket yöneticisi ve özgün araçlarıyla özgür bir işletim sistemi dağıtımı olmak üzere yola çıkmıştır.

Linux dağıtımında milli veya yerli olmakla ne kastediliyor?

Teknolojinin kümülatif bir şekilde geldiği nokta incelenirse milli olmak bir anlam ifade etmiyor olabilir ama yoğun bir şekilde teknolojiyle gelen bir kültür baskısı var,bu inkar edilemez. Bizim milli veya yerli olmaktan kastımız yerli beyinlerin,imkanların kullanılması ve kendimize has araçların geliştirilmesidir.Yani bu vatanın bağrından çıkanların ülkemiz üzerinde teknolojik hemegonyayı kaldırması adına yapılaması gerekendir.Milis iletim isteminin geliştirilmesi bizim anlayışımızda hobiden de öte askerlik gibi vatan borcu olarak görülmektedir. Geliştirmemizi bu anlayış üzere yapıyoruz,bu milletin de işletim sistemi ve yazılım düzeyinde özgürleşmesini dış kuvvetlerin baskısından kurtulmasını istiyoruz. Aslında Milis Linux, "Milli İşletim Sistemi" başlığıyla bu vatanın evlatlarına ülkemiz için gerekli işletim sistemi ve özgün yazılımlarının geliştirilmesi için çağrı yapmaktadır.Her açık kaynak projesinin ihtiyacı olan organizasyonun bu platformda sağlanabileceğini düşünmekteyiz.

Milis Linux hangi kullanıcı kitlesini hedefliyor?

Kısaca 7'den 77'ye kadar ülkemizdeki her bilgisayar kullanıcısı.Biz istiyoruz ki çoçuklarımız kendi işletim sistemleriyle gözlerini açsın ilk onu kullasınlar,genç geliştiricilerimiz de yine bu sistem üzerinde özgürce programlarını geliştirebilsin ve her bireyimizin kendi anlayıcı dilde ve kullanım kolaylığında ücretsiz bir şekilde yerli işletim sistemlerini kullanabilsin. Ana hedefimiz Milis işletim sisteminin ev ve kurumsal olarak yaygınlaşması ve kullanıcılarımızın sistemi sorunsuzca kullanabilmesidir.

Milis kelime olarak başka bir manayı hedefliyor mu?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi esas açılımı Milli İşletim Sistemi'dir.Ayrıca prensip olarak Milli İstiklal,Milli İstikbal kelimerinin kısaltmaları olarak ta düşünülebilir. Bundan ayrı milis kelime olarak bilindiği üzere sivillerden oluşmuş askeri güç demektir.Başta da belirtiğimiz gibi biz bu geliştirme işini askerlik gibi vatani vazife olarak görüyoruz. Bizim tek derdimiz Türkiye'nin sanal dünyada kendi hakkı olan gelişim alanının geri alınması ve korunmasıdır.Milis kelimesi de bu minval üzere düşünülürse ve diğer dağıtımların isimleri gözönünde bulunduruluğunda ülkemiz adına ne kadar mantıklı ve makul olduğu anlaşılacaktır.

Milis Linux 1.0 ın kod ismi Atilla,neden?

Atilla yı bilirsiniz itici bir kuvvetle avrupanın yapısını değiştirdi.Avrupa şimdiki ırksal yapılanmasını aslında Atillaya borçludur.Bizde aynı ruhla işletim sistemi ve yazılımsal olarak itici bir kuvvet oluşturmak istiyoruz. Sonuç olarak bu yeni bir çağın başlaması...

Milis işletim sistemi neden yeni bir linux dağıtımı olarak ortaya çıktı,mevcut dağıtımlardan biri temel alınıp üzerine çalışılamaz mıydı?

Mevcut işletim sistemlerinin ciddi çıkış nedenlerini incelersek bir önceki veya halihazırdaki dağıtımların eksikliğini tamamlamak üzere ortaya çıkmıştır.Daha önce kullandığımız,gözlemlediğimiz sorunları bertaraf,faydaları daha etkin hale getirmek için yeni bir dağıtım üzerinde duruyoruz. Bizim yeni bir işletim sistemi çalışmalarımız tekerleğin yeniden icat edilmesi olarak görülmemelidir.Biz Milis Linuxda güncel teknolojilerin sorunsuz bir şekilde birleştirilip,organize edilip önce kendi insanımızın sonra insanlığın daha kolay kullanımını sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için ki yeni bir paket yöneticisi üstünde duruyoruz ve geliştiriyoruz.Benzetmek gerekirse MPS(Milis Paket Sistemi), mevcut linux araçlarını bash betik diliyle organize edip paket yönetimini etkin ve sorunsuz şekilde sağlayan bir paket yöneticisidir.Ayrıca Milis Linux'un genç geliştiriciler için bir açık kaynak geliştirme okulu olarak görülmesini istiyoruz.Türkçe açık kaynak kodlu olması sebebiyle geliştirme platformu olarak da kendi dilimizde özgün programların geliştrilmesini istiyoruz.

Milis Linux günlük kullanıcılar için gerekli paketler seviyesinde ne durumda?Ayrıca indirip kurulumu yaptıktan sonra kullanıma geçebilir miyim?

Milis işletim sistemi olarak hergün depomuza program kategorilerini dikkate alarak ayrıca kullanıcılarımızın istekleri doğrultusunda yeni paketler katıyoruz.Sistem her türlü paketin derlenip paketlenmesine imkan sağlamaktadır.Geliştirici ve katkı sunanlarımız çoğaldıkça paket sayımız da hergün artacaktır. Milis işletim sistemi İndir sayfasından çalışan-kurulan imaj dosyasını indirip hem canlı test edebilirsiniz hem de bilgisayarınıza kurup kullanıma geçebilirsiniz.

Milis İşletim Sistemine nasıl katkıda bulunabilirim?

Katkıda bulunmak isteyen arkadaşlardan temel isteğimiz Milis sistemini ister sanala ister sabit disklerine kurup sistemin hem paket hem günlük kullanım düzeyinde test edilmesidir.Bize yapılan geri dönüşler doğrultusunda Milis İşletim Sistemi son kullanıcı için elverişli ortamın sağlanması hedefine daha kolay varacaktır.Ayrıca kullanım pratikliğine erişenler bizle irtibat kurmak suretiyle paket üretimine de yardımcı olabilirler.Böylece paket sayımızda hergün daha hızlı artmış olacaktır.

13
Konu Dışı / LİNUX"A GEÇİN
« : 05 Mayıs 2016, 21:34:56 »

    Anasayfa
    Forum
    Duyurular
    İndir
    Görseller
    Belgeler

Makale/Yayın

Carla Schroder'den anlamlı bir makale. Aşağıda makalenin bir kısmının Türkçe'ye çevrilmiş halini bulabilirsiniz.

 

Desteği Biten Windows XP'yi Linux ile Değiştirin

 

Windows XP desteği resmi olarak 8 Nisan 2014 tarihinde sonlandırıldı. Microsoft daha önce bir kaç defa daha bunu denemek istedi ancak müşterilerinin ısrarı üzerine desteğini devam ettirmişti, ama bu sefer desteğini sonlandırdı.

 

Eğer Windows XP kullanıyorsanız, kullanmaya devam edebileceksiniz. Desteğin sonlandırılması güvenlik yamalarını ve teknik desteği artık alamayacaksınız anlamına geliyor. Peki ne yapmalısınız? Her zamanki gibi XP kullanmaya devam edebilirsiniz. Ya da, sisteminizi yeni Windows sürümü olan Windows 8.1'e yükseltebilirsiniz. Veya, Linux'a geçebilirsiniz. Yeni bir Windows'a geçmenin avantajlarına ve dezavantajlarına bir bakalım.

 

Windows 8.1 aşırı heyecanlı otomatik vezne makinesine benzeyen tamamen yeni dizayn edilmiş bir ara yüze sahip. Dokunmatik ekranlar için destek sağlamaktadır ve Windows 7'ye göre daha az obez ve enerjik olduğu söylenebilir. Windows 7 dokunmatik ekranları desteklememekte ve XP'den çok da farklı değildir. Eğer 8.1 ile gelen yeni bir bilgisayar aldıysanız ve sevmediğinize karar verdiyseniz, bilgisayarınızı 7'ye alçaltabilirsiniz. Alçaltma(downgrade) işlemi düzgün lisans haklarını almanızı (Windows 7 OEM versiyonu için $139, ya da tam versiyonu için $209) ve kendi bilgisayarınızı değiştirmek için Microsoft'a para yatırarak izin almanızı gerektiriyor, ve daha sonra 7'yi bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz. OEM versiyonu teknik desteği olmadan geliyor, bunun dışında neredeyse her şey tam versiyonla aynı.

 

Bir diğer seçenek Windows 8.1 veya 7'yi satın almak ve XP makinenize yüklemek. Eğer XP makineniz 6 yaşından büyükse, büyük ihtimalle yeni Windows sürümlerini desteklemeyecektir, çünkü daha fazla güç ve depolama gerektirmektedirler. Sıklıkla kullandığınız XP uygulamalarınız orijinal kurulum dosyalarını kullansanız dahi yeni Windows sürümlerinde çalışmayabilirler ve yazıcı, tarayıcı gibi çevresel ürünler de desteklenmeyebilir. Yani en olası senaryo yeni bir bilgisayar ve büyük ihtimalle yeni çevresel ürünler ve uygulamalar almak. Bu seçenek yavaş yavaş buharlaşıyor olsa da, Windows 7 PC'leri hala alabilirsiniz.

 

 

Linux'u Deneyin

 

Mevcut XP sistemini tutmak dışındaki herhangi bir seçenek para ya da sorunlara veya her ikisine de mal oluyor. Peki neden Linux'u denemiyorsunuz? Linux güvenebileceğiniz doğal, kaya gibi sağlam profesyonel bir bilgisayar platformudur. Ücretsiz olarak indirebilirsiniz, bir USB veya DVD'ye kopyalayıp diskinize kurmadan deneyebilirsiniz. Eğer diskinizde yeterli yer varsa, Linux'u XP'nin yanına kurabilir ve başlatma aşamasında istediğinizi seçebilirsiniz. Eğer XP kullandığınız makine yeterince güçlü ve orijinal XP kurulum medyasına sahipseniz, Linux üzerinde sanal makine içerisinde XP çalıştırabilirsiniz. Evet, bunların hepsini yapabilirsiniz.

 

Linux'a geçişin avantajlarının ve dezavantajlarının üzerinden geçelim. Önce iyi kısımlar:

 

    Windows için yazılmış kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenlidir olması ve anti-virüs yazılımlara ihtiyaç duymaması
    Ücretsiz ve destekli olmak üzere iki seçeneği de size sunması
    Yaşlı ve az güçlü bir makine üzerinde bile çok iyi çalışması
    Lisans kısıtlaması olmaması
    Yapay (artifically cripped) versiyonları bulunmaması
    Esnek ve yapılandırılabilir olması
    Güvenli kaynaklardan kolay ve tek tıkla yazılım kurabilme ve kaldırabilme
    Sürücü araştırmaya gerek kalmadan güçlü donanım desteği
    Çok büyük bir ücretsiz yazılım dünyası ve çok sayıda büyük ticari yazılımlar
    Açık, birinci sınıf geliştirici ve katılımcıların bulunduğu bir topluluk tarafından desteklenmesi
    Tüm Linux yazılımının internette mevcut olması, böylece hiç bir şekilde kaybolmaması

 

Dikkate almanız gereken bazı olumsuz yanları da vardır. Linux versiyonları olmadıkça, Windows uygulamalarınızın hiç biri çalışmayacaktır. Örneğin, Firefox, Opera ve Chrome gibi web tarayıcıları Windows ve Linux üzerinde çalışmaktadır. Moneydance (kişisel finans), LibreOffice (ofis paketi), Thunderbird (e-posta) ve oyunların bir çoğu gibi prodüktif uygulamalar, Windows ve Linux üzerinde çalışmaktadır. Outlook, Internet Explorer ve MS Office gibi Windows uygulamaları ise Linux üzerinde çalışmamaktadır. Yani ihtiyaç duyduğunuz uygulamaların envanterini çıkarmalı ve Linux versiyonları var mı diye bakmalısınız; veya eşdeğer bir uygulama varsa onu kullanmalısınız. Eğer eşdeğer veya daha iyi bir alternatif bulamazsanız beni şaşırtmış olursunuz.

 

Linux'u Windows gibi görmeyi sağlayabilirsiniz. Hala bir şeyler yapmanın bazı yeni yollarını öğrenmek zorundasınız, ama bu hiç önemli değil. Windows 7 XP'den farklı, ve 8.1 tamamen farklıdır, yani en ufak değişiklik yeni şeyler öğrenmek zorunda olduğunuz anlamına geliyor.

 

Ölmek Zorunda Olan Efsane

 

Ben Windows hayranı değilim. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için Windows'a ara sıra bakmalarım dışında, 2000'li yılların başından beri Linux ile çalışmaktayım. Kitaplar yazdım, yüzlerce kılavuz makaleleri yazdım, web geliştiriciliği yaptım ve multimedya ürünlerimin hepsi Linux üzerinde. Dünyadaki en zengin yazılım şirketinin kurşun geçirmez, güvenli, kullanımı kolay bir işletim sistemi yapabileceğini düşünebilirsiniz. Onlar bunda başarısız oldular ve hala da başarısızlar. En büyük kızgınlıklarımdan biri, Microsoft'un pazarlaması kişisel bilgisayarlar kullanımı kolay olmalı ve özel eğitim gerektirmemeli gibi yanlış bir yanılsama yarattı. Bu doğru değil. Hiçbir zaman doğru olamaz. Bir kişisel bilgisayar son derece karmaşık ve gelişmiş güçlü bir araçtır. Bir bilgisayara sahip olmak, bir sihirle her türlü beceriyi size vermez. Sizi bir muhasebeciye, yayıncıya, sanatçıya, müzisyene, büyük veri analistine, güvenlik uzmanına, yazara, bilim adamına ya da başka bir şeye çevirmez. Windows kolay değildir. Linux'u çoğu kez işletmek ve korumak daha kolaydır ve çoğu kez daha az kısıtlayıcıdır.
https://www.pardus.org.tr/web/guest/xp-makale
 

14
Bilgisayarınızda Pisi Linux dışında işletim sistemi veya işletim sistemleri var ve bölümleme yapamıyorsanız veya silineceğinden korkuyorsanız.Size bir önerim var 32 GB lik veya üstü olursa daha iyi olur. Bir USB Bellek alın 3,0 olursa daha çok güzel çalışır.
Bunun için iki USB bellek gerekli birisine Kurulum isosunu yazdırın.Bunun için 2 lik ya da 4 lük bir bellek bile işinizi görür.2. bellek 32 lik veya daha yukarı olabilir.Kurulum yapmak için Kurulum isosunun bulunduğu bellek ile kurulum yapılacak boş belleği bilgisayara takın Bilgisayar açılırken Bilgisayardaki  F8-F10-F11-F12 Gibi Biosa göre değişir.Tuşlarından birine basın bellekler görünecektir.Kurulum isosu bulunan belleğin üstüne ok tuşu yardımıyla gelin.Tamam deyin Pisi Linux açılıcaktır.F2 ile Türkçeyi seçin ve diğer belleği seçerek kurun.Kurulum yaparken ön yükleyici olarak kurulum yapılan belleğin adını seçin Bu sda, sdb sde gibi bir isim alacaktır.Kurulum yaparken Belleğin hangi adı aldığına dikkat edin.Kurulum bittiğinde yeniden başlatın.Bu arada yine F  tuşlarını kullanın Kurulum belleğini çıkarın.Kurulum yaptığınız belleğin üzerine gelin ve tamam deyin ondan sonra güle güle kullanmaya başlayın kayıt yapın program kurun Diskte kullanmak ile bir farkı yoktur.Çoktanberi kullanmaktayım.hem de pek çok linux kullanmaktayım. Aynı belleğe birden çok Linux bile kurulur.Yeterki Belleğinizin hacmi büyük olsun.

15
Virüsler hakkında sıkça sorulan sorular

Pisi Linux'ta antivirüs yazılımına ihtiyacım var mı?
Bu sorunun aslında basit bir cevabı var. Eğer bilgisayarınızı bir e-posta sunucusu olarak kullanmıyorsanız, hayır... Pisi Linux'ta bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız yok, çünkü yapısal olarak Linux sistemler virüslere izin vermeyen bir güvenlik şemasına sahiptir.


"Antivirüs sizin için değil, MS Windows kullanan arkadaşlarınız içindir" derler. Bu doğru mu?
Evet, bir bakıma doğru. Eğer kendinizi değil ama bilgi alışverişinde bulunduğunuz başka kişilerin MS Windows sistemlerini korumaksa amacınız, bir antivirüs kullanmak yine doğru olabilir. Size e-posta ekinde gelen MS Windows virüsleri sizi etkilemezler ancak bunları size geldiğinde tanımak ve engellemek, bu virüslerin daha fazla dağılmasını ve sizin aracılığınızla bir başka MS Windows tabanlı sistemin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.


Virüs tarayıcım Pisi Linux dizinlerinde virüs buldu! Peki, bu ne?
Tarayıcınızın bulduğu virüs, çok büyük bir ihtimalle (% 99,9) ya bir Windows virüsü ya da Windows tabanlı tarayıcılarda sizin İnternet alışkanlıklarınızı izlemek için yazılmış bir "tracker cookie"dir. Eğer Pisi Linux kullanıyorsanız, bilgileriniz ve dosyalarınız için endişe etmenize gerek yok.


İyi ama bilgisayarımda MS Windows yok! Bana nasıl Windows virüsleri bulaşıyor?
MS Windows işletim sistemlerini etkileyen virüslerin büyük bir kısmı; ofis belgeleri (Word, Excel v.s.) ve bu belgelerin içerdiği makrolar, .pif ve .exe uzantılı dosyalar aracılığıyla İnternet ortamında yayılır. Bu dosyalar aracılığıyla virüs bilgisayarınıza ulaşmış olabilir. Eğer Pardus kullanıyorsanız bu virüsler sizi etkilemez, merak etmeyin :)...

Linux için yazılmış virüs var mı?
Nereden baktığınıza bağlı. Teorik olarak, Unix sistem açıklarından faydalanan virüsler laboratuvar ortamında yazıldı. Laboratuvar ortamı diyoruz çünkü bu virüslerin hiçbiri ortalıkta dolaşmıyor, sadece Unix sistemler için virüs olabileceğine dair ispat olsun diye varlar.

Son dönemde Linux çekirdeğindeki açıkları kullanan kök takımı (rootkit)'ler de yazıldı ancak bu açıklar da hızla kapatıldı. Linux ortamında çalışacak ve kendisini çoğaltabilecek virüs yazmak teorik olarak çok zor olsa da, olanaksız değil.


Peki, ClamAV'nin 900 bin virüsü tanıdığı söyleniyor, bunlar ne virüsü?
Aslında cevabını yukarıda vermiştik :), bunların neredeyse hepsi MS Windows ortamının virüsleri...

ClamAV'yi yükledim ama programlar menüsünde bulamıyorum!
ClamAV, KDE ortamı için yazılan ClamTk arayüzü olmaksızın, sadece komut satırı aracılığıyla kullanabileceğiniz bir virüs tarama motorudur. ClamAV'ı Pisi Linux'ta grafik ortamda kullanabilmek için depodan ClamTk paketini de kurmanız gerekmektedir.

http://wiki.pisilinux.org/tr/index.php?title=Pisi_Linux_ve_vir%C3%BCsler

Sayfa: [1] 2 3 4
Yukarı Çık & Back to Up