Language:

Gönderen Konu: Anons: PISI geliştirme deposu  (Okunma sayısı 1611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

examachine

• Yeni

• *

• 10

Bay
  • Kişisel İleti
    There is no perfect circle
    • Profili Görüntüle
    • Eray Ozkural'in blog'u
Anons: PISI geliştirme deposu
« : 14 Şubat 2017, 11:12:13 »
Selamlar PISI Linux geliştiricileri,

PISI'nın yeniden canlandırılan geliştirilme dalına ait kaynak kodunu github'da bulabilirsiniz: https://github.com/examachine/pisi. Kaynakların şu andaki revizyonu 1.1_beta12'dir. Bu revizyonu yerel subversion çalışma kopyalarımdan yükledim, Pardus projesindeki en son idare ettiğim geliştirme dalı deposuna aittir. Dalla ilgili bilgileri aşağıda kendiniz görebilirsiniz.

Kod: [Seç]
$ svn info .
Path: .
Working Copy Root Path: /Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi-svn
URL: https://svn.uludag.org.tr/uludag/trunk/pisi
Repository Root: https://svn.uludag.org.tr/uludag
Repository UUID: 26e1f6f6-46e4-0310-a0b7-a8a415fd4c45
Revision: 8647
Node Kind: directory
Schedule: normal
Last Changed Author: caglar
Last Changed Rev: 8644
Last Changed Date: 2006-07-07 16:45:27 +0400 (Fri, 07 Jul 2006)

PISI tabanlı Pardus projesi resmi olarak sona erdiği için geliştirme dalı Pardus bağlantılarını kaldıracak ve taşınabilir bir yeni nesil paket yöneticisi yönünde geliştirilmeye devam edecektir. Yani COMAR ve YALI olmayan sistemlerde de çalışmasını sağlayacağım. Bunu AI şirketim için bir OS dağıtımı hazırlamamız gerekirse kullanmayı planlıyorum. İlginç platformlar hedefliyorum, faydalı olabilir.

Pardus projesinde hiçbirşey eklemeden sadece bazı özellikleri çıkararak ve bazı dosyaları refactor ederek yapılmış bir 2.0 sürümü olduğunun farkındayım. O sürümü orijinal yazar olarak tasvip etmiyorum, ayrıca sanki imece biçimde yazmışız gibi bir sürü yazar listelemişler ve kaynak kodlarından yazar adlarını çıkarmışlar, onları 2. kez geri koydum. PISI 1.0'ı sadece 3 kişi yazmıştık, %90'ını 1 sene içerisinde TÜBİTAK UEKAE'de çalışırken ben bizzat yazdım, bu konudaki detayları blog'umda bulabıilirsiniz: https://examachine.net/blog/ann-pisi-development-branch// https://examachine.net/blog/who-really-wrote-pisi-package-manager-of-pardus-distribution/

O Fatih'in bozduğu versiyon ile karıştırılmaması için bu dal yakında yeniden adlandırılabilir, kitty ya da pussy adlarını düşünüyorum. Hiçbir gerçek yenilik olmadan, sadece kırptığı ve bir kaç dosya ismini değiştirdiği halde major revizyon yapmış gibi versiyon atlatmalarını takdir etmiyorum. Muhtemelen PISI ve Pardus adlarını hiç kullanmamam daha iyi olur yeni bir sürüm yaptığımda bu kadar saygısızlığın üstüne. Yazdığım en ilginç kodlardan birisi barbarca talan edilmiş gibi gözüküyor. Orijinal TODO listesini de kaldırmış benim ne kadar çok iş yaptığım görülmesin diye, bir de autoxml çok hairy onu kaldıralım gibi abes bir hedef koymuş kendine. Yapmak yok yıkmak, yoketmek var, çünkü ne kadar beceriksiz olduğumuz anlaşılmasın. Türk işi olmuş tam.

Bundan bir sonraki hedef var olan PISI tabanlı dağıtımlardan birisini kopyalayıp yeni bir dağıtıma başlamak olacaktır. Demin en son resmi Pardus Linux deposundan bir budaklanma yaptım.

PISI için vizyonum Pardus'un çok ötesindeydi, o yönde çalışmaya devam edersem yapmak için bir sebebim olabilir diye hayal ettim. Paralel hesaplamacı olduğum için küme kurulumunu kolaylaştıracak bir dağıtım örneğin yapmak isteyeceğim hedeflerden birisi. Pardus ne yazık ki temel bir KDE masaüstünden ve tam olmamış bir server dağıtımdan ötesini hayal edemedi. Çok daha iyisi yapılabilir. Pardus debian'ın yapıldığı gibi çok çeşitlendirilebilir. Şu anda hala ne yapılması gerektiğini anımsamaya çalışıyorum ama umarım birşeyler olacak. Bir PISI/debconf melezi belki iyi çalışırdı. Ya o, ya da debconf'a benzer şekilde çalışan doğru biçimde tasarlanmış bir yapılandırma aracı gerekecek.

Eray Özkural, PhD

ilkermanap

• Genel Yönetici

• 49

Bay
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anons: PISI geliştirme deposu
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2017, 16:01:41 »
Selamlar,

Su anda uzerinde calistigimiz dagitima katkisi olsun ya da olmasin, gercek yazarinin
yeniden bu uygulamayi ele almayi dusunerek harekete gecmesi bizim icin mutluluk
verici bir gelismedir..

Gelistirme isini devam ettirmeye calisan topluluga ait bir slack kanali var. Isterseniz
davet linki gonderelim ve neler yapabilecegimiz konusunda konusalim.

Saygilar,
Ilker Manap
Sistem Yöneticisi, Kraliyet Teknik Universitesi, Stokholm, Isvec

suvari

• Devamlı

• 190
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2017, 16:51:20 »
"I love my PISI, of course."   :)

mthnzbk

• Geliştirici

• 73

Bay
    • Profili Görüntüle
    • MetehanUs
« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2017, 18:43:31 »
Paketleme kısmında değişiklik düşünüyorsanız pspec.xml+actions.py yi birleştirme veya xml yerine json ve yaml öneririm. Ayrıca Python sürümünü 3x e yükseltmek yeni teknolojileri kullanmayı da mümkün kılar sanıyorum. Başarılar dilerim.

Ek: Artık internet hızları da müsait iken paket indirme kısmında multi paket indirme özelliği hoş olacaktır.

examachine

• Yeni

• *

• 10

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
    • Eray Ozkural'in blog'u
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2017, 12:43:29 »
Selamlar,

Su anda uzerinde calistigimiz dagitima katkisi olsun ya da olmasin, gercek yazarinin
yeniden bu uygulamayi ele almayi dusunerek harekete gecmesi bizim icin mutluluk
verici bir gelismedir..

Gelistirme isini devam ettirmeye calisan topluluga ait bir slack kanali var. Isterseniz
davet linki gonderelim ve neler yapabilecegimiz konusunda konusalim.

Saygilar,
Ilker Manap

Selamlar, desteğiniz ve dostane tavrınız için çok teşekkürler. Bu şekilde fork etmem gerekti, çünkü ayrıldıktan sonra hem SVN account'um kaldırıldı (herhalde bedava çalışmayacağımı söylemem üzerine) ve hem daha sonra bütün repo kaldırılmış zaten debian'a geçince. Bir ara Ankara'da alakasız bir şirket bu enterprise tool'larından birisini Pardus için bana ucuza yaptırmaya kalktı, herhalde TUBİTAK projesi olarak bazı Pardus işleri o şekilde özel sektöre verilmiş, geçende de bir tane gördüm, ama normalde Windows'da Java yazılımı yapan şirketler bunu ne kadar yapabilir bilmiyorum. Velhasıl, fork etmekten başka çarem yoktu çünkü bu dalın olduğu subversion reposu yok edilmiş zaten.

Evet slack kanalınıza katılıp neler yapıyorsunuz arada göz atmak tabii ki isterim. PISI kullanan bir dağıtım olması ve bunun bir tabandan gelen bir camia tarafından yürütülmesi pek hoş birşey. Umarım sizin de kullanabileceğiniz bir yere gelir geliştirme dalı, gerçi şu andaki kullandığınız revizyon da gayet bütün ve stabil olmalı. Siz önemli bir değişiklik yaptınız mı bilmiyorum ama PISI 1.0 sürümünden beri oldukça stabil zaten, baktım 1.0 ve sonraki 2.0 arasında kayda değer bir fark yok, tek hatırladığım bir tane dependency resolution bugfix'i vardı ama port ederiz o eksikse devel branch'de.

Build farm scriptleriyle hiç sorun yaşadınız mı, kolay oldu mu işletmek onu merak ettim. Ya da PISI ile ilgili yaşadığınız en büyük sorunlar, gözlemlediğiniz kısıtlamalar neydi? Diğer Pardus araçlarıyla büyük bir sorun yaşadınız mı?

Saygılar,

Eray

examachine

• Yeni

• *

• 10

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
    • Eray Ozkural'in blog'u
« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2017, 13:13:50 »
Paketleme kısmında değişiklik düşünüyorsanız pspec.xml+actions.py yi birleştirme veya xml yerine json ve yaml öneririm. Ayrıca Python sürümünü 3x e yükseltmek yeni teknolojileri kullanmayı da mümkün kılar sanıyorum. Başarılar dilerim.

Ek: Artık internet hızları da müsait iken paket indirme kısmında multi paket indirme özelliği hoş olacaktır.

Destek için çok teşekkürler arkadaşlar. İkisi farkli diller olduğu için öyle ayrı bırakmak daha temiz olur, bir dili diğer dil içinde ad hoc kodlamak php, ruby vs. gibi web programlama ortamlarında sıkça yapılan bir hata. Bence doğru değil eğer buna uygun bir quoting mekanizması yoksa, kaldı ki editorler, tool'lar ve geliştirme için de zorluk çıkarır gibi gözüküyor. XML'i bırakmayı düşünmüyorum bence mükemmel çalışıyordu o kısmı. Başka diller karıştırmaya bence şu anda gerek yok, JSON'la da tabii benzer birşey yapılabilir ama gerek var mi? XML temiz, ve ne olduğu belli. Pisi'nin en büyük özelliği belki de tamamen XML+python'dan ibaret olması. Aslında ben python'da bunu yapabiliriz demeden önce yazılan tasarım belgesi de hemen hemen sadece XML'de şöyle bir paket formatı yapsak bunu çözeriz gibi bir düşünceyi anlatıyordu. Benim yazdığım iki tane ingilizce doc'da da kritik tasarımlar anlatılıyordu belki görmüşsünüzdür doc altında. XML kısmı bence düzdü, autoxml/berkeley db'yle güzel biçimde çözdüm. Genişletmek de o tasarımı çok kolay oldu. Bir ton özelliği çok hızlı biçimde ekleyebildim, ana kodun 6 ayda yazıldığını düşünürseniz bu çok hızlı yazılmış birşeydi. Bir çok işimizi aşırı kolaylaştırdı bu seçim diyebilirim. En iyi örnek buna herhalde paket editörü idi.

Eğer ileride JSON gercekten XML'in yerine tamamen geçerse belki o da denenebilir ama bayağı bir ekstra calışma gerektirir herşeyi çevirmek vs. de cabası. YAML? Ekstra birşey sunuyor gibi gözükmüyor, yanlış anlamayın daha human readable olması bence de iyi ve XML'i ben tasarlasaydım daha çok öyle gözükürdü, ama XML bir ISO standardı, o yüzden tercih etmiştik. Paket geliştiricileri için geriye dönük uyumluluğu da kırmak istemem elimden geldiğince.

Pardus'daki önemli bir eksiklik konfigürasyonun da XML tabanlı yapılamamasıydı. OS X gibi temiz bir config'i olabilirdi. Benim önerdiğim mimari öyleydi en azından belki sonradan o yönde birşey yapılmıştır, yapıldıysa da bilmiyorum.

Planlarım arasinda Python 3'e geçmek var. Bence PISI'nin işlevsellik olarak en buyuk eksiği virtual package'ların handling'inin çok harika olmamasıydi onun dışında iyi çalışıyordu. PISI dependency'leri temel graph algoritmalarıyla belirleniyordu, ama bazen dependency graph gösterimi yeterli olmuyor, orada işler karışıyor. Ama emerge gibi karmaşık bir operasyon bile yapılabilmişti o yaklaşımla. Debian'da bunun için bir SAT solver kullanılıyordu, dpkg'in en onemli özelligi de oydu. Bunun dışında ciddi bir sınırlamasını hatırlamıyorum PISI'nin, çok virtual package tanımlanırsa muhtemelen iyi çalışmaz Türkçe'si. :) Belki de virtual package'ları tamamen kaldırmak en iyi fikir de olabilir, ama ya o ya da bir or operatöru gerekecektir her durumda.

Velhasıl bu tür fikirleri wishlist olarak github'a girebilirsiniz, öyle yaparsanız kolaylıkla anımsarım.

Bir pet project olarak acaba system.base'i OS X'e aktarmayı becerebilir miyim diye de düşünüyorum. Kusura bakmayın bir sürü alakasız şeyden birden söz ettim.

Saygılar,

Eray

M.Dilmac

• Genel Yönetici

• 23
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Şubat 2017, 13:41:35 »
Selamlar,
Slack kanalına davetinizi gönderdim :)
Bu arada XML üzerinden devam edilmesini bende destekliyorum zira bu denli bir değişiklik demek tüm yazılan paketlerin tekrar json/yaml ile yazılması demek ve buda inanılmaz bir iş yükü demek oluyor. Temel python ve XML üzerinde pisi'de ve temel taşlar gerçekten çok büyük fark yaratmadığı sürece değiştirilmesi mantıklı olmayan şeylerdir. Fakat python 3'e geçiş bence oldukça güzel olacaktır.

Bu arada unutmadan biz buildfarm'ı artık kullanmıyoruz onun yerine docker ile client'da derlemeler yaptıran bir script yazdık İlker abi liderliğinde bu konu ile ilgili İlker abi blog yazısı yazmıştı şuradan erişebilirsiniz(Eminim ki sizinde hoşunuza gidecektir); https://blog.kodcu.com/2016/11/bir-continuous-integration-denemesi-yeni-pisi-ciftligi/

Sizi tekrardan görmek güzel,

Teşekkürler,
İyi çalışmalar.

examachine

• Yeni

• *

• 10

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
    • Eray Ozkural'in blog'u
« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2017, 14:52:45 »
Tamam teşekkürler bakıyorum blog post'a. İlginçmiş.

examachine

• Yeni

• *

• 10

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
    • Eray Ozkural'in blog'u
« Yanıtla #8 : 15 Şubat 2017, 14:59:19 »
Blog post'a baktım, ona gerek yok system.devel zaten o işi yapıyor olmadı system.devel.base gibi daha ufak bir component yapılırdı. Linux sistemleri üzerinde docker'a gerek yok, onu chroot ile yapabiliyoruz zaten, debian-installer da öyle yapıyordu.

Pisi'ye 2.0 versiyon numarasını fatih değil de siz mi verdiniz şimdi? Ben ne versiyon numarası vereceğim şimdi 3.0 mı kullanayım? Ne yeni özellik var, bu docker bağımlılığı ve github entegrasyonu mu? Yeni özelliklerin bir listesi var mı?

Yerel derleme iyi bir özellik bu arada, ona karşı çıkmıyorum, debian'da da o model yapılıyor, ama orada staging yapılıyor sonra 30 sene önce kafayı sıyırmış bir sysadminleri var, o ftp folderına günlerce hatta haftalarca bakınıp sonra kabul ediyor ya da reddediyor, saçmalık tabii öyle şey olmaz, developer aldıysan kabul edeceksin. Sizin yaptığınız doğrusu aslında. Şu anda hackintosh boot'undan yazıyorum ve pisi de değil ubuntu kullanıyorum, o yüzden ilk önceliğim ubuntuda ve hackintoshda çalıştırmak olacak ama başka platformlara vs. de bakacağım. Bir de bir debian cluster'ım var onda da denemeyi düşünüyorum, cloud'da da denerim.

Build farm scriptlerini de ben yazmadım bir çok eksiği olduğunun farkındayım, o da oldukça kısa bir zamanda yazılmıştı diye hatırlıyorum, ben sadece kritik bir algoritma vardı hızlısını yazmıştım onu hatırlıyorum, o belki kalkmıştır bile sonraki sürümlerde. O yüzden sordum build farm'la ilgili bir sorun yaşadınız mı diye, ki yaşamışsınız baştan yazmanız gerekmiş, kodu inceleyeceğim teşekkürler.

Saygılarımla,

Eray
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2017, 15:18:09 Gönderen: examachine »

examachine

• Yeni

• *

• 10

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
    • Eray Ozkural'in blog'u
« Yanıtla #9 : 16 Şubat 2017, 03:50:28 »
Duzeltiyorum 2.4 zaten en son UEKAE release'indeymis, sanirim faik'den sonraki maintainer major revision'i bir arttirmis, ama ona karsilik gelecek bir ozellik eklememis, sadece bazi uzun dosyalari daha ufak dosyalara bolmus, bu da tabii yeni bir code degil. Scenarios bir regression testi olacakmis galiba, ama yeri yanlis, zaten tests diye bir yer var. Onun altinda olmasi gerekirmis onun disinda yeni birsey de yok, bir de strip down edilmis bazi ozellikler. O zaman ben release yapinca 3.0 diyecegim. Daha sonra da ad degistirip kitty de diyebilirim. Simdilik ugrasmamak icin elimdeki github'dan devam edecegim, 2.4'e kadar olan degisiklikleri ciddi birsey break etmiyorsa ignore edecegim, ama 2.x'deki gibi refactor etmeyi ve birkac baska hedefi var olan diger onemli hedeflere, TODO'ya ekledim, en altta bulabilirsiniz (gercek TODO devel branch'inde o diger TODO'yu esgecebilirsiniz onu kim yazdiysa pek pisi'yi anlamamis), su anda OS X'de calistirabildim. Zaten birkac alt package yapmak basit birsey, python'un package import buglari yuzunden cok yapmamistik herhalde sorun cikariyordu, ama su anda o ozellik daha iyi. O zaten trivial. Onu gecince de belki bir iki bugfix vardir. Onlar da ortaya cikar. Eski svn branchleri vs. hersey yokoldugu icin tam bilemiyorum ne nedir, ama surada faik'in adimi cikardigi release'i gorebildim:
http://svn.pardusproject.org/svn/uludag/branches/pisi/1.1/

Bunu kullanmiyorum sebebi de bir bazi seyler budanmisti bunda da, ve ikincisi yazarlarin adlarini dosyalardan cikarmislar katkilarimi gizlemek icin. Hayret birsey, bir insan neden baskasinin yazdigi kodun ustune yatmak ister? Sanki imece yazdik. Uc kisi disinda dogru durust kod kimse yazmadi. Caglar zaten paketlerin de cogunu kendisi yapmisti. Bir de sonradan yaptiklari 2.x release'leri tamamen bogus yeni hicbirsey yok. Daha da komigi yabanci bir adamin ben aslinda yazdim dedigini bile duydum birilerinden. Buyrun buradan yakin... Hicbir iyilik ve fedakarlik cezasiz kalmiyor gercekten.....

examachine

• Yeni

• *

• 10

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
    • Eray Ozkural'in blog'u
« Yanıtla #10 : 16 Şubat 2017, 13:03:09 »
Gercek TODO --> https://github.com/examachine/pisi/blob/master/TODO

En altina bakin.

find . -iname '*py' | xargs grep FIXME &>~/Desktop/FIXME
FIXME --> https://github.com/examachine/pisi/wiki/FIXME

find . -iname '*py' | xargs grep TODO &>~/Desktop/TODO
TODO --> https://github.com/examachine/pisi/wiki/TODO

Bunlar gercekte yapilmasi gereken seyler, 1.1 ve sonrasindaki butun release'leri obsolete ilan ediyorum, bu yapilmasi gereken islere hic bakilmamis bile, aksine TODO itemlarini ve FIXME taglerini cikarmislar mankafa gibi.

examachine

• Yeni

• *

• 10

Bay
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
    • Eray Ozkural'in blog'u
« Yanıtla #11 : 16 Şubat 2017, 13:33:51 »
OS X'deki durum cok kotu degil, biraz bitrot olmus sanirim :)

$ tests/run.py
xmlext: piksemel or cDomlette implementation cannot be loaded, falling back to minidom
xmlext: cDomlette/piksemel implementation cannot be loaded, falling back to minidom
** Running all tests

* Running tests in actionsapitests.py
testFileList (actionsapitests.ActionsAPITestCase) ... ok
testShelltoolsCanAccessDir (actionsapitests.ActionsAPITestCase) ... ok
testShelltoolsCanAccessFile (actionsapitests.ActionsAPITestCase) ... ok
testShelltoolsCopy (actionsapitests.ActionsAPITestCase) ... FAIL
testShelltoolsEcho (actionsapitests.ActionsAPITestCase) ... ok
testShelltoolsMakedirs (actionsapitests.ActionsAPITestCase) ... ok
testShelltoolsSystem (actionsapitests.ActionsAPITestCase) ... ok

======================================================================
FAIL: testShelltoolsCopy (actionsapitests.ActionsAPITestCase)
----------------------------------------------------------------------
Traceback (most recent call last):
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/actionsapitests.py", line 69, in testShelltoolsCopy
    self.assertEqual(os.path.islink('tests/actionsapitests/brokenlink-copy'), True)
AssertionError: False != True

Ran 7 tests in 3.202s

FAILED (failures=1)

* Running tests in archivetests.py
testMakeZip (archivetests.ArchiveFileTestCase) ... ERROR
testUnpackTar (archivetests.ArchiveFileTestCase) ... ERROR
testUnpackZip (archivetests.ArchiveFileTestCase) ... ERROR
testUnpackZipCond (archivetests.ArchiveFileTestCase) ... ERROR

ERROR: testMakeZip (archivetests.ArchiveFileTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/archivetests.py", line 81, in testMakeZip
    spec = SpecFile("tests/pccts/pspec.xml")
  File "./pisi/pxml/autoxml.py", line 337, in initialize
    self.read(uri, keepDoc, tmpDir)
  File "./pisi/pxml/autoxml.py", line 426, in read
    compress=compress, sign=sign, copylocal=copylocal)
TypeError: readxml() got an unexpected keyword argument 'sha1sum'

ERROR: testUnpackTar (archivetests.ArchiveFileTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/archivetests.py", line 31, in testUnpackTar
    spec = SpecFile("tests/popt/pspec.xml")

ERROR: testUnpackZip (archivetests.ArchiveFileTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/archivetests.py", line 55, in testUnpackZip

ERROR: testUnpackZipCond (archivetests.ArchiveFileTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/archivetests.py", line 97, in testUnpackZipCond

Ran 4 tests in 1.723s

FAILED (errors=4)

* Running tests in autoxmltests.py
testDeclaration (autoxmltests.AutoXmlTestCase) ... ok
testReadWrite (autoxmltests.AutoXmlTestCase) ... ERROR
testWriteRead (autoxmltests.AutoXmlTestCase) ... ERROR
testStr (autoxmltests.LocalTextTestCase) ... ok

ERROR: testReadWrite (autoxmltests.AutoXmlTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/autoxmltests.py", line 58, in testReadWrite
    a.read('tests/a.xml')

ERROR: testWriteRead (autoxmltests.AutoXmlTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/autoxmltests.py", line 84, in testWriteRead
    a.write('/tmp/a2.xml')
  File "./pisi/pxml/autoxml.py", line 452, in write
    self.encode(self.rootNode(), errs)
  File "./pisi/pxml/autoxml.py", line 356, in encode
    encode_member(self, node, errs)
  File "./pisi/pxml/autoxml.py", line 544, in encode
    encode_a(node, value, errs)
  File "./pisi/pxml/autoxml.py", line 812, in encode
    obj.encode(node, errs)
  File "./pisi/pxml/autoxml.py", line 101, in encode
    setNodeAttribute(newnode, 'xml:lang', key)
NameError: global name 'setNodeAttribute' is not defined

Ran 4 tests in 0.006s

FAILED (errors=2)

* Running tests in buildtests.py
testBasicBuild (buildtests.BuildTestCase) ... ERROR
testBuildNumber (buildtests.BuildTestCase) ... ERROR

ERROR: testBasicBuild (buildtests.BuildTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/buildtests.py", line 38, in testBasicBuild
    pb = Builder(pspec)
  File "./pisi/build.py", line 128, in __init__
    self.set_spec_file(specuri)
  File "./pisi/build.py", line 149, in set_spec_file
    spec.read(specuri, ctx.config.tmp_dir())

ERROR: testBuildNumber (buildtests.BuildTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/buildtests.py", line 44, in testBuildNumber
    self.testBasicBuild()
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/buildtests.py", line 38, in testBasicBuild
    pb = Builder(pspec)
  File "./pisi/build.py", line 128, in __init__
    self.set_spec_file(specuri)
  File "./pisi/build.py", line 149, in set_spec_file
    spec.read(specuri, ctx.config.tmp_dir())

Ran 2 tests in 0.886s

FAILED (errors=2)

* Running tests in configfiletests.py
testAccessMethods (configfiletests.ConfigFileTestCase) ... ok
testFlagsExists (configfiletests.ConfigFileTestCase) ... ok
testSections (configfiletests.ConfigFileTestCase) ... ok
testValues (configfiletests.ConfigFileTestCase) ... ok

Ran 4 tests in 0.002s

OK

* Running tests in conflicttests.py
testConflictWithEachOther (conflicttests.ConflictTestCase) ... ok
testConflictWithEachOtherAndInstalled (conflicttests.ConflictTestCase) ... ok
testConflictWithInstalled (conflicttests.ConflictTestCase) ... ok

Ran 3 tests in 3.757s

OK

* Running tests in constantstests.py
testConstValues (constantstests.ContextTestCase) ... ok
testConstness (constantstests.ContextTestCase) ... ok

Ran 2 tests in 0.000s

OK

* Running tests in dependencytests.py
testReleaseFrom (dependencytests.DependencyTestCase) ... ok
testReleaseIs (dependencytests.DependencyTestCase) ... ok
testReleaseTo (dependencytests.DependencyTestCase) ... ok
testVersionFrom (dependencytests.DependencyTestCase) ... ok

Ran 4 tests in 0.001s

OK

* Running tests in fetchertests.py
testFetch (fetchertests.FetcherTestCase) ... ERROR
testResume (fetchertests.FetcherTestCase) ... ERROR

ERROR: testFetch (fetchertests.FetcherTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/fetchertests.py", line 29, in setUp
    self.spec.read("tests/helloworld/pspec.xml")

ERROR: testResume (fetchertests.FetcherTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/fetchertests.py", line 29, in setUp
    self.spec.read("tests/helloworld/pspec.xml")

Ran 2 tests in 0.001s

FAILED (errors=2)

* Running tests in filestests.py
testFileInfo (filestests.FilesTestCase) ... ok

Ran 1 test in 0.001s

OK

* Running tests in filetests.py
testLocalFile (filetests.FileTestCase) ... ok
testRemoteRead (filetests.FileTestCase) ... ERROR

ERROR: testRemoteRead (filetests.FileTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/filetests.py", line 30, in testRemoteRead
    f = File("http://uludag.org.tr/haberler/rootfs0.2.html", File.read)
  File "./pisi/file.py", line 160, in __init__
    localfile = File.download(uri, transfer_dir, sha1sum, compress, sign)
  File "./pisi/file.py", line 119, in download
    fetch_url(uri, transfer_dir, ctx.ui.Progress)
  File "./pisi/fetcher.py", line 55, in fetch_url
    fetch.fetch()
  File "./pisi/fetcher.py", line 100, in fetch
    self.fetchRemoteFile(partial_file)
  File "./pisi/fetcher.py", line 198, in fetchRemoteFile
    self.err(_('Cannot fetch %s; %s') % (uri, e[-1][-1]))
  File "./pisi/fetcher.py", line 253, in err
    raise FetchError(error)
FetchError: Cannot fetch http://uludag.org.tr/haberler/rootfs0.2.html; nodename nor servname provided, or not known

Ran 2 tests in 0.115s

FAILED (errors=1)

* Running tests in graphtests.py
testCycle (graphtests.GraphTestCase) ... ok
testTopologicalSort (graphtests.GraphTestCase) ... ok

Ran 2 tests in 0.000s

OK

* Running tests in installdbtests.py
testInstall (installdbtests.InstallDBTestCase) ... ok
testRemoveDummy (installdbtests.InstallDBTestCase) ... ok
testRemovePurge (installdbtests.InstallDBTestCase) ... ok

Ran 3 tests in 2.121s

OK

* Running tests in metadatatests.py
testRead (metadatatests.MetaDataTestCase) ... ERROR
testVerify (metadatatests.MetaDataTestCase) ... ERROR
testWrite (metadatatests.MetaDataTestCase) ... ERROR

ERROR: testRead (metadatatests.MetaDataTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/metadatatests.py", line 22, in testRead
    md.read('tests/popt/metadata.xml')

ERROR: testVerify (metadatatests.MetaDataTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/metadatatests.py", line 36, in testVerify
    md = self.testRead()
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/metadatatests.py", line 22, in testRead

ERROR: testWrite (metadatatests.MetaDataTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/metadatatests.py", line 32, in testWrite
    md = self.testRead()

Ran 3 tests in 0.001s

FAILED (errors=3)

* Running tests in ootests.py
testautosuper (ootests.OOTestCase) ... ok

Ran 1 test in 0.000s

OK

* Running tests in packagedbtests.py
testAdd (packagedbtests.PackageDBTestCase) ... ERROR
testRemove (packagedbtests.PackageDBTestCase) ... ERROR

ERROR: testAdd (packagedbtests.PackageDBTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/packagedbtests.py", line 27, in setUp
    self.spec.read('tests/popt/pspec.xml')

ERROR: testRemove (packagedbtests.PackageDBTestCase)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/packagedbtests.py", line 25, in setUp
    testcase.TestCase.setUp(self)
  File "/Volumes/Centauri/Users/malfunct/Code/projects/pisi/tests/testcase.py", line 29, in setUp
    database = database, write = database)
  File "./pisi/api.py", line 105, in init
    ctx.filesdb = pisi.files.FilesDB()
  File "./pisi/files.py", line 54, in __init__
    shelve.LockedDBShelf.__init__(self, 'files')
  File "./pisi/lockeddbshelve.py", line 124, in __init__
    self.open(filename, dbname, filetype, flags, mode)
  File "./pisi/lockeddbshelve.py", line 155, in open
    self.lock()
  File "./pisi/lockeddbshelve.py", line 165, in lock
    raise Error(_("Another instance of PISI is running. Only one instance is allowed to modify the PISI database at a time."))
Error: Another instance of PISI is running. Only one instance is allowed to modify the PISI database at a time.

Ran 2 tests in 0.599s

FAILED (errors=2)
  File "tests/run.py", line 53, in <module>
    run_all()
  File "tests/run.py", line 39, in run_all
    run_test_suite(module.suite)
  File "tests/run.py", line 28, in run_test_suite
    pisi.api.finalize()
  File "./pisi/api.py", line 127, in finalize
    pisi.repodb.finalize()
  File "./pisi/repodb.py", line 126, in finalize
    db.close()
  File "./pisi/repodb.py", line 52, in close
    self.d.close()
  File "./pisi/lockeddbshelve.py", line 170, in close
    self.db.close()
  File "/usr/local/lib/python2.7/site-packages/bsddb3/dbobj.py", line 138, in close
    return self._cobj.close(*args, **kwargs)
bsddb3.db.DBRunRecoveryError: (-30973, 'BDB0087 DB_RUNRECOVERY: Fatal error, run database recovery -- BDB0060 PANIC: fatal region error detected; run recovery')
$

eersoy93

• Müdavim

• 585
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Şubat 2017, 22:28:07 »
Eray Hocam, gerçekten ellerinize sağlık. Ancak sizin gibi insanlar Türkiye'yi bir yerlere getirir.
Nasıl Akıllıca Soru Sorulur?

Lütfen Türkçe'mizin yazım kâidelerine (kurallarına) uyunuz.

Lütfen her bir sorununuz için ayrı ayrı konular açınız.

byhmtr

• Yeni

• *

• 16

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Mart 2017, 16:03:56 »
Eray Hocam gerçekten harika yerlere parmak basıyorsunuz. Şu pisiye gerçekten bi el atın. Madem siz yazdınız. Bence paket yöneticide yani gerçek piside çok aşırı fazla geliştirilmesi gereken yer yok. Kaptan da zaten gayet stabil. Comar çalışıyor. Yapılması gereken ve bir işletim sisteminde olmazsa olmaz şeylerden birisi kullanıcıya olduğu kadar az kod yazdırmaya yarayan bir ortamdır. Ben c# ile windowsda program yazarım. Amacım minik paket programlardır her zaman da öyle oldu. Kullanıcı şunu otomatik yapamaz mı? diye sorduğunda bir bakalım derim araştırırım yazarım al kardeşim derim veririm exesini kullanır. Linux da bence öncelikle her şeyi bırakıp bir geliştirme ortamı yazılması gerekiyor. Mesela örnek vereyim. Canias IAS şirketine ait bir şirket ERP yönetim sistemi. Adamlar programı yazmadan evvel oturmuşlar java tabanlı IDE yazmışlar. Bu nasıl bir mantık diye çok şaşırmıştım. IDE bitince adam oturmuş canias yazmış. Canias kurunca IDE içinde geliyor. Ve Trovia diye bir dil yazmışlar. Basic ve C karışımı. Çok basit kodları olan bir dil gayet stabil. Şimdi ben kendi çalıştığım şirkette BT olarak çalışıyorum ve Canias'da geliştirmeler yapıyorum kendi IDE'sinde. Paket programdan çok daha öte. İşte anlatmak istediğim bu.
PisiLinux diğer linuxlardan farklı olarak öncelikle yerli bir IDE'ye sahp olmalı. Bu konu hakkında bir tartışma da açacağım forumun gerekli alanında. Windows'u herkesin sevmesinin sebebi adamların visual studio diye IDE ortamı var. Basic, C++, C# gibi dilleri destekliyor. En güzeli GUI desteği olan C#. Dev kütüphaneleri ile ufak bir programcık ile kod yazmaktan kurtuluyoruz. Bunu sağlayan ilk Linux kopyası Pisi olursa emin olalım ki dünyada binlerce kişi Pisiye program yazmaya başlayacaktır. Android sonuçta Linux çekirdeği kullanan br işletim sistemi değil midir? Adamlar ne yaptılar? Önce Eclipse ile geçici bir IDE hazırladılar sonra Android Studio yazdılar. Kısacası IDE ŞART!
Pisi, bence sadece bir İS değil bir gurur kaynağıdır. Pardus'un devamı değildir. Aksine Pardus'u Pardus yapandır.

pisi

• Devamlı

• 155
    • Profili Görüntüle
pisiye devam
« Yanıtla #14 : 07 Mart 2017, 17:19:37 »
Öncelik Türk Dili olmalı Programlama Türkçe yapılmalı.Diğer dillere sonrasında çevrilebilir.
Hatta Özel olarak Sadece Türkçenin olduğu Sürüm olmalı.İsteyen Sadece Türkçe'yi isteyen de çok dilli sürümü kurmalı.Böylece İSO küçülmüş olur.

Yukarı Çık & Back to Up