Language:

Gönderen Konu: Pisi Linux Gelişiyor Mu?  (Okunma sayısı 322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nurullah_RT

 • Yeni

 • Çevrimdışı
 • *

 • 6
  • Profili Görüntüle
Pisi Linux Gelişiyor Mu?
« : 13 Ağustos 2017, 13:52:34 »
Pisi Linux; 2.0 Beta sürümünden nedense hiç çıkamadı bir türlü kararlı sürüm gelmedi, acaba geliştiriciler ne durumda? Neden Pisi ilerlemiyor?

Eludecraft

 • Yeni

 • Çevrimdışı
 • *

 • 34
  • Profili Görüntüle
Ynt: Pisi Linux Gelişiyor Mu?
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2017, 15:23:56 »
Pisi ilerliyor, gençler ağır ağır işi geliştiriyor. Ben bu ağırdan almalarını KDE 5'in sorunlu yapısına bağlıyorum. KDE 5 oturunca iyi kötü bir hale getirirler. Lakin gelişime dair şöyle bir eleştiride bunlunmak istiyorum;

RC sürümünü kurdum. Yalı vardı, Müdür.py vardı, Kaptan vardı, Pisi vardı. Öyle ki servis komutları da aynıydı, sddmi kapatmak için service sddm stop şeklinde komut vermek nostalji yaşattı. Evet, bunlar güzel şeyler. Lakin bu projelerin oldukça ilkel kaldığını itiraf etmek gerekli. Müdür.py artık Systemd'ye göre çok daha ilkel görünmüyor mu? Yani eskiden Pardus 2008'in hızlıca açıldığını görünce "Vay be" çekerdik, o sıralar Ubuntu imanmıızı geriyordu çünkü. Ama Arch'ın beş saniyede açıldığı bilgisayarımda Pisi yirmi saniyede açılıyorsa bir sorun var demek. Bütün Pardus araçları zekice inşa edilmesine rağmen Python gibi ağır bir dille yazılmıştır, ne kadar mükemmel olursa olsunlar yorumlanan bir dilin üstüne inşa edildikleri için kapasiteleri bellidir. Belki Pisi gibi son kullanıcıya hitap eden bir dağıtım ile Arch gibi tamamen minimalist bir dağıtımı kıyaslamak aptallık gibi görünebilir, lakin bahsettiğim kıyaslama systemd ve Müdür.py hakkındadır. Pisi (Paket yöneticisi olan) de az çok hantallık konusunda bir eleştiriyi hak ediyor. Nedeni belli.

Ha, niyetim kesinlikle geliştirici ekibinin hevesini kırmak değildir. Mesela ki Müdür Go'ya çevrilse gerçekten de ciddiye alınası bir init olur. Belki pek çok dağıtım systemd kullanmayı terk eder. Veyahut Pisi yerine eopkg kullanılmaya başlansa, veyahut PiSi'yi 2011'den kaldığı gibi kullanmak yerine eopkg'u yapabiliyorsanız Pisi'ye uyarlasanız Pisi Linux epey yol alır. Sadece ufak tavsiyeler olarak algılayın bunları. Pardus'un oldukça popüler bir konu olmasına rağmen kimsenin gelip size yardım etmiyor olmasını anlayışla karşılıyorum. Bununla beraber Pisi Linux ile fazlaca ilgilenemediğinizin de farkındayım. Lakin büyük bir tututuculuk ile salt Pardus'u devam ettirmeye çalışmak mantıklı bir yaklaşım değil. Günümüzde Manjaro, Linux Mint gibi son kullanıcıya hitap eden pek çok dağıtım var ve üzülerek söylüyorum pek büyük bir çoğunluğu Pisi'den daha iyi. Bu durumda gerçekten Pisi kullanmak için neden nedir?
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 20:58:45 Gönderen: Eludecraft »

 

Yukarı Çık & Back to Up