Language:

Gönderen Konu: nereden başlamalıyım  (Okunma sayısı 595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ysf10

• Yeni

• *

• 10
    • Profili Görüntüle
nereden başlamalıyım
« : 27 Ocak 2017, 23:34:33 »
Merhabalar, forumda yeniyim. Öğretmenim, pardus için araştırma yaparken burayı bulmak nasip oldu. Birçok kişi gibi ben de yerli yapımlara özenen biriyim. Merak ettiklerim arasında en çok Pisilinux'a hakim olursam pardusa da hakim olur muyum, yazılım konusunda destek olabilmek, bu değerli ekibe katılabilmek ya da destek olabilmek için hangi yazılımı öğrenerek başlamalıyım?

cengiz

• Kıdemli

• 263

Bay
  • Kişisel İleti
    Tek gerçek devrimdir.
    • Profili Görüntüle
Ynt: nereden başlamalıyım
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2017, 09:12:48 »
Linux tabanlı işletim sistemleri genelde aynı yapıya sahiptir.Birini anladığınızda kullanıcı açısından hepsini kullanabilirsiniz.Ancak bazı farklılıkları olabilir.Bunların başında paketleme şekli gelir.Mantıkları aynı olmasına rağmen PisiLinux pisi paket sistemini güncel pardus ise deb paket sistemini kllanır.Pisilinux orijinal pardus projelerini kullanırken güncel pardus debian alt yapısına geçmiştir.
alick

pisi

• Devamlı

• 141
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun
« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2017, 10:57:59 »
Ben 10 yıldan beri Linux kullanan bir meb personeliyim.Eski Pardus (Yeni İsmi Pisi Liux) ile başladım.Ve BUGÜNE KADAR ÇIKAN BÜTÜN  sürümlerini kullandım.Hatta bir bilgisayara 4 farklı Linux kurdum.Kullanıyorum.Linux ile tanıştığınızda virüslerden de kurtulacaksınız.Akllı Tahtalarda Debian Temelli Yeni Pardus Vindows ile birlikte kuruludur.Akıllı tahtayı açarken Klavye takıp ram sayarken ok tuşu ile müdahale edersen Vindows yerine Pardus'u açarsın ve akıllı tahtada yaptığın bütün işleri burada da yaparsın.Hatta Linux'u 3.0 LIK 32 LİK BELLEĞE DE Kurarsın

pisi

• Devamlı

• 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2017, 11:17:34 »
.Hatta Linux'u 3.0 LIK 32 LİK BELLEĞE DE Kurarsın.İstersen 64lük belleğe 4 linux da kurabilirsin ve Bilgisayar açılırken F8 f12 f11 gibi boot tuşlarıyla açarak istediğini kullanabilirsin.

https://distrowatch.com/
da linux çeşitleriyle tanışabilirsin.
grafik tabanlı olanlarını tercih ederek başlayabilirsin.
https://milis.gungre.ch/indir.html
Türkleri yeni çalışmasıdır.Aynı zamanda kurmadan da çalışır.

ysf10

• Yeni

• *

• 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2017, 23:00:00 »
alakanız için teşekkür ederim peki, renk, tema, çeviri gibi alanları düzenleyebilmem için hangi yazılım diline hakim olmam gerekir? bir de pardusu kurmaya çalıştığımda hard disk seçme bölümünde kurulum donup kalıyor, sorun hard disktedir diye taşınabilir hard disk alıp pardusu ve pisiyi kurmak istiyorum, bu sorunu yeni hard disk almadan çözmeniin bir yolu var mıdır acaba?

fatihkaya41

• Geliştirici

• 181
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Ocak 2017, 23:52:03 »
Renk ve Tema için bir yazılım diline ihtiyaç yok. Sadece inkscape programını bilmeniz yeterli olacaktır. Pisi 2.0 indirip kurulum belgesine göre kurmaya çalışırsanız muhtemelen kurulacaktır. Eğer kurulum sırasında bir hata alırsanız hatayı paylaşmanız halinde berber çözüm ararız.

eersoy93

• Müdavim

• 587
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Ocak 2017, 21:25:08 »
bir de pardusu kurmaya çalıştığımda hard disk seçme bölümünde kurulum donup kalıyor, sorun hard disktedir diye taşınabilir hard disk alıp pardusu ve pisiyi kurmak istiyorum, bu sorunu yeni hard disk almadan çözmeniin bir yolu var mıdır acaba?
Lütfen bunun için başka bir konu açınız, konu içinde konu olmaz.
Nasıl Akıllıca Soru Sorulur?

Lütfen Türkçe'mizin yazım kâidelerine (kurallarına) uyunuz.

Lütfen her bir sorununuz için ayrı ayrı konular açınız.

dnaz

• Yeni

• *

• 30
    • Profili Görüntüle
    • Linux Kullanıcıları Bloğu
« Yanıtla #7 : 18 Mart 2017, 17:02:02 »
merhaba,

www.shellskript.com

sitesinden başlayabilirsin. Başlangıç seviyesi olarak yeterli olacaktır.
Türkçe Linux Shell Script dersleri: https://www.linux.web.tr

Türkiye Linux Kullanıcıları Bloğu: https://www.linux.web.tr/blog/

Yukarı Çık & Back to Up