Language:

Gönderen Konu: 1.2 sürümü için güncelleme gelmesi gerektiğini düşünyorum.  (Okunma sayısı 594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

resler

• Devamlı

• 106
    • Profili Görüntüle
Merhaba. Uzun ve dağınık yazdığım için özür dilerim.

Geliştirici ekibin uzun süredir 2.0 sürümüne yoğunlaştığını özel hayatlarından fedakarlık ederek bu sürümü çıkartmaya odaklandıklarını biliyorum.

Bu yüzden 1.2 sürümü çıktıktan bir süre sonra geliştirici ekipten bazı önemli paketlerde güncelleme desteği alamaz oldu. Kullanıcı kitlesi olarak diğer dağıtımlar kadar yaygın olmadığı için meraklı geliştiricilerden de paket güncelleme desteği alamıyor. Bu yüzden benim gibi bir süre kullanıp daha sonra bazı güncellemeler gelmediği için atıl olarak bir kenarda bekleme durumuna düşüyor.

Şahsen tarayıcı olarak chromium tabanlı Opera kullanıyorum (Tarayıcıda aktif olarak kullandığım yüzden fazla site kayıtlı, yanı sıra eklentiler ve özel ayarlarda var.) güncellemeleri gelmediği için kısa bir süre kullandıktan sonra eski sürüm java ve flash eklentilerin nedeniyle sitelerin düzgün yada hiç çalışmaması gibi (firefox ta bile) sorunlar yanında güvenlik açıklarından endişe ettiğim için farklı bir Linux dağıtımı kullanmak zorunda kaldım.

Geliştirici ekip tarafından paketlerin tümü olmasa bile en çok kullanılan uygulamalar için güncelleme desteğinin anında olmasa bile bir hafta on gün gibi bir süre içinde depoya eklenmesi mevcut 1.2 sürüm kullanıcılarını 2.0 sürüm gelene kadar elde tutmak için yararlı olacaktır. Maalesef ne kadar istense de geliştirici ekip dışında kullanıcılar arasından yeni paket derleme yada paket güncelleme konusunda bir destek oluşması istenilen seviyeye ulaşmış değil. Buradan geliştirici ekip dışında paket yapan yok anlamı çıkartılmasın lütfen.

Yukarıda belirttiğim gibi mevcut 1.2 sürümün kullanım oranını geliştirmek olmasa bile sabit tutmak adına bazı önemli paketlerin çalışmaları aksamaması açısından güncellemelerinin yapılması faydalı olacaktır.

Örneğin tarayıcı olarak Firefox ve Cromium güncellemeleri. Bunların düzgün çalışabilmesi için Flash ve Java güncellemeleri ilk aklıma gelenler. İlave olarak Libre Office güncellemeleri de yapılmalı. Müzik ve  film oynatma uygulaması güncellemesi bir çok kişi için şart olmasa da tarayıcıların önemli olduğunu düşünüyorum.

Güncel pisi paketleri olmadığı için kaynak dosyalardan alınan bazı dosyaların sağa sola kopyalanmasıyla uygulamaların çalıştırılması yoluna gidiliyor, her zaman mümkün olmayabiliyor. Çalışsalar bile çeşitli performans sorunları baş gösterebiliyor.

Bir süre önce bilgisayarımın anakartını ve işlemcisini değiştirmek zorunda kaldığım için artık 1.2 sürümü ile fare düzgün (açılışta bazen görüyor bazen görmüyor) çalışmamaya başladı. Eternet portuda çekirdek tarafından desteklenmediği için internete bile bağlanamaz hale geldim.

grezimonk

• Ziyaretçi
aylardır güncelleme gelmedi unuttunuz mu?

Yukarı Çık & Back to Up