Pisi Forum

Yardım Destek => Donanım => Konuyu başlatan: byhmtr - 10 Mart 2017, 20:17:23

Başlık: PisiLinux ve Com Port (Seri Port)
Gönderen: byhmtr - 10 Mart 2017, 20:17:23
Arkadaşlar pisi linux da seri portu ayarladığımız bir uygulama yok mu ve yahut bir bilgi belge javayla şöyle kullanılır linux içinde şöyle kullanılır şöyle set edilir. Bir pisi paket uygulaması falan yok mu? Ben canias kullanıyorum. Canias java tabanlı bir uygulama. Seri port aracılığı ile teraziden ağırlık bilgisini okuyoruz. Windowsta bu çok kolay bir sekilde yapılıyor nitekim windows bu konuda gayet profesyonel. Kullananlar bilirler ki arayüzden gayet basit sekilde ayarları da yapılıyor. Linux için bu nedir nasıl yapılır bir bilgi rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler
Başlık: Ynt: PisiLinux ve Com Port (Seri Port)
Gönderen: prdsmehmetstc - 22 Mart 2017, 12:51:39
Merhabalar,

Böyle bir yazılım maalesef yok. Ancak internette Linux için araştırma yaparsanız seri port kullanımı ile alakalı bir çok şey bulabilirsiniz. Ancak İngilizceniz iyi olmalı, çünkü içeriklerin çoğu İngilizce. Örneğin arama motoruna "Linux serial port using" yazarsanız önünüze bir çok kaynak sunulacaktır.

Teşekkürler :)
Başlık: Ynt: PisiLinux ve Com Port (Seri Port)
Gönderen: resler - 22 Mart 2017, 14:21:06
Belki bu sayfadaki araçlar işinize yarayabilir.

https://www.cyberciti.biz/hardware/5-linux-unix-commands-for-connecting-to-the-serial-console/ (https://www.cyberciti.biz/hardware/5-linux-unix-commands-for-connecting-to-the-serial-console/)

ve

https://www.htlinux.com/parallel_port_control_in_linux/ (https://www.htlinux.com/parallel_port_control_in_linux/)
Başlık: Ynt: PisiLinux ve Com Port (Seri Port)
Gönderen: cengiz - 22 Mart 2017, 15:02:33
Pisilinux 1.2 için minicom isimli program vardı ama 2.0 da yok.Pisilinux yüklemek istiyorsanız paketçilerimiz belki 2.0 için yeniden paketleyebilir.