Language:

Gönderen Konu: İso kurulamıyor  (Okunma sayısı 4345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selahattin

• Kıdemli

• 296
    • Profili Görüntüle
İso kurulamıyor
« : 10 Nisan 2014, 23:52:40 »
Arkadaşlar ben bir kaç defa indirdim cd ye iso yu yazdırdım fakat kurulum olmuyor .Durum şöyle boot etmeye başlıyorum cd normal başlangıç yapıyor çekirdek yükleniyor biraz sonra dvd reiter duruyor ve okuma yaparken yanıp sönen lamba duruyor.Ne yapmam lazım.

kedi

• Kıdemli

• 295
    • Profili Görüntüle
Ynt: İso kurulamıyor
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2014, 23:55:52 »
windowsta http://www.linuxliveusb.com/ usb bellekten iso kurulumu yapıyor.

Z    |\   _,,,---,,_   
Zzz /,`.- '`'    -.  ;- ;; ,_   
     |,4-  ) )-,_. ,\  (  `' - '    
    ' ---''(_/--'    `-'\_)

PisiTedcen

• Meraklı

• **

• 59
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2014, 07:58:14 »
USB çözümleri dışında, DVD veya CD'ye bir ISO'yu yazdırırken, en düşük hızda yazdırmanız, yazılan veriyi kontrol ettirmeniz önerilir. DAO modunda daha iyi sonuçlar alınıyor. Yeniden yazılabilir (Rewritable) DVD veya CD yerine, tek kullanımlık kaliteli DVD veya CD'ler bu tür işlemlerde sıkıntı yaratan sonuçların oluşmasını azaltıyor.
Non amo te, Sabidi, nec possum dicere quare; Hoc tantum possum dicere, non amo te.

tulliana

• Meraklı

• **
  • Demiray

• 70

Bay
  • Kişisel İleti
    forever open source
    • Profili Görüntüle
    • Bilge Günlük
« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2014, 15:26:23 »
Pisilinux için Oğuz Kırat'ın USB aktarma aracını kullanmanızı öneririm.

usbehci

• Yeni

• *

• 11

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2014, 01:04:16 »
Hep debian tabanlı işletim sistemleri kullandım. Flash bellekten format çekiyorum fakat Pisi'yi nedense  UNetbootin ile boot edemedim. Biraz araştırma ile tüm dağıtımlarda çalışan bu metodu keşfettim ::).

Linux kullananlar için:

Alıntı
http://forum.pisilinuxworld.org/index.php?topic=221.0

Metoddan türkçe olarak kısaca bahsedersek:

1 Flash belleğimizin FAT32 formatında olması gerekiyor. Eğer değilse GParted veya benzer işi yapan programlar ile istediğimiz formata çevirebiliyoruz.
2 fdisk -l komutu ile bilgisayara bağlı sürücülerin isimlerini görebiliyoruz.
3 Dikkat edilmesi gereken nokta sdb1 taksim edilen bölgedir, sdb ise bunu kapsayan temeldir.
4. Terminal (uçbirim) açılarak şu komut girilir:

Kod: [Seç]
sudo dd if=Pisi-Linux-1.0-Rc2-Erdinc-KDE-x86_64.iso of=/dev/sd(sürücü harfi) bs=4M
if= den sonra iso dosyasının ismi girilir
of= dan sonra flash belleğin ismi girilir. Genelde sdb ya da sdc oluyor fakat fdisk -l komutu ile tespit edilmesi daha uygundur.
bs=4M yazdırma hızını belirler. 4 olması uygundur. Daha hızlı yazdırmak hafıza kastığı zaman soruna yol açabilir.

NOT: Flash bellekteki tüm bilgileri silip iso dosyasının içeriğini yazdırmaktadır. Bu metodla temiz bir yükleme yaptım ve şu an Pisi Linuxten yazıyorum  :)

« Son Düzenleme: 13 Nisan 2014, 01:06:52 Gönderen: usbehci »

tulliana

• Meraklı

• **
  • Demiray

• 70

Bay
  • Kişisel İleti
    forever open source
    • Profili Görüntüle
    • Bilge Günlük
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2014, 01:18:56 »
yukarıda işinizi görecek uygulamanın linkini vermiştim. Unetbootin ve lili piside çalışmaz. Verdiğim uygulama dd ile yazıyor zaten. Değerlendirmediğiniz yada uygulama ile ilgili geri bildirim yapmadığınız için teşekkür edemiyorum. Kurulum yapmışsınız, güle güle kullanın..

usbehci

• Yeni

• *

• 11

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Nisan 2014, 01:29:02 »
yukarıda işinizi görecek uygulamanın linkini vermiştim. Unetbootin ve lili piside çalışmaz. Verdiğim uygulama dd ile yazıyor zaten. Değerlendirmediğiniz yada uygulama ile ilgili geri bildirim yapmadığınız için teşekkür edemiyorum. Kurulum yapmışsınız, güle güle kullanın..

Başka bir linux dağıtımından geçtim ve wine ile bahsettiğiniz programı çalıştıramadım. Bir nebze yardımcı olmak amacı ile yazmıştım. Teşekkür ederim.

tulliana

• Meraklı

• **
  • Demiray

• 70

Bay
  • Kişisel İleti
    forever open source
    • Profili Görüntüle
    • Bilge Günlük
« Yanıtla #7 : 13 Nisan 2014, 01:33:34 »
linux ortamında yazmak için suse imagewriter yazılımını kullanabilirsiniz, bilginiz olsun. Birçok dağıtımın deposunda imagewriter mevcut.

usbehci

• Yeni

• *

• 11

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Nisan 2014, 01:39:12 »
Tek komut ile halletmek varken hiç gereği yok  :)

alihanozturk

• Geliştirici

• 596

Bay
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Nisan 2014, 14:59:42 »
Uğraşmayın  bu kadar arkadaş bizim depoda da image writterin çatallaması olan İso Dumper var indirin kurun. Yazdırın usb ye

musgul3

• Yeni

• *

• 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2014, 01:41:29 »
Arkadaşlar 2007'den beri Pardus'u indirir onlarca kez'de cd'ye yazdırmışımdır yani bu konuda hiç acemi degilim, ama nedense Pisi Linux'u bir kaç kez indirdim belki 10'dan fazla dvd'ye yazdırdım maalesef hepsini çöp'e attım dvd'lerin hiç biri ne yazikki boot etmedi. Dolayısı ile Pisi Linux nasıl bir şey olmuş hiç bir fikrim yok. Mecburen hala 2011.2 kullanmak zorundayım. Acaba indirdigim iso dosyaları bozuk olabilirmi? Yardımcı olan bir arkadaşım olursa çok memnun olacagım. Sabırsızlıkla Pisi Linux'u denemek istiyorum

poyraz76

• Geliştirici

• 101
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2014, 03:00:48 »
Öncelikle şunu belirtmek isterim iso da herhangi bir sorun yok sanırım 2011.2 kullanıyorsunuz k3b ile kolaylıkla yazdırmanız mümkündür, veya usb bellek kullanarak ta kurulum yapmanız mümkün tam olarak nasıl bir sorunla karşılaşıyorsunuz detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız Pisi Linux'u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

musgul3

• Yeni

• *

• 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Kasım 2014, 14:50:55 »
Oguz ARAT!ın programı ile hallettim sag olun

Yukarı Çık & Back to Up